امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۲۱:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107506
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 40
به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز در حالی از هفته پیش در این شهر تاریخی ایتالیا آغاز به کار کرده است که 3 فیلم به نام ایران ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی فارس، جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز در حالی از هفته پیش در این شهر تاریخی ایتالیا آغاز به کار کرده است که 3 فیلم به نام ایران در این جشنواره حضور پیدا کرده است.

فیلم‌های «قصه‌ها» ساخته رخشان بین‌اعتماد و «ملبورن» ساخته نیما جاویدی و همچنین فیلم «رئیس جمهور» ساخته محسن مخملباف در این جشنواره حضور دارند.

بنابر این گزارش اما در ابتدای این جشنواره مسئولان این جشنواره در اقدامی در ادامه حمایت از جریان‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی در عرصه سینما چون سال‌های گذشته که برای «جعفر پناهی» اقداماتی می‌کردند این بار از چهره‌ای دیگر تقدیر کرده‌اند.

افتتاحیه جشنواره فیلم ونیز با گذاشتن صندلی خالی برای «مهناز محمدی» مستندساز زندانی در میان هیئت داوران بود تا این بار در کنار اکران فیلمی از رخشان بنی‌اعتماد حمایت کنند.
 
 
امیر العمری

 
اما امیر العمری منتقد مشهور مصری و دبیر سابق جشنواره بین‌المللی فیلم قاهره و حاضر در جشنواره فیلم ونیز با نگاهی به دو فیلم «قصه‌ها» و «ملبورن» می‌نویسد: فیلم «قصه‌ها» بنی‌اعتماد نسبت به فیلم‌های قبلی این کارگردان کمترین جایگاه را دارد و فیلمش تکمیل شخصیت‌های سابقی است که در فیلم‌های او دیده‌ایم.

وی با اشاره به ورود فیلم به مشکلات جامعه ایرانی ورود به این مشکلات را تکراری خوانده و می‌افزاید: «قصه‌ها» دچار کلیشه‌های محافظه‌کارانه‌ای شده است که نمی‌تواند به عمق مشکلات برود و فیلم سطحی است و در حدی که ادعا می‌کند، نیست.

العمری که گویا در جریان آثار فتنه 88 بر فیلم اخیر بنی‌اعتماد نیست، وی را همراهی با نظام سیاسی ایران معرفی می‌کند و در عین حال می‌نویسد: او در فیلمش شاید به اندازه‌ای که نظام ایران به او اجازه می‌دهد حرکت می‌کند و بلکه [بهتر است بگوییم] او قصد عبور از این خطوط را ندارد.

وی فیلم بنی‌اعتماد را به دلیل دیالوگ‌های فراوان و ریتم کند شکست خورده می‌داند و با اشاره به صحنه حضور مهدی هاشمی در اداره و مشکلات بروکراسی که با آن مواجه می‌شود می‌افزاید: این فیلم خسته‌کننده، خشک و عاری از تخیل‌های لازم برای یک فیلم سینمایی است.

در این بین اما العمری فیلم «ملبورن» را بهتر از قصه‌ها می‌خواند و معتقد است بهتر بود این فیلم به جای «قصه‌ها» در بخش مسابقه رسمی ونیز قرار می‌گرفت.

وی با اشاره به داستان این فیلم چون منتقدان داخلی می‌نویسد: این فیلم به تمامی به جهان سینمایی اصغر فرهادی و فیلم «جدایی نادر از سیمین» و «گذشته» تعلق دارد.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها