امروز : سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 27
۰۷:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107439
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در عشق‌آباد، سومین اجلاس کمیته مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و چین با حضور مقامات عالی رتبه دولت دو کشور در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در عشق‌آباد، سومین اجلاس کمیته مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و چین با حضور مقامات عالی رتبه دولت دو کشور در تالار «میزان» عشق‌آباد برگزار شد.

در همین راستا، خبرگزاری رسمی ترکمنستان با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: که«جان گائو لی» معاون نخست وزیر چین به این منظور در راس یک هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی به عشق‌آباد پایتخت کشور ترکمنستان آمده‌ است.

در جریان این اجلاس یک روزه، طیف وسیعی از مسائل روابط و همکاری‌های اقتصادی، انرژی، تجاری، نفت و گاز، پتروشیمی، حمل و نقل، ارتباطات، کشاورزی، آموزش، ورزشی، گردشگری، بهداشتی و همکاری‌های فرهنگی میان عشق‎‏آباد و پکن و نیز دورنمای این مناسبات و نیز روند اجرای توافق قبلی میان دولت‏‌های دو کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

گفتنی است عشق‏‌آباد و پکن در سال‌‏های اخیر با توجه به افزایش همکاری‏‌های اقتصادی و انرژی به شرکای راهبردی برای همدیگر تبدیل شده‏‌ و این در حالی است که در حال حاضر، چین مقام اول را در کل معاملات تجارت خارجی ترکمنستان در اختیار دارد .

با نگاهی به گسترش نفوذ چین در ترکمنستان باید گفت در واقع در رویکردی کلی و تئوریک سیاست خارجی چین در ترکمنستان فعال‌تر از هر دوره‌‏ای شده ‏‌است.

** بررسی ایجاد بانک اورانیوم در کنفرانس آژانس بین المللی انرژی اتمی

«آسیلبک مندیگالیف» یک مقام سیاسی قزاق اعلام کرد: در کنفرانس آژانس بین المللی انرژی اتمی که پاییز سال جاری در قزاقستان برگزار می‌شود، روند تهیه موافقتنامه ایجاد بانک بین‌المللی اورانیوم با غنای کم بررسی خواهد شد.

قزاقستان در سال 2010 خود را برای نقش امانت‌دار بانک بین‌المللی اورانیوم با غنای پایین که تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، نامزد کرد.

پیش بینی می‌شود که در این بانک، مقدار کم ذخیره تضمین شده اورانیوم با غنای پایین برای تولید ترکیب‌های سوختی نیروگاه‌های اتمی نگهداری خواهد شد. 

** آمادگی پاکستان برای سرمایه گذاری در نفت و گاز قزاقستان

به گزارش ترند نیوز، «شوکت علی مقدم» سفیر پاکستان در قزاقستان، برای سرمایه‌گذاری این کشور در بخش نفت و گاز و همچنین متالورژی قزاقستان اعلام آمادگی کرد.

وی افزود: پاکستان افزایش حجم معاملات تجاری با قزاقستان تا 100 میلیون دلار در یک سال برنامه‌ریزی کرده است.

در سال 2012 حجم تبادل کالا بین قزاقستان و پاکستان 36 میلیون دلار بود، از این رقم 21 میلیون دلار صادرات پاکستانی و 15 میلیون دلار صادرات قزاقستانی بود.

در سال 2013 میران تبادل کالا بین دو کشور به میزان 22 درصد یعنی 44.3 میلیون دلار افزایش یافته است.

وزیر راه و شهرسازی ایران در راه ترکمنستان

سفیر ایران در عشق‌آباد با اشاره به برگزاری اجلاس بین‌المللی ترانزیت در ترکمنستان، گفت: عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در این اجلاس حضور خواهد داشت.

وی افزود: ملاقات دوجانبه با مقامات عالی‌رتبه دولت ترکمنستان و نیز بررسی روابط و همکاری‌های میان تهران و عشق‌آباد و دورنمای مناسبات میان 2 کشور دوست و همسایه از دیگر برنامه‌های وزیر راه و شهر سازی ایران و هیات همراه به ترکمنستان است. 
انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها