امروز : چهارشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 26
۰۴:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107472
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 10
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، طرفداران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) روز شنبه به مناسبت پیروزی در جنگ غزه 51 روزه غزه در شهر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، طرفداران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) روز شنبه به مناسبت پیروزی در جنگ غزه 51 روزه غزه در شهر «البیرة» در کرانه باختری جشنی برپا کردند و با برافراشتن پرچم‌های سبز رنگ حماس تصاویر شهدای غزه را به دست گرفتند.

برپایی این جشن در شهر البیرة که در کنار شهر رام الله مقر تشکیلات خودگردان است باعث خشم مقامات این تشکیلات شد و در این میان نیروهای امنیتی تشکیلات خودگردان اقدام به دستگیری تعدادی از هواداران حماس کردند.

مقامات تشکیلات خودگردان این اقدام حماس را به مُثابه اقدامی علیه خود در نظر گرفتند و از مقامات حماس به دلیل برگزاری این جشن انتقاد کردند.

پس از دستگیری تعدادی از طرفداران حماس در البیره «سائد ابو البهاء» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین در رام الله خواستار آزادی این افراد شد و به مقامات تشکیلات خودگردان در این باره هشدار داد. 

سائد ابو البهاء با اشاره به اینکه گروه‌های فلسطینی باید در راستای وحدت گام بردارند گفت: باید هشدار دهم که مرحله قبلی باز نخواهد گشت.

حماس و تشکیلات خودگردان در اردیبهشت ماه برای پایان دادن به اختلافات خود تصمیم گرفتند تا دولت وحدت ملی تشکیل دهند که این اقدام با واکنش منفی آمریکا و رژیم صهیونیستی مواجه شد به طوری که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در واکنش به این توافق به مشئولان تشکیلات خودگردان هشدار داد که بایدبین صلح با تل‌آویو و تشکیل دولت وحدت ملی با حماس یکی را بپذیرد.

تلاش تل‌آویو برای از بین بردن وحدت ملی در فلسطین تا زمان جنگ موفق نبود ولی اختلاف میان حماس و تشکیلات خودگردان در طی جنگ 51 روزه بار دیگر نمایان شد، حماس با طرح ابتدایی مصر برای پایان دادن به جنگ به دلیل مد نظر قرار ندادن خواست مقاومت فلسطین برای پایان محاصره مخالف بود ولی محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان از زمانی که طرح اولیه مصری‌ها مطرح شد، تلاش زیادی کرد تا با فشار بر حماس این طرح را به تصویب برساند هرچند این تلاش‌ها به نتیجه نرسید و با اصلاح طرح آتش‌بس قاهره که در آن باز شدن گذرگاه‌ها مد نظر قرار گرفت، حماس در نگاه فلسطینی‌ها پیروز جنگ با اسرائیل شد.

پس از این بود که محمود عباس با انتقاد از رویکرد حماس در نپذیرفتن طرح مصری‌ها در روزهای ابتدایی جنگ مدعی شد که اگر طرح آتش‌بس زودتر پذیرفته می‌شد این میزان نابودی و کشتار 2 هزار نفر روی نمی داد.

وی همچنین گفت که تشکیلات خودگردان هم در موفقیت ملت فلسطین نقش مهمی داشته است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار