امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۷:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107464
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه آمریکایی «هافینگتون‌پست» در یادداشتی به قلم «آلستار کروک» از مأموران سابق سرویس امنیت خارجی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه آمریکایی «هافینگتون‌پست» در یادداشتی به قلم «آلستار کروک» از مأموران سابق سرویس امنیت خارجی انگلیس «ام آی 6» نوشت: ورود چشمگیر «داعش» به صحنه عراق، بسیاری را در غرب متحیر کرد. بسیاری از خشونت‌های این گروه بهت‌زده و حتی وحشت‌زده شدند، اما تردید عربستان در مواجهه با این گروه، نگران‌کننده و غیرقابل توضیح بود، طوری که این گمان را برمی‌انگیخت که آیا سعودی‌ها متوجه این نیستند که داعش آنها را نیز تهدید می‌کند؟

بر اساس این گزارش، ظاهراً اختلاف ‌نظراتی در عربستان سعودی وجود دارد، برخی خوشحال هستند که داعش با آتش تسنن به جنگ آتش شیعه می‌رود و یک دولت سنی جدید در قلب آنچه که میراث تاریخی سنی است و با فلسفه سلفی‌گری ترسیم شده است، را شکل می‌دهد.

روزنامه آمریکایی هافینگتون‌پست به عقاید وهابی‌های سعودی و تشابه آن با داعش اشاره کرد و نوشت که بسیاری از وهابی‌ها از دکترین افراطی داعش بسیار متأسف هستند. یکی از اصول دکترین عبدالوهاب، موسس وهابیت، ایده کلیدی تکفیر شده است. طبق دکترین تکفیری‌ها، عبدالوهاب و پیروان وی می‌توانند مسلمانان را در صورتیکه در فعالیت‌هایی که دست درازی به حاکمیت مطلق که همان پادشاهی عربستان است مشارکت داشته باشند، کافر تلقی کنند.

عبدالوهاب تمامی مسلمانانی که مرگ، امور مقدس یا فرشتگان را گرامی بدارند، را محکوم می‌کنند. آنها معتقدند که چنین احساساتی انسان را از سرسپردگی کامل به خدا منحرف می‌کند.

بر اساس این گزارش، وهابیت، هرگونه تقدسات و بزرگداشت ولادت حضرت محمد (ص) را منع می‌کنند و به اعتقاد عبدالوهاب هرکس که با این عقیده هم راستا نباشد، باید کشته شود و دارایی‌هایشان ضبط شود.

هافینگتون‌پست با اشاره به این تشابه عقاید وهابیون با داعش، ادامه داد که اینجا چیزی وجود ندارد که وهابیت را از داعش جدا کند. استراتژی وهابیون همچون استراتژی‌ است که داعش امروزه به کار گرفته است. آنها می‌خواهند افرادی را که بر آنها تسلط پیدا کرده‌اند، تسلیم خود کنند و القای ترس کنند.

بر اساس این گزارش، از یک طرف، داعش عمیقاً وهابی است و از طرف دیگر به شیوه‌ای متفاوت، فراافراطی است. داعش لزوماً یک جنبش اصلاحی از وهابیت معاصر است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها