امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۱:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107513
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم یادواره محمود گلاب‌دره‌ای با حضور علیرضا قزوه، فرهاد توحیدی، جهانگیر الماسی،

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم یادواره محمود گلاب‌دره‌ای با حضور علیرضا قزوه، فرهاد توحیدی، جهانگیر الماسی، یوسفعلی میرشکاک، محسن مؤمنی شریف، علی خلیلی، محمد حنیف، محمدعلی گودینی، عباس خلیلی، ناصر فیض، شهرام شکیبا، محمود عبدالحسینی، قاسمعلی فراست، باقر رجبعلی و جمعی از هنرمندان و نویسندگان به همت مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری عصر امروز در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم جهانگیر الماسی ضمن اشاره به خاطرات خود با گلاب‌دره‌ای گفت: محمود گلاب‌دره‌ای با کسانی کار داشت که می‌خواستند اتحاد مردم را به هم بزنند من اوایل دهه پنجاه با وی آشنا شدم. محمود برای حاشیه‌نشین‌ها سوته‌دلی می‌کرد و به نظرم سبک ادبی یکی از دغدغه‌های وی بود.

وی افزود: محمود با یک اصالت واحد به تمام شخصیت‌های داستانش نگاه می‌کرد و حتی خودش شخصیت‌های داستان را بازی می‌کرد. گلاب‌دره‌ای آدم خاصی بود زیرا واقعاً خودش بود و رند به معنی واقعی کلمه بود و از همین رندی به مقام قلندری رسیده بود. محمود دارای یک سبک ادبی بود و این در آثارش به چشم می‌خورد. وی می‌گفت که می‌خواهد شخصیت‌های داستان یقه‌اش را بگیرند که اینطور هم می‌شد محمود حتی 200 صفحه از لحظه‌های انقلاب را دور ریخت و چاپ نکرد. وی نمونه درستی از جوان ایرانی بود.

در ادامه این مراسم علیرضا قزوه گفت: گلاب‌دره‌ای یک راوی صادق بود که دارای روحیات خاصی بود که سخت با روزگار خود کنار می‌آمد. از منظر نثر روایت‌های گلاب‌دره‌ای خاص بود و وقتی می‌خواندیم به نظر می‌آید که با یک جلال زنده روبه‌رو هستیم.

در ادامه این نشست یوسفعلی میرشکاک گفت: قبل از انقلاب و در همان دوره که جوجه روشنفکر بودیم و رمان می‌خواندیم با گلاب‌دره‌ای آشنا شدیم گلاب‌دره‌ای روشنفکر به معنای لائیک نبود بلکه خاستگاهش هیئت و خانواده بود. وی اولین نویسنده لایه‌های مردمی بود. محمود زبان کوچه و بازار شمیران را تبدیل به ژانر در نویسندگی کرد. وی در لحظه‌های انقلاب متوجه شد این زبان توانایی ژانر شدن را دارد. اگر امام خمینی نبود نه من بودم نه محمود  و نه من می‌توانستم بفهمم که مرگ چیست و دست کم مواجه شدن با هستی و همه این‌ها را از امام خمینی داریم. محمود را جذبه کل امام خمینی به میدان کشاند. گلاب‌دره‌ای مردمی‌ترین نویسنده بود.
مشروح گزارش این مراسم متعاقبا در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; منتشر خواهد شد.

انتهای پیام/ع

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار