امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۹:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107451
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، نشست وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس در جده ساعتی قبل پایان یافت و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، نشست وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس در جده ساعتی قبل پایان یافت و نشست خبری پس از آن با حضور وزیر خارجه کویت و عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری برگزار شد.

فضای میان کشورهای حوزه خلیج فارس را هموار کنیم

در این نشست خبری خالد الحمد الجابر الصباح وزیر خارجه کویت گفت: تلاش ما این است که فضای میان کشورهای حوزه خلیج فارس را هموار کنیم.

وی ابراز داشت که ما اصولی را برای حل اختلافات میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در نظر گرفتیم.

الصباح در ادامه مذاکرات در شورای همکاری خلیج فارس را سازنده توصیف کرد و از همه طرف‌ها خواست تا به مسائل خوشبین باشند.
الصباح تصریح کرد که در صورت پایبندی قطر به بندهای توافق بعید نیست سفرا (عربستان، بحرین و امارات متحده عربی) به دوحه بازگردند.

این اظهارات در شرایطی مطرح می‌شود که دستور کار اصلی نشست اخیر وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس حل مشکلات با قطر عنوان شده بود و در همین زمینه دقایقی قبل از آغاز نشست وزرای خارجه یوسف بن علوی مسئول امور خارجه عمان اعلام کرد که درباره مسئله قطر در شورای همکاری خلیج فارس به توافق دست پیدا کردیم  و پرونده قطر در مسیر بسته شدن قرار دارد.

وزیر خارجه قطر جلسه را ترک کرد

این درحالی است که اسکای نیوز خبر داد که وزیر خارجه قطر جلسه وزرای خارجه را ترک کرد و در نشست خبری پس از اجلاس وزرا حضور نیافت.

کارشناسان عربی در گفت‌وگو با روزنامه الحیات تأکید کردند که ریاض به دوحه فرصت تازه‌ای باری حل و فصل اختلافاتش با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از جمله عربستان، بحرین و امارات داده بود و در همین راستا هیأتی بلند پایه از عربستان به ریاست «سعود الفیصل» وزیر خارجه این کشور سفری دوره‌ای به تعدادی از کشورهای عضو شورای همکاری از جمله قطر داشته‌اند.

این کارشناسان افزودند که بعید است امروز تصمیمی علیه قطر اتخاذ شود، «عبدالخالق عبدالله» استاد علوم سیاسی دانشگاه امارات اعلام کرد که روشن است که دوحه تا کنون به بند‌های توافق ریاض پایبند نبوده و توانایی اجرای آن را ندارد به همین دلیل هیأت عربستانی برای دادن آخرین هشدار به دوحه به منظور پایبندی به این توافق به قطر سفر کرده بود.

وی افزود: به نظر می‌رسد همه کشورهای عضو شورای همکاری به این نتیجه رسیده‌اند که باید قطر را از چارچوب فعالیت‌های شورای همکاری خلیج فارس کنار گذاشت اما لازم نیست که این مسئله به صورت قطعی اعلام شود بلکه باید به صورت تدریجی اجرا شود.

اواخر هفته گذشته هیأتی بلند پایه از عربستان به ریاست وزیر خارجه این کشور به قطر، بحرین و امارات سفر کرده بود تا درباره حل و فصل نهائی پرونده اختلاف نظرها با قطر با مقامات این کشور گفت‌وگو کند.

بعد از اقدام عربستان، بحرین و امارات در فراخواندن سفرایشان از قطر روابط این کشورها دوحه تیره و تار شد و در همین راستا توافقی میان کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تحت عنوان توافق ریاض ایجاد شد تا قطر با پایبندی به بندهای این توافق حسن نیت خود را به کشورهای عضو ثابت کرده و وارد مرحله اعتماد سازی شود.

با توجه به اینکه قطر از تعهد به بندهای این توافق سر باز زده است، به نظر می‌رسد امروز در نشست شورای همکاری خلیج فارس تصمیم نهائی و قطعی درباره این کشور اتخاذ شود که ممکن است به انزوای بیشتر دوحه منجر شود. مسئله انتقال قدرت در مصر، برکناری محمد مرسی، حمایت دوحه از اخوان المسلمین و چگونگی مدیریت پرونده بحران سوریه که حدود یک سال گذشته از دوحه گرفته شد و به عربستان سپرده شد از موارد مورد اختلاف میان این کشورهاست.

مسئله یمن باید به شکل مسالمت آمیز حل شود

در ادامه این نشست خبری یکی دیگر از مسائل مورد توجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس یعنی بحران سیاسی کنونی در یمن مورد بحث قرار گرفت.

در این زمینه الصباح گفت که ما به دنبال حل مسالمت آمیز بحران سیاسی در یمن هستیم.

همچنین الزیانی هم ابراز داشت که تمام تلاش ممکن را برای حل مسالمت آمیز مشکلات در یمن انجام می‌دهیم.

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس تلاش دارند تا با ارائه کمک‌های مالی بیشتر به دولت یمن برای کمک به مشکلات اقتصادی این کشور به نوعی مشکلات سیاسی را نیز پایان دهند.

یمن در طی روزهای اخیر شاهد موج جدیدی از اعتراضات ضد حکومتی بوده که پس از اعتراضات سال 2011 که منتهی به برکناری علی عبدالله صالح بزرگترین اعتراضات خیابانی در این کشور بوده است.

معترضان با انتقاد از تصمیمات دولت این کشور، وابستگی به عربستان سعودی و سیاست‌های اقتصادی تاکید دارند که دولت باید از قدرت کناره گیری کند.

مخالفان از یک سو با انتقاد از تقسیم قدرت در یمن پس از برکناری عبدالله صالح و تشکیل دولت انتقالی بدون در نظر گرفتن تمام گروه ها و جریانات سیاسی یمنی خواستار شکل گیری تحول در ساختار حکومت و تقسیم قدرت هستند.

از سوی دیگر تصمیم دولت برای گران کردن گازوئیل در یمن و سه برابر شدن قیمت سوخت عملاً بخش کشاورزی این کشور را فلج کرده است و این در شرایطی است که 80 درصد یمنی‌ها روستایی هستند.

در این میان دولت یمن برای فرار از فشارهای داخلی تلاش می‌کند تا اعتراضات به شرایط اقتصادی و سیاسی در کشور را بحثی طایفه‌ای و اعتراض کننده‌ها را طرفداران الحوثی‌ها معرفی کند تا از این طریق بتواند حجم بیشتری از کمک‌های منطقه‌ای و بین المللی را برای سرکوب اعتراضات جذب کند.
الصباح در ادامه به مسئله لیبی هم پرداخت و با رد ادعای شبه نظامیان لیبیایی که گفته بودند جنگنده‌های اماراتی و مصری مواضع آنها را در اطراف فرودگاه طرابلس بمباران کردند، اظهار داشت که امارات همواره به برادران عرب خود کمک کرده و نباید به شایعات توجهی کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها