امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۸:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107512
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز نشست خبری معاون فرهنگی وزارت ارشاد در سالن شورای فرهنگ عمومی کشور، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز نشست خبری معاون فرهنگی وزارت ارشاد در سالن شورای فرهنگ عمومی کشور، برگزار شد.

سیدعباس صالحی در این نشست به همراه جمعی از مدیران زیرمجموعه‌اش ابتدا گزارشی ارائه کردند و سپس به سؤالات پاسخ گفتند. در این نشست، «نجفعلی میرزایی»، مدیرعامل موسسه خانه کتاب، «امیرمسعود شهرام نیا»، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، «محمودرضا برازش»، مدیر کل دفتر چاپ وزارت ارشاد، «علی شجاعی صائین»، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد، «مهدی قزلی»، مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی و «علی اصغر سید آبادی»، مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی در این نشست حضور داشتند که هر کدام به تفصیل به تشریح فعالیت‌های یک سال گذشته خود پرداختند. 

* صالحی: ملتزم خواهیم بود فرایند بررسی کتاب حداکثر 2 ماهه باشد

سیدعباس صالحی در این نشست که به گزارش عملکرد یکساله معاونت فرهنگی اختصاص دارد در سخنانی گفت: ما رسانه را مزاحم نمی‌دانیم بلکه مکمل و ناظر چهارم برای ما هست. ما در معاونت فرهنگی جلسه بازدید و گفت‌وگوی تفصیلی با رسانه‌ها داشتیم که مجموعا طی ده ماه از 9 رسانه بازدید و با آنها مصاحبه انجام شد.

وی ادامه داد: دوستان رسانه توجه دارند که طی این مدت از باب انتقادات صحبتی با مسئولین رسانه نکردم تا خودسانسوری در رسانه ها پدید نیاید. رویکرد ما توجه به عدالت فرهنگی است. در این راستا با امضای تفاهمنامه با استان‌ها حدود 16 میلیارد تومان به آنها اختصاص پیدا کرده است. توجه به حوزه فارسی‌زبان، امضای تفاهمنامه با سازمان فرهنگ و ارتباطات و یونسکو از دیگر اقدامات ما در این زمینه بوده است.

صالحی در ادامه این نشست درباره نیازهای نشر گفت: باید چند سامانه در حوزه نشر تاسیس شود، سامانه مجوز کتاب، سامانه توزیع و سامانه چاپ که امیدواریم تا سال آینده راه‌اندازی شود.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد درباره زمان صدور مجوز کتاب نیز گفت: ملتزم خواهیم بود فرایند بررسی کتاب حداکثر 2 ماهه باشد. التزام ما بر بررسی یک‌ماهه است اما با مجوز خاص حداکثر طی دو ماه بررسی‌ها انجام می‌شود و کتاب‌ها بیش از این بلاتکلیف نخواهد بود.

وی افزود: اگر بخواهیم عرصه‌های مختلف کشور را از عرصه نامرئی به عرصه قابل استفاده در بیاوریم، باید بگوییم که بخشی از این کار به رسانه‌ها مرتبط است و آن چیزی که به مدیریت کشور کمک می‌کند، رسانه‌ها هستند.

صالحی با اشاره به تعامل معاونت فرهنگی با رسانه‌ها به رویکردهای معاونت فرهنگی اشاره داشت و گفت: در وهله نخست،‌ بحث عدالت فرهنگی را مورد توجه قرار دادیم چرا که معتقدیم تولید و توزیع فرهنگی تنها نباید در استان تهران صورت گیرد، هم‌چنین منابع نخبگانی تنها نباید منحصر به تهران باشد. سایر استان‌ها نیز باید اهمیت خود را در این حوزه پیدا کنند؛ اولین اقدام ما در این حوزه امضای تفاهم نامه‌های استانی بود، به گونه‌ای که معاونت فرهنگی 15 میلیارد و 820 میلیون تومان اعتبار در اختیار استان‌ها قرار داد و دومین اقدام نیز بحث تفویض‌های استانی بود که حداکثر تفویض‌ها در حوزه چاپ و نشر بوده است.

وی با اشاره به رویکرد دوم وزارت ارشاد از دیپلماسی فرهنگی بر محور چاپ و نشر نام برد و افزود:‌ با این نگاه اتفاقاتی رخ داد که مهمترین آن توجه به حوزه فارسی زبانان منطقه از جمله افغانستان،‌ تاجیکستان و ... بود،‌ تور فرهنگی به افغانستان،‌ میهمان ویژه شدن افغانستان در نمایشگاه کتاب تهران و ... از اولین قدم‌های ما در برنامه تعامل با افغانستان بود که به عنوان یک پرونده در دست بررسی است.

صالحی از امضای تفاهم‌نامه با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خبر داد و گفت:‌ بر اساس این تفاهم‌ ما به شکل فعال در حوزه چاپ و نشر مراوده خواهیم داشت تا به نحوی در این حوزه در کشورهایی که زمینه آن وجود دارد،‌ معاونت فرهنگی حضور جدی‌تری داشته باشد. هم‌چنین با دفتر یونسکو در ایران نیز تفاهم‌نامه‌ای داشته‌ایم.

وی با اشاره به شفافیت عملکرد دولت گفت:‌ ما در تلاش هستیم تا معاونت فرهنگی در اتاق‌های شیشه‌ای باشد چرا که هر چقدر شفاف‌تر باشد،‌ ما مطمئن‌تر خواهیم بود در قدم اول کمیته خرید کتاب را در دست اقدام داشتیم که اعضا برای نخستین‌بار معرفی شدند و مصوبات آن پس از هر جلسه اعلام می‌شود،‌ هم‌چنین ما 3 سامانه در دست ایجاد داریم که به دلیل مشکلات سخت‌افزاری وزارتخانه هنوز به نتیجه نرسیده است،‌ امیدواریم این 3 سامانه هر چه سریعتر ایجاد شود.

صالحی افزود:‌ نخستین سامانه، سامانه مجوز کتاب است،‌ که بر اساس آن مراحل بررسی کتاب مرحله به مرحله نشان داده می‌شود و ناشر می‌تواند با مراجعه به این سامانه وضعیت بررسی کتاب خود را مشاهده کند،‌ دومین سامانه سامانه توزیع کتاب است،‌ که زمانی که کتاب توسط هیئت خرید کتاب خریده می‌شود،‌ روند توزیع کتاب نشان داده می‌شود. و سومین سامانه به چاپ اختصاص دارد که مجوزهای چاپ و درخواست‌ها را شفاف نشان می‌دهد. این سامانه‌ها اگر ایجاد شوند،‌ روند خوبی برای فساد‌زدایی و بروکراسی زدایی خواهد بود. سلیقه‌زدایی و ساختارهای قانونی چهارمین رویکرد معاونت فرهنگی بود که صالحی به آن اشاره کرد و افزود:‌ هیئت نظارت بر ضوابط نشر بر اساس این رویکرد شکل گرفت. رویکرد دیگر رویکرد واگذاری و توجه به بخش خصوصی بود،‌ که از شعارهای دولت بوده و یک نگاه استراتژیک است،‌ ما اعتقاد داریم فرهنگ را بخش خصوصی بهتر می‌تواند مدیریت کند. بنابراین هم در کارگروه‌ها و هم در کمیته‌ها از تشکل‌ها و بخش خصوصی نهایت استفاده را داشته‌ایم.

وی با اشاره به رویکرد ششم از اعتمادسازی در اهل فرهنگ نام برد و گفت:‌ اهل فرهنگ در سال‌های گذشته واگرایی‌هایی داشته که بر کسی پوشیده نیست‌، معاون فرهنگی تلاش داشته تا این اعتماد تقلیل یافته را بازگرداند. این به نفع انقلاب است،‌ که از سرمایه‌های اهل فرهنگ نهایت بهره را ببرد، برحی تعلیق‌های سلیقه‌ای و غیرقانونی و برخی اتفاقات سلیقه‌ای نه چندان اندک افتاده است،‌ حضور عناصر مورد اعتماد اهل فرهنگ در هیئت‌ها و کمیته‌های معاونت فرهنگی از جمله تلاش‌های ما برای رفع این مهم بود.

حل مشکلات مالی دیگر رویکرد معاونت فرهنگی در یکسال گذشته بود که صالحی به آن اشاره کرد و از مواردی چون پرداخت بدهی ناشران داخلی‌، ناشران خارجی نام برد.

وی هم‌چنین از پیگیری مسائل حقوقی به عنوان رویکرد نهم نام برد و افزود:‌ بخش مهمی از توسعه هرحوزه به قوانین و مقررات درست باز می‌گردد،‌ اقدامات متعددی در این زمینه در دست انجام است،‌ که حل معافیت مالیاتی کتابفروشان یکی از این اقدامات بود.

معاون فرهنگی ارشاد افزود:‌ هم‌چنین تسریع در فرآیند‌ها نیز رویکرد دهم معاونت فرهنگی بود که تلاش شد مجوزهای نشر کتاب سریعتر صادر شود و فضای مراجعاتی را نیز حداقلی کنیم. این بروکراسی اداری که موجب طولانی شدن مسیر در سیستم‌های اداری است‌، در حوزه فرهنگ خطرناک‌تر نیز می‌شود. پیش بینی ما این است که هیچ کتابی بیش از 2 ماه در اداره کتاب بلاتکلیف باقی نماند‌.

به گفته عالی رتبه‌ترین مقام مسئول در معاونت فرهنگی توسعه مطالعات زیرساختی در حوزه چاپ و نشر از دیگر رویکردهای ما بود که در پرتو این نگاه تلاش شد تا خانه کتاب به مرکز جدی مطالعات راهبردی در حوزه چاپ کتاب تبدیل شود‌، معاونت فرهنگی در تلاش است تا در حوزه رصد و دیده‌بانی حضور فعال‌تری داشته باشد.

صالحی در خاتمه عنوان کرد: بازنگری و آسیب‌‌شناسی و تصحیح برخی فعالیت‌های جاری را به عنوان آخرین رویکرد نام برد. 

* گزارش مدیران زیر مجموعه معاونت فرهنگی

شجاعی صایین: مجوز آثار بزرگسال 25 روزه و حوزه کودک 10 روزه خواهد بود

علی شجاعی صایین مدیر اداره کتاب ضمن ارائه گزارشی اظهار داشت: رویکرد اصلی ما در اداره کتاب اجرای کامل مصوبه شورای انقلاب فرهنگی در فروردین 89 است؛ جنبه‌های سلبی و اثباتی قانونی باید یک جا دیده شود همچنان که دغدغه داریم اثری را اگر غیرمجاز می‌کنیم اجحافی صورت نگیرد و اجازه انتشار اثری هم از جانب دیگر سلب نشده باشد.  برخی رسانه‌ها به مجوز آثاری حساسیت نشان می‌دهند که باید بگویم هر دو موارد مطرح شده برای ما مهم است و دقت داریم اگر اشتباهی صورت گرفته با اقدامی آن را جبران کنیم.

وی گفت: اجرای زمانبندی قید شده در قانون در بازه یک ماهه برای ما مهم است و به عنوان هدف به آن می‌اندیشیم.

وی افزود: دوری از سلایق با حضور هیأت‌های نظارت کودک و بزرگسال برای ما آرزو شده بود اما به یمن آغاز به کار دولت یازدهم در اول اردیبهشت محقق شد و اولین جلسه آن برپا گردید.

شجاعی ادامه داد: در این راستا کمیته تخصصی هیأت نظارت تشکیل جلسه داد و پس از تسهیل کلیاتی که نیازمند بودیم، به مرور به مصادیق وارد خواهیم شد و تلاش داریم تا ضوابط مورد نیاز این حوزه را به هیأت نظارت برسانیم و این رویه‌ها مکتوب خواهد شد تا قابل ارجاع به استان‌ها باشد و در ادامه به گروه‌های کارشناسی اداره کتاب و استان‌ها ارائه می‌شود.

به گفته مدیر اداره کتاب در حال حاضر در حوزه کتاب بزرگسال با میانگینی حدود  25 روزه و در حوزه کودک و نوجوان 10 روزه مجوز اعطا می‌کنیم و در حال حاضر هیچ کتابی در حوزه کتاب و نوجوان نیست که بازه‌ای بیش از 15 روز در اداره کتاب باشد.

وی با ارائه آماری خاطر نشان کرد: طی 5 ماه ابتدای سال 93 افزایش 20 درصدی در بخش اعلام وصول عناوین کتاب را شاهد بودیم. از بهمن ماه تا مرداد گذشته 29 هزار و 66 عنوان مجوز داده‌ایم، در پایان این ماه 607 عنوان کتاب در دست بررسان داشتیم.

شجاعی تصریح کرد: تلاش کردیم با افزایش بازه زمانی اعتبار پروانه‌ها نیاز ناشران را در مراجعه به اداره کتاب بکاهیم. 500 ناشر در بدو ورود من امکان ثبت الکترونیکی آثار داشتند اما امروز این آمار به 1500 ناشر ارتقاء می‌یابد تا بدون نیاز به اداره کتاب آثار خود را در دفتر انتشاراتی خودشان ثبت کنند. ما هم از طریق پیامک به ناشران وضعیت را گزارش خواهیم داد.

این مسئول توضیح داد: آئین‌نامه صدور پروانه نشر با تشکیل اتاق فکر در اداره کتاب آغاز شده، آئین‌نامه بازبینی می‌شود و در صورت نهایی شدن به معاونت ارجاع خواهد شد.  اصلاحیه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را شروع کرده‌ایم و نسخه اول را به اتاق فکر اداره کتاب ارجاع داده‌ایم و پس از بررسی به تشکل‌های نشر ارائه و به صحن هیأت نظارت ارجاع و در نهایت برای بازبینی به شورا ارسال خواهیم کرد.
 
* میرزایی: شاخص‌های کتاب‌خوانی در کشور از زمان ناصرالدین شاه هم کمتر است

در این نشست همچنین نجفعلی میرزایی مدیر خانه کتاب ضمن گزارشی وضعیت کتاب در ایران را در حالت هشدار اعلام کرد و گفت: شاخص‌ها و سنجه‌های کتابشناسی آمار ناگواری را نشان می‌دهند. ضرورت تحول‌های ضربتی ضروری بوده و هست.

وی همچنین تأکید کرد: مطالعات علمی درست در زمینه کتاب کم است و باید در این زمینه کار جدی انجام شود.

میرزایی گفت: خانه کتاب هیچ گاه منکر تلاش‌ها و موفقیت‌های تیم سابق نبوده اما وضعیت کتاب ایران و نقد کتاب در وضعیت ناموفقی بوده؛ ولی این ممکن است به دلیل ناکارآمدی تیم پیشین نبوده باشد و شرایط دیگری دخیل بوده باشد.

مدیر خانه کتاب افزود: وضعیت نقد کتاب در ایران اسف‌بار است و در واقع کتاب در کشور نقد نمی‌شود و این جزو وظایف خانه کتاب است که در این زمینه برنامه‌ای را پیش بگیرد.

وی پیرامون وضعیت کتاب‌خوانی در کشور در وضعیت هشدار قرار دارد و شاخص‌های کتاب‌خوانی در کشور از زمان ناصرالدین شاه هم کمتر است. 

* شهرام نیا: مهمان ویژه سال 2016 نمایشگاه مسکو و 2017 نمایشگاه بولونیا خواهیم بود

امیرمسعود شهرام‌نیا مدیرعامل مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی هم ضمن گزارشی به اهمیت صنعت نمایشگاه و جایگاه این صنعت در راستای اقتصادی و فرهنگی بیان کرد: به دیپلماسی فرهنگی و نقش مهمی که نمایشگاه‌های بین‌المللی و داخلی در عرصه دیپلماسی فرهنگی می‌تواند داشته باشد توجه داشته‌ایم.

وی گفت: بحث مهم برون‌سپاری است، استفاده از مشارکت فعالانه تشکل‌ها، حوزه‌‌های مرتبط و بخش خصوصی، با این نگاه در مؤسسه فعالیت‌های خوب قبل را نیز ادامه داده‌ایم و با پاره‌ای نوآوری این کار را به مرحله مناسبی رساندیم اما عمده‌ترین فعالیت مؤسسه با محوریت برگزاری نمایشگاه کتاب تهران است، اتفاق خوب و مهم تأسیس دبیرخانه دائمی آن در مؤسسه بود که تدابیر آن اتخاذ شد  و از یک ماه پیش دبیرخانه فعالیت خود را آغاز کرده است.

شهرام‌نیا گفت: تدبیر دیگر در وزارتخانه با محوریت نمایشگاه‌های بزرگ کشور و اجرای آن به مؤسسه سپرده شد. اینکه پیش از این شاهد بودیم که نمایشگاه قرآن برگزار شد و مؤسسه مجری آن بود.  از این پس نیز مؤسسه به عنوان مجری نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال و مطبوعات را برگزار خواهد کرد.

وی به حوزه نمایشگاه‌های داخلی اشاره کرد و گفت: ما متولی نمایشگاه‌های استانی هم هستیم، عملا شبکه توزیع کتاب ما کاملا و کارآمد نیست پس ناچاریم در نگاه قدری تأمین کتاب‌ها و ملزومات فرهنگی ساکنین استان‌ها را مد نظر داشته باشیم زیرا این نمایشگاه‌ها 20 سالی است که برپا می‌شود.

وی ادامه داد: با مشارکت تشکل‌ها بازبینی در شیوه آن صورت گرفته، شیوه بازبینی شده و دور جدید نمایشگاه‌های استانی با این نگاه آغاز خواهد شد و تا پایان سال 24 نمایشگاه در 24 استان را برپا می‌کنیم که هفته آینده نمایشگاه اصفهان در این راستا کلید می‌خورد.

وی به حوزه بین‌الملل هم اشاره و خاطر نشان کرد: اصولا کتاب جزو مجموعه نمایشگاه‌هایی است که ما ظرفیت خوبی برای حضور داریم، هم فرصت خوبی برای معرفی نشر ایران است و از سوی دیگر امکان تبادل در نظر بین‌الملل و دیپلماسی فرهنگی فراهم می‌شود. ایران در صنعت نشر به جهات مختلف در بسیاری حوزه‌ها حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. نمایشگاه‌های خارجی هم بازبینی شده و در تلاشیم به جای حضور تعدادی از مدیران ارشاد از حضور اصحاب نشر و نویسندگان استفاده کنیم.

وی افزود: 20 نمایشگاه خارجی برای سال جاری در دستور کار است.

شهرام‌نیا در پایان سخنان خود به اهمیت حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت اشاره و آن را مهم خواند و گفت: امسال نیز با برنامه‌ریزی خاص در نمایشگاه فرانکفورت حاضر می‌شویم، کل فضای در اختیار ایران به تشکل‌های نشر و ناشرین اختصاص یافته و ناشرانی که امکان حضور مستقیم نداشتند از طریق اتحادیه ناشران آثارشان ارائه می‌شود. امیدواریم تا آغاز نمایشگاه فرانکفورت آئین‌نامه گرنت مصوب شود و مجموعه تصورم این است که دست پر در این نمایشگاه حضور خواهیم داشت ضمن اینکه مهمان ویژه سال 2016 نمایشگاه مسکو و 2017 نمایشگاه بولونیا خواهیم بود.

شهرام نیا درباره توزیع آن را نامناسب خواند و گفت: از ابتدای سال 6 و نیم میلیارد تومان کتاب توزیع شده است؛ از اوایل شهریور سال گذشته تا امسال 15 میلیارد تومان خروجی کتاب‌های خریداری شده بوده است. 

 * برازش: نمایشگاه دائمی توانمندی‌های چاپ کشور از هفته آینده شروع به کار می‌کند

برازش مدیرکل دفتر چاپ وزارت ارشاد ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های یکساله این دفتر اظهار داشت: به واسطه نزدیکی جشنواره صنعت چاپ که در شهریورماه برگزار می‌شود باید بگویم یازدهم شهریور روز ملی چاپ است که همزمانی آن با دهه کرامت را به فال نیک می‌گیریم در این ایام سراسر کشور صنوف مختلف و استان‌ها برنامه‌هایی را برگزار می‌کنند.

وی گفت: یکی از برنامه‌هایی که در تهران روز شنبه 22 شهریور برگزار می‌شود تکریم از پیشکسوتان و کارآفرینان صنعت چاپ است که با حضور وزیر ارشاد این برنامه برپا می‌شود در این راستا دو ماهی است که کمیته مربوطه فعالیت‌های خود را آغاز کرده و چند جلسه نیز برگزار کرده است تا به این طریق معرفی شوند.

این مدیر چاپ گفت: در این ایام شاهد خواهیم بود که بیشتر استان‌ها فعال شدند جشن‌های کارگری امسال همزمان در 10 استان تا پایان شهریورماه برگزار می‌شود کمیته مسابقات آثار چاپی مشغول فعالیت شده و با نگاه جدید اهمیت بر تولید داخلی اقتصاد مقاومتی امید داریم شاهد برپایی آن به نحو شایسته باشیم ضمن اینکه مسابقات صنعت چاپ در جهان بررسی شده و شاهد اصلاحاتی خواهیم بود که طی دو هفته آتی فراخوان آن منتشر شود تا همزمان با دهه فجر یا نمایشگاه چاپ برندگان اعلام شوند.

وی افزود: برای اولین بار پایان‌‌نامه و مقاله‌هایی از دست‌اندرکاران امر پژوهش شناسایی شده و از آنان تقدیر می‌شود از روز یازدهم شهریورماه نیز برنامه‌های متنوعی آغاز می‌شود از جمله اینکه کتابخانه‌های تخصصی آماده شده و به استان‌ها ارسال می‌شود در این راستا تا پیش از این 10 استان اعلام آمادگی کرده بودند اما امروزه 3 استان دیگر به آمار اضافه شد.

برازش تصریح کرد: بحث نمایشگاه دائمی توانمندی‌های چاپ کشور را خواهیم داشت که از هفته آینده شروع به کار می‌کنند تا کمکی برای صنعت و تولیدکننده‌ها باشد. کمک به توسعه فضاهای آموزشی، تجهیز و نوسازی ماشین‌آلات، اصلاح قوانین و مقررات و... از جمله موارد در دست اجرا است در پی آنیم دو بخشی که با ما و گمرک از ترخیص به ماشین‌آلات به ما مربوط است مکانیزه شود تا کمتر نیاز باشد همکاران ما از سراسر کشور برای ترخیص کالا و ماشین‌آلات به تهران بیایند. کمیته تخلفات نیز پس از مدت‌ها آغاز به کار کرده پیشنهادهای برای آنها ارائه شده که امیداریم از طریق امور حقوقی آنها را پیش ببریم.

وی در ادامه ضمن اشاره به بازدید روز سه‌شنبه خبرنگاران از دو چاپخانه بزرگ تهران توضیح داد: صنعت چاپ صنعتی ویژه است و تمام صنایع و بخش خدماتی وابسته به آن است.

 

* سید آبادی: روستاهای دوستدارار کتاب و پایتخت کتاب ایران بزودی اجرا می‌شود

در این نشست سیدآبادی مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی ضمن اینکه تا پیش از دفتر تنها در حد یک نام بود و فعالیت‌هایی در حد مأموریت‌های کنونی نداشت، گفت: اکنون ما در وضعیت تأسیسی هستیم در سه گروه آموزش، پرورش، طرح و برنامه و نظارت و ارزشیابی فعالیت می‌کنیم. به این دلیل نمی‌توان گزارش کار داد چرا که ما پشت صحنه هستیم.

وی گفت: یکی از نقاط مغفول در دوران گذشته توجه به ارزیابی و ارزشیابی سیاست‌ها و عملکردهای معاونت است که به این دفتر محو.ل شده است از سوی دیگر استخراج چالش‌های حوزه نشر به خصوص حوزه کتاب از جمله مأموریت‌ها است.

سیدآبادی عنوان کرد: صنعت نشر چهار ضلع مهم تألیف، تولید، توزیع و مصرف است بیشتر سیاست‌های حمایتی دوره‌های قبل بر تولید و در برخی دوره‌ها بر تولید و تألیف بوده در حالی که پایه اصلی هر صنعتی مصرف است.

وی در پایان سخنان خودبا بیان اینکه فعلاً نمی‌توان گزارش وضعیت کتابخانه و مصرف فرهنگی داد، اضافه کرد:‌ بحث هم‌افزایی و مشارکت و حمایت‌های مردمی و عمومی از جمله موارد مورد تأکید است دو طرح را در دفتر طراحی کرده‌ایم که به زودی اجرا می‌شود نخست روستاهای دوستدار کتاب و دیگری پایتخت کتاب ایران. اما بحث گرند را نیز پیگیری می‌کنیم تا طرح حمایت از کتاب‌های ایرانی در بازارهای جهانی قانومند باشد و از بخش خصوصی حمایت کنیم. 

* قزلی: از رکود بنیاد تا بازنگری در جوایز ادبی/ برگزارش نشست‌های شعر و 17 دقیقه حرف حساب/ جایزه جلال در اولویت برگزاری است

مهدی قزلی مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی با بیان اینکه دو ماه و نیم است که به مجموعه وزارت ارشاد پیوسته‌ام، گفت: بنیاد اندکی دچار رکود فعالیت بوده چون تغییراتی در ساختار آن انجام شد و از جمله اینکه شعر به مأموریت‌ها افزوده شدند از پایان خرداد نیز در وضعیت تثبیت بنیاد هستیم تثبیت از مبانی آغاز شده و با توجه به اینکه هیئت امنایی خوبی انتخاب شده است ظرفیت مناسب ادبی فرهنگی اجتماعی نیز تجمیع شده و امیدوار به انجام مأموریت‌ها شده‌ایم.

وی گفت: جلسات کارشناسی با بزرگان این حوزه صورت گرفته تا برنامه‌ها را به اجرا نزدیک کنیم، ضمن اینکه به لحاظ مالی بحث‌های خوبی شده و با توجه به وعده‌های داده شده از ماه مهر و آبان مشکلات گریبان‌گیر کمتر خواهد شد.

این مدیرعامل جوان همچنین ضمن اشاره به جوایز جلال آل احمد، پروین اعتصامی و شعر فجر عنوان کرد: در کارگروه بازنگری جوایز حوزه کتاب 3 جایزه به بنیاد محول شد، از این‌رو مهم‌ترین اولویت برگزاری این جوایز است چرا که سازوکار آن از قبل در بنیاد نبود و باید به زودی فراهم شود.

قزلی گفت: کمتر از دو ماه و نیم با اختتامیه جایزه جلال زمان داریم، آئین نامه تدوین می‌شود، آیین‌نامه نحوه برگزاری را شفاف‌تر خواهد کرد انتخاب هیئت علمی در مرحله خوبی قرار دارد اما رایزنی‌ها ادامه دارند امیدواریم تا پایان هفته آینده به جمع‌بندی برسیم.

وی در پایان گفت: دبیرخانه راه‌اندازی شده و برای جایزه جلال تنها در مرحله تصویب آیین‌نامه توسط هیئت علمی و پیش از آن انتخاب دبیر و بعد تصویب آیین‌نامه هستیم تا کار وارد فاز عملیاتی شود. همچنین پس از سفر تبریز، مکران را در پیش داریم، سلسله‌ نشست‌های «17 دقیقه حرف حساب» از 18 شهریورماه همزمان با سال مرگ جلال اجرا می‌شود، ضمن اینکه ماهی یکبار شب شعر جریان‌ساز برگزار خواهد شد که در این دوره که همزمان با روز شعر اغاز می‌‌شود، برعهده آقای محمد علی بهمنی است. اما اولویت برنامه‌ها زمینه‌سازی برای هرچه بهتر و متفاوت‌ برگزار کردن شعر فجر و جایزه پروین خواهد بود اما جایزه جلال در اولویت ما است.
 
 


 

* پرسش و پاسخ اهالی رسانه/ اعطای مجوز یا عدم مجوز بحث داغ/ از فشار به معاونت فرهنگی تا قیاس حال با دوران ناصرالدین شاه

* اعطای مجوز بحث داغ نشست خبری/ کتابی یا موضوع «کرسنت» در ارشاد/ شجاعی: ابلاغی نکرده‌ایم

علی شجاعی صائین مدیر اداره کتاب وزارت ارشاد در پاسخ به این سؤال فارس که این روزها شاهدیم کتاب‌های نویسندگان ضدانقلابی چون رضا براهنی و آثار پیرامون اسماعیل خوئی منتشر شده، استدلال شما این است که ما به کتاب نگاه می‌کنیم تا شخص، درحالی این استدلال درستی نیست، از سوی دیگر نیز اخباری بر مقاومت ارشاد در برابر چاپ کتاب آقای میرکاظمی درباره «کرسنت» شنیده می‌شود، استدلال وزارت ارشاد برای انتشار کتاب خوئی و براهنی و توضیح شما برای مقاومت در برابر کتاب آقای میرکاظمی با موضوع کرسنت ، توضیح داد: ‌استنباط ما مبنی بر نص قانون است و فکر می‌کنیم قانون نگاه به متن دارد ضمن اینکه این روزها دیدگا‌ه‌هایی در برخی دیدگاه‌ها پیرامون این رسانه‌ها دیده می‌شود ما نیز این دیدگاه‌ها را به هیأت نظارت و نشر ارائه می‌کنیم اگر تایید کردند و رویه درست بود که هیچ اما اگر دیدگاه متفاوتی ارائه شده باید بررسی شود و در نهایت اطلاع‌رسانی شود.
وی ادامه داد: تصریح قانون نگاه ما بر کتاب است اما حتما این دیدگاه‌ها را به هیأت نظارت ارجاع می‌دهیم.

مدیر اداره کتاب پیرامون کتاب کرسنت گفت:‌ ما از اداره کتاب برای کتاب آقای میرکاظمی هنوز ابلاغی نکرده‌ایم ضمن اینکه این کتاب به وزارت ارشاد ارائه شده است.

صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد نیز در ادامه اینگونه توضیح داد: کتابی که از آن یاد کردید پیرامون کتاب خویی است نکته دیگر اینکه نسبت به این مسئله یقین داشته‌ایم که بر اساس متنی که در ضوابط آمده و با نگاه به محتوا کتاب بررسی می‌شود. ما کاری به نویسنده نداریم بلکه با توجه به فهم از ضوابط نشر می‌خواهیم به مُر قانون عمل کنیم چرا که باید بدانید قانون بد بهتر از بی‌قانونی است ولی احتیاج به تشویق آن داریم و فهم از ضوابط نشر تا الان این بوده که محتوا را بنگریم.

وی ادامه داد: برخی‌ها می‌گویند باید به مولد هم نگاه کنیم و ما این بحث و فهم را به هیأت نظارت ارجاع می‌دهیم چون ساختار قانونی بهترین فصل الخطاب است و نباید بحث‌ها را به سمت لجاجت برد.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد ادامه داد: اگر نظر، همین نظر اداره کتاب بود رویه ادامه می‌یابد اما اگر مخالف بود ما تمکین می‌کنیم در این مسیر نه لجاجت و نه پیش‌داوری خواهیم کرد چرا که بحث قانون و فهم آن مهم است.

وی خاطرنشان کرد: اگر این فهم تأیید شد، ادامه می‌یابد و اگر ابطال شد، نگاه جدید مبنی خواهد بود.

این مسئول در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه شما در بدو ورودتان به معاونت فرهنگی از خروج کتاب از فضای گلخانه‌ای و زدون نگاه‌های امنیتی از آن سخن می‌گفتید. تا چه حد به این هدف نزدیک شده‌اید؟ گفت: اگر مراجعه‌ای به گذشته داشته باشیم، انصافاً باید بگویم که در این مدت فضای ارتباط با نهادهای امنیتی، فضایی بوده که استفسارهای این حوزه پائین یا خیلی حداقلی بوده است. دخالت‌ها هم به همین نحو کاهش پیدا کرده است.
صالحی ادامه داد: ما در همان ابتدا به همراه آقای جنتی و در جلسه‌ای در خدمت مسئولان وزارت اطلاعات، بر این مسئله تاکید کردیم که فرهنگ باید هویت مستقل خودش را حفظ کند. البته در اینکه امنیت هیچگاه نباید نادیده گرفته شود، شکی نیست و این نگاه و مقوله‌ای است که در فضای دولت، با هماهنگی خوبی به پیش می‌رود و در یک فضای تعاملی خوب دارد به پیش می‌رود.
معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد گفت: برداشت معاونت فرهنگی این است که اینها بخشی از اتفاقاتی است که در یک فضای تدریجی به حداقل خواهد رسید. به طور مثال فضای نمایشگاه کتاب 93 نشان داد که می‌شود این فضا را داشت و ادامه داد و فرهنگ مکتوب از یک فضای گلخانه‌ای به فضای زیست طبیعی سوق پیدا کند. مهم این است که مسیر به این سمت باشد و به این سمت هم هست.

* تا وقتی هستم فشارها تاثیر ندارند

صالحی همچنین در ادامه سوال خبرنگاری که در واکنش به پرسش فارس صورت گرفت پیرامون اینکه برخی‌ها زمانی از شما پیرامون عدم مجوز به کتاب آقای دولت‌آبادی سؤال می‌کردند، اما امروز از اینکه برخی آثار مجوز داده‌اید، سؤال می‌کنند آیا این فشارها در تصمیم‌گیری شما تأثیر دارد، گفت: تا وقتی من باشم این فشارها تأثیر نخواهد داشت. 

* طبیعی است ارشاد زیر فشار باشد

این نشست همچنان واکنش‌هایی را پیرامون انتشار و ارائه مجوز به برخی آثار در پی داشت و از این باب خبرنگار دیگری از علی شجاعی صائین مدیر اداره کتاب درباره فشارهایی که بر معاونت فرهنگی وارد می‌شود پرسید و عنوان کرد این فشارها تنها در حوزه مجوز نیست، در نمایشگاه کتاب هم علیرغم تاکیدات بسیار اما باز هم شاهد جمع‌اوری برخی آثار بودیم گویا معاونت فرهنگی زیر فشارها کوتاه می‌آید و ناچار می‌شود چنین اقداماتی را انجام دهد آیا قصد دارید پای مجوزهای اعطاء شده بایستید، توضیح داد: باور به بحث فشار رسانه‌ای ندارم، آزادی وجود دارد و ما هم نظر می‌دهیم ضمن اینکه از نظراتمان دفاع می‌کنیم اما بنا نداریم روی رأی تصلب داشته باشیم تا اگر رأی عوض شد تسلیم فشارها شویم. این کتابها در مسیر جاری مجوز گرفته‌اند، اینگونه نیست که ما به هیأت نظارت روی تک تک کتابها ارجاع داده و آنها نظر داده باشند بلکه اشراف کلی دارند ولی دیدگاه‌های جدی و دارای منطق قابل دفاع را پیرامون هر کتاب به هیدت نظارت و نشر گزارش می‌دهیم و این به معنای عقب‌نشینی ما نیست.

سید عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد در ادامه پاسخ به این سئوال عنوان کرد: باید چند مسئله را تفکیک کنیم، اولین حوزه موضوع عمل به قانون است از ابتدای ورودم عنوان کردم که 4 مسئله دین، اخلاق و قانون و نظام اسلامی معیارهایم هستند، طبیعتاً در ترکیب 4 گانه همدوشان هم‌اند و در این مسیر موارد دنبال می‌شود اما این معیار 4 گانه طبعاً می‌تواند در اجرا برداشت‌های متفاوت داشته باشد حتی در فهم آن.

به گفته وی، روزانه حدود 180 کتاب به اداره کتاب می‌آید که مجموعاً در ماه حدود 5 یا 6 هزار عنوان می‌شود، این تعداد قابل توجه و انبوه است ولی تلاش داریم در ابتدا رأس، اداره کتاب سپس سرگروه‌ها و بررس‌ها همه عمل به قانون داشته باشند، ولی مجری در فضای فهم قانون حرکت می‌کند و باید فهم را به سمت وحدت رویه سوق داد تا مجریان قانون یکسان عمل کرده و گرفتار ابطال نشوند، با توجه به این نکات ساختار قانونی ما در اداره کتاب تازه در حال شکل‌گیری است، زمان نیاز است تا شبهات و سوالات بررسی شده و به وحدت رویه برسیم.

صالحی توضیح داد: آنچه درباره کتاب آقای براهنی یا خوئی مطرح شد این بود که برداشت اولیه مجریان قانون اعمال شده و ما کار به نویسنده نداریم، بعد که برخی کتابها عرضه می‌شوند عده‌ای که در فضای تدوین قانون بودند عنوان کردند ما از قانون چنین برداشتی نداریم؛ این اتفاقات همان نگاهی است که می‌گویند ما تسلیم فشار رسانه بولتن و فضاسازی‌ها می‌شویم، باید در مسیر قانون حرکت کنیم از این رو معاونت فرهنگی هم تحت فشار بوده است، طبیعی است موضوعات بیشتری در معرض معاونت در قیاس با تئاتر و فیلم دیده شود و طبیعی است تحت فشار باشیم.

این مقام مسئول اضافه کرد: البته نباید تسلیم فشارهای غلط شویم و تسلیم نخواهیم شد، معاونت فرهنگی طبیعی است با حجم 35 هزار کتاب چاپ اول تحت فشار بوده، نه از باب لجاجت بلکه از اجرای قانون برخی مقاومت داشتند و خواهند داشت اما به معنای این نیست که اگر فهممان درست نباشد آن را تصحیح نمی‌کنیم.
 
* وجود اصطکاک‌هایی که بین بخشی از مدیران مجموعه‌های وابسته به معاونت فرهنگی

صالحی در این نشست در پاسخ به این سوال خبرنگاری، «که با توجه به اصطکاک‌هایی که بین بخشی از مدیران مجموعه‌های وابسته به معاونت فرهنگی وجود داشته است، مانند خانه کتاب و دفتر کتاب، و اظهار نظرهایی که مدیران این مجموعه ها درباره عملکرد یکدیگر داشته‌اند، و همچنین با لحاظ کردن این موضوع که 2 تن از مدیران زیرمجموعه شما (دفتر مطالعات فرهنگی و برنامه‌ریزی کتابخوانی و بنیاد شعر و ادبیات داستانی) مبنی بر این که در حال حاضر در مرحله تاسیسی به سر می‌برند و نه اجرایی، آیا فکر نمی‌کنید این مسائل موجب خواهد شد که عملکرد معاونت فرهنگی دچار اخلال شود؟» گفت: بعضی از بحث‌هایی که در این مورد صورت گرفته است، طبیعی است. به هر حال وقتی مسیر حرکت رو به جلو باشد، ممکن است این بحث‌ها هم در گیرد و یا تغییراتی از سوی دوستان به کار گرفته شود. که ممکن است برداشت‌های مختلفی هم از آن‌ها شود.

وی سپس گفت: من از روزی که به معاونت فرهنگی آمده‌ام، همواره از رسانه‌ها درخواست داشتم تا تلاش کنند بحث نشر و کتاب وارد حاشیه‌ها نشود. وقتی ما این همه مساله در حوزه نشر و در واقع مسائل بسیار مهم در این زمینه داریم، یقینا بحث‌های حاشیه‌ای می‌تواند در این بخش اخلال ایجاد کند.

  

* حضور فعال وزارت ارشاد در جلسات کمیسیون ماده یک دولت برای پیگیری وضعیت کاغذ

محمودرضا برازش مدیر دفتر چاپ وزارت ارشاد در این نشست در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه طی یک سال گذشته اقدام شاخصی از سوی وزارت ارشاد در حوزه توسعه تولید کاغذ در داخل کشور و رفع مشکلات ناشران در این خصوص مشاهده نشده است. وزارت ارشاد در این زمینه چه برنامه‌ای در دست انجام داردگفت: وضعیت کاغذ در طول یک سال گذشته روال خوبی داشته است قیمت کاغذ در بازار آزاد از قیمتی که می‌توان آن را وارد کرد ارزانتر است و در طی یک سال گذشته ما بحران کاغذ و مواد اولیه نداشتیم.

وی ادامه داد: در بازدیدی که طی ماههای گذشته از کاغذ کارخانه  کاغذ مازندران داشتیم وضعیت تولید کاغذ خوب و کارخانه ذخیره مناسبی را در  اختیار دارد و بر این نکته اصرار دارد که ناشران از کاغذ تولید داخل بهره بیشتری بگیردند. همچنین چندین جلسه با مدیران کارخانه کاغذ و پارس و کاروان داشته‌ایم کارخانه ککاغذ پارس و کارون در حال بازسازی خود هستند نمونه‌ای از کاغذهای خود برای ما فرستادند که در نمایشگاه دستاوردهای چاپ به نمایش گذاشته می‌شود.

برازش به بازدید خود از کارخانه کاغذ اترک اصفهان در هفته گذشته اشاره کرد و افزود: در نمایشگاه کتاب تهران هماهنگی‌هایی با تولیدکنندگان و مصرف کنندگان کاغذ داشتیم و به طور کل باید بگویم در یک سال گذشته بحران کاغذ نداشته‌ایم و پیش‌بینی می‌کنیم که وضعیت کاغذ روال عادی داشته باشد.

وی افزود: علاوه بر این ما در چندین جلسه کمیسیون ماده یک دولت در خصوص تعرفه‌های وارداتی کاغذ نظرات خود را ارائه کردیم و در جلسات کارشناسی گذشته نظرات وزارت ارشاد و سایر نظرات شاهد بوده است.
 
* جایگاه هیئت نظارت در قانون دیده شده و نیازی به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست

علی شجاعی صائین درباره واگذاری ممیزی به ناشران که سوال یکی از رسانه‌ها بود، تصریح کرد: این مصوبه با هیئت نظارت بر ضوابط نشر بیان شده است نگاه این نبود که برای هر موضوعی از شورای عالی انقلاب فرهنگی نظر بگیریم بلکه مرجع نهایی و حاکم بالادستی ما در امر ممیزی هیئت نظارت است. این مسئله به معنای واگذاری به معنای مورد استفاده در رسانه‌ها نخواهد بود. واگذاری به معنای این است که کار را به ناشر بسپاریم که خود اثر را چاپ کرده و وارد بازار کند. ما پس از آن کتاب را ارزیابی کنیم. اما چیزی که آئین‌نامه دیده شده این است که گروه‌های کارشناسی از سوی ناشر به هیئت نظارت ارائه شود و پس از تایید گروه‌ها توسط هیئت نظارت این گروه‌های کارشناسی باشند که ممیزی می‌کنند.

وی افزود: در آئین‌نامه مربوطه نحوه برخورد با تخلف‌های احتمالی ناشران داوطلب نیز پیش‌بینی شده که همراه با آئین‌نامه اجرایی نمی‌شود این کار را با کمک هیئت نظارت نهایی می‌کنیم و مشارکت ناشران فعال را خواهیم داشت.

 

* هنوز مکان نمایشگاه کتاب مشخص نیست

امیرمسعود شهرام‌نیا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در پاسخ به پرسش مبنی بر اینکه تکلیف برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی به کجا رسید، گفت: کارگروهی برای بررسی مکان برگزاری نمایشگاه کتاب در سال آینده تشکیل شد. گزینه نخست شهر آفتاب بود که چون هنوز به صورت جدی آماده نشده بود این مکان منتفی شد. مکان دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی که سالها در آن نمایشگاه برگزار شده بود مانند چالش‌هایی مانند ترافیک و تقارن زمان نمایشگاه با نمایشگاه نفت را پیش رو داشت و گزینه سوم ما مصلی است که هنوز در این زمینه به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم.
 
* گلایه از گرانی کتاب و دفاع شجاعی صائین/ قیمت کتاب، تنها عامل کاهش کتابخوانی نیست

علی شجاعی صاعین نیز در پاسخ به پرسش روزنامه اطلاعات مبنی بر اینکه امروز قیمت بالای کتابها موجب فاصله گرفتن مخاطب از کتاب و کتابخوانی شده است، آیا در زمینه این موضوع اقدامی انجام شده است گفت: تعداد عناوین کتاب رو به افزایش است اگرچه در شمارگان مشکل داریم علاوه بر آن تقاضا برای مطالعه با وجود افزایش قیمت کتاب همچنان وجود دارد اما باید بگویم قیمت کتاب در سالیان گذشته با وجود اینکه صنعت نشر جزو اولین بخش‌هایی بود که یارانه‌اش حذف شد هیچگاه بیش از تورم نبوده است. برخی سالها حتی کمتر از نرخ تورم نیز بوده است. به نظر من مشکل کتاب نخواندن را باید در بخش‌های دیگری جست‌وجو کرد ما برای تولید تقاضا باید فکر کنیم. در تعامل با دستگاه‌های سیاستگذار فرهنگی کشور باید تقاضا و مصرف مخاطب را افزایش دهیم تمرکز صرف بر قیمت کتاب راهگشا نخواهد بود.
 
* حوزه نشر کم توقع است

صالحی در پاسخ به این پرسش و توضیحات تکمیل‌تر عنوان کرد: حوزه نشر حوزه کم توقعی است و ما آمار 5 سال اول سال را که حساب می‌کردیم به این نتیجه رسیدیم که کتابهای تجدید چاپی با 10 ردصد افزایش قیمت و کتابهای چاپ اول با 17 درصدافزایش روبرو بودند. بنمابر این صنعت نشر ما در مکان کم‌توقعی حرکت می‌کند.

 

* خبرهای خوشی برای توسعه کتابخوانی در راه است

وی افزود: عوامل کتابخوانی را باید احصاء و حل کرد. یک بخش این است که کتابهای خوب دیده نمی‌شوند کتابهای خوب اگر دیده شوند خوانده نیز می‌شوند. ما باید برای دیده شدن کتابهای خود برنامه‌هایی داشته باشیم یکی از دلایل حضور به صورت جدی‌تر در نمایشگاه‌ کتاب استانی این است که فرصت دسترسی به کتاب را بالاتر ببریم و تسهیلات کتابفروشی‌ها، بازارچه‌های کتاب و... فرصتی است که موجب می‌شود در رسانه‌ها نیز فرصت دیدن کتاب نیز افزایش یابد. اصل این دغدغه را دغدغه درستی می‌دانم اما قیمت کتاب تنها عامل نیست. در این زمینه گام‌های جدی برداشته شده است و بزودی خبرهای خوشی خواهیم شنید.
 
* تغییرات جایزه جلال و پروین اعتصامی/ مدیر عامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی: نظر ما این است قانون اجرا شود

مهدی قزلی در پاسخ به این پرسش که چه جایزه‌ای برای جلال آل احمد و پروین اعتصامی دارید، با توجه به اینکه طی سالهای گذشته جوایز آنها به صورت کامل پرداخت نشده گفت: در جایزه جلال آل احمد تنها در یک دوره به یک بخش 110 سکه داده شد در برخی دوره‌ها به دلیل کمبود منابع مالی و در برخی دوره‌ها به دلیل اینکه داوران اینگونه تشخیص دادند 110 سکه به صورت کامل پرداخت نشد. نظر ما بر این است که قانون اجرا شود و اگر به هر دلیل نتوانیم این قانون را اجرا کنیم در قانون بازنگری کرده و تصمیم درستی خواهیم گرفت. اما اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد فعلا برایمان قابل بیان کردن نیست ضمن اینکه باید بگویم در بودجه بنیاد جوایز دیده نشده‌اند.
 
* برنامه‌های آتی بنیاد/ مکان جدید را اعلام نمی‌کنیم تا قطعی شود، اما رایزنی کرده‌ایم

وی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه‌های بیناد شعر و ادبیات داستانی در آینده چیست گفت: ما سلسله شب شعر را خواهیم داشت پیش از این شاعران یکی از کتابهای قدیمی خود را در کیفشان می‌گذاشتند و به شب شعرهای مختلف می‌رفتند و از همان کتاب شعرمی‌خواندند این اقدام مانع زایش جریان شعری می‌شد. ما سلسله جلسات شب شعر را در نظر گرفتیم که شرط اولیه‌اش تولید شعر جدید است و برای اینکه اعتبار داشته باشد و شعرا شرکت کنند دبیری برای آن انتخاب کردیم اولین این نشست‌ها همزمان با روز شعر و ادبیات فارسی به دبیری محمدعلی بهمنی خواهد بود.

قزلی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر ا ینکه مکان جدید بنیاد ادبیات داستانی مشخص شده است یا نه گفت: در مورد مکان بنیاد فعالیت جدی و مستمری انجام شد. از ظرفیت وزارت ارشاد مکان‌های موجود بررسی شد ولی تا در ساختمان مستقر نشویم نتیجه قابل اعلام نیست. یک پیگیری جدی از سوی معاون فرهنگی در این زمینه وجود دارد اما ما تلاش خواهیم کرد با توجه به افزوده شدن دبیرخانه جوایز به بنیاد بتوانیم تا یکی دو ماه آینده این موضوع را حل کنیم.
 
* تعیین تکلیف پرونده انتشارات عصر داستان در هیئت بدوی

شجاعی صائین در پاسخ به پرسشی بر اینکه پرونده انتشارات عصر داستان به کجا رسید گفت: پس از مشکل پیش آمده ما تقاضا کردیم پرونده عصر داستان در هیات بدوی بررسی شود که هنوز جلسه آن تشکیل نشده است.

انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها