امروز : جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107438
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 33
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد علی دستمالی کارشناس مسائل ترکیه با بیان اینکه پیروزی اردوغان و ورودش به کاخ ریاست جمهوری این کشور ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمد علی دستمالی کارشناس مسائل ترکیه با بیان اینکه پیروزی اردوغان و ورودش به کاخ ریاست جمهوری این کشور بر اساس نظرسنجی های قبل از انتخابات ریاست جمهوری قابل پیش بینی بود گفت: برای اولین بار در تاریخ معاصر، ۲ اسلام‌گرا توانستند برای ۲ بار متوالی به عنوان رئیس جمهور ترکیه انتخاب شوند.

این کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به افزایش قدرت حزب عدالت و توسعه در ترکیه افزود: با وجود اینکه حوزه قلمروی سیاسی و اجرایی حزب عدالت و توسعه گسترده‌تر شده و اعضای ارشد آن علاوه بر اینکه پست نخست‌وزیری را در اختیار دارند، پست رئیس‌جمهوری هم با شیوه جدید از آن حزب عدالت و توسعه است و این باعث می‌شود قدرت به صورت توسعه‌یافته‌تری در دستان این حزب قرار گیرد.

دستمالی اظهار داشت: با وجود اینکه تغییرات شکلی و سیاسی در ترکیه به وجود آمده است اما اردوغان و داوود اوغلو در کنگره حزب عدالت و توسعه به صراحت بیان کردند که این امر فقط یک تغییر شکل و تغییر چهره است و هیچ تغییری در سیاست‌های کلان حزب عدالت و توسعه داده نخواهد شد.

وی با اشاره به انتخاب داوود اوغلو به عنوان نخست‌وزیر جدید ترکیه او را تئوریسین و دیپلمات کارکشته و در حقیقت معمار سیاست خارجی ترکیه دانست که به اردوغان بسیار نزدیک است خاطرنشان کرد: داوود اوغلو به این دلیل به عنوان نخست وزیر ترکیه انتخاب شد که قرار است سیر گذشته اردوغان را ادامه دهد.

دستمالی تصریح داشت: اگر از منظر ایران به وضعیت جدید ترکیه نگاه شود باید گفت که ترکیه در دوران رئیس‌جمهوری اردوغان و نخست‌وزیری داوود اوغلو توسعه و تقویت بیشتر با غرب و روابط بهتر با اروپا و آمریکا را دستور کار خود قرار خواهد داد.

این کارشناس مسائل ترکیه در ادامه گفت: ترکیه در حوزه آفریقا شاهد بروز اتفاقات خوب و در حوزه روابط با اسرائیل شاهد تغییراتی خواهد بود که تلاش می کند با تل آویو به سمت عادی‌سازی روابط حرکت کند.

وی افزود: ترکیه در منطقه خاورمیانه مشکلاتی در حوزه سوریه و عراق و نیز اختلاف‌نظرهایی با ایران بر سر این موضوعات دارد که به نظر می‌رسد، مشکلات بین تهران و آنکارا همچنان ادامه پیدا کند و امیدواریم که مسئله سوریه و عراق به حوزه‌ای تبدیل نشود که بر کل روابط سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک تهران و آنکارا سایه بیندازد.

دستمالی اظهار داشت: ایران و ترکیه باید تلاش کنند که رابطه‌شان تابعی از تضادهایی نباشد که در حوزه عراق و سوریه وجود دارد و شواهد نشان می‌دهد که این مشکل به این زودی‌ها برطرف نخواهد شد و حتی اگر موضوع حضور داعش و دیگر گروه‌های افراطی در منطقه حل شود، ولی همچنان عواقب و پیامدهای اقدامات افراطی آنها بر مسایل و معادلات منطقه سایه خواهد انداخت.

این کارشناس مسائل ترکیه افزود: اگر مسئولین ایران و ترکیه تلاش کنند که اختلافات‌شان بر سر سوریه و عراق بر روابط تهران و آنکارا مستولی نشود، اتفاقات خوبی در روابط بین دو کشور در دوره جدید اردوغان و داوود اوغلو خواهد افتاد، چرا که داوود اوغلو پیشتر در سفرش به تهران از گسترش روابط با ایران با حسن‌نیت یاد کرده بود.

وی گفت: بعد از سفر روحانی به ترکیه، انتظار داشتیم که اتفاقات مثبتی در روابط تهران و آنکارا رخ دهد، اما حداقل تا این لحظه شاهد اتفاق خاصی به صورت ملموس، آشکار و رسانه‌ای نبوده‌ایم اما باید امیدوار بود و باور کرد که جغرافیا قابل تغییر نیست و ایران و ترکیه هم‌مرز هستند و روابط تاریخی، فرهنگی و تمدنی فراوانی با هم دارند و باید همواره در کنار هم باشند.

دستمالی در پایان تصریح داشت: با اینکه دولت‌های مرکزی بغداد و دمشق در این چند سال ضعیف شده‌اند ولی تهران و آنکارا همچنان مهمترین قدرت های منطقه هستند و اگر این دو کشور روابط خوبی با هم داشته باشند تأثیر مسائل عربستان بر کل منطقه کم خواهد بود.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها