امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۱:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107443
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
«حمید رضا دهقانی» نماینده دائمی ایران در سازمان همکاری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «السفیر»، اعلام کرد که دیدار اخیر «حسنی امیر عبداللهیان» ...

«حمید رضا دهقانی» نماینده دائمی ایران در سازمان همکاری اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه لبنانی «السفیر»، اعلام کرد که دیدار اخیر «حسنی امیر عبداللهیان» معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه ایران با مقامات عربستانی در جده بدون پیش زمینه صورت نگرفته است.
وی افزود با توجه به تحولات اخیر منطقه از جمله هجوم وحشیانه رژیم صهیونیستی به نوار غزه و چالش مقابله با تروریسم در منطقه لزوم برگزاری چنین دیداری را فراهم کرده بود.
دهقانی ابراز امیدواری کرد که همه در شرایط فعلی از تجربیات به دست آمده در گذشته درس بگیرند و امیدوار به حال و آینده باشند، وی افزود: باید از فاکتور زمان استفاده کرد زیرا گذر زمان به نفع هیچ کسی نیست.
وی همچنین گفت: دیدار امیر عبداللهیان با مقامات عربستانی ثمر بخش، مثبت و امیدوار کننده بود بلکه از سطح توقع ما نیز بهتر بود و مهم ترین مسئله این است که ما در مسیر صحیحی گام بر می‌داریم.
دهقانی که در هیأت همراه معاون عربی و آفریقای وزیر خارجه در سفر دو روزه به عربستان و دیدار با مقامات این کشور از جمله «سعود الفیصل» وزیر خارجه این کشور حضور داشت خواستار عدم مبالغه درباره نتایج این دیدارها شد و افزود: پرونده‌های زیادی میان دو کشور وجود دارد که انتظار نمی‌رود همه این مسائل در یک شبانه روز حل و فصل شود.
وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تأثیر این دیدار در انتخاب رئیس جمهور لبنان گفت: لبنانی‌های خود به بلوغ سیاسی رسیده‌اند و نیازی به عربستان و یا ایران برای تصمیم‌گیری‌هایشان و یا اتخاذ تصمیم‌های خود ندارند.
دهقانی در پاسخ به سوال روزنامه السفیر که آیا موضوعات لبنان در این دیدارها مورد بحث قرار گرفته گفت: همه موضوعات منطقه مورد بررسی قرار گرفت و مسئله لبنان نیز مطرح شد اما توجه به پرونده حمله رژیم صهیونیستی به نوار غزه و مقابله با تروریست معطوف شده بود.
دهقانی همچنین ضمن تأکید بر لزوم حفظ تمامیت ارضی لبنان و امنیت این کشور گفت :جمهوری اسلامی ایران همواره بر ثبات و امنیت سوریه، عراق، کشورهای حاشیه خلیج فارس و همه کشورهای منطقه از جمله کشورهای شمال آفریقا تأکید داشته است.
وی با اشاره به خطر همه گیر تروریسم گفت که ایران وعربستان طی سال‌های اخیر درس‌هایی آموخته‌اند که بر اساس آن باید با روش دیگری را برگزینیم و با همکاری از هر آنچه میان ما تفرقه ایجاد می‌کند و یا به سود دشمنان ملت‌های ماست مقابله کنیم.
دهقانی درباره خطری که ممکن است اسرائیل برای کشورهای عربی و اسلامی و یا ایران ایجاد کند گفت: اسرائیل هیچ‌گاه قادر نبوده به تنهایی و بدون حمایت کشورهای غربی برای کشورهای منطقه خطری ایجاد کند، جنگ اخیر در غزه نیز نشان داد که اسرائیل از هر زمان دیگری ضعیف تر و ناتوان تر شده است.
وی افزود: زمانی که اسرائیل می‌توانست برای کشورهای منطقه تهدید باشد به پایان رسیده و روش مقاومت به روشی برای زندگی در میان بسیاری از کشورها تبدیل شده که می‌توانند پیروزی را جشن بگیرند.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها