امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۲۱:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107533
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۸
تعداد بازدید: 37
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی راجع به نشست خبری روز گذشته رئیس جمهوری ایران نوشت: حسن روحانی طی یک ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی راجع به نشست خبری روز گذشته رئیس جمهوری ایران نوشت: حسن روحانی طی یک سال گذشته با سیاستهای خود تلاش کرده بعضی از سطوح روابط ایران با «دشمن بزرگ» را احیا کند. مخالفان سرسخت او در عوض به دنبال مقابله با این رویکرد وی هستند. در یکی از این تلاشها، شیخ دیپلمات ایران حتی یک مکالمه تلفنی با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا برقرار کرد. از آن زمان وی صراحتا به دنبال گشودن سطحی از روابط و همکاری با ایالات متحده برآمده بود.

نیویورک تایمز در ادامه نوشت: اما روز شنبه آقای روحانی لحن کاملا متفاوتی داشت. در کنفرانس خبری که به مناسبت یک سالگی حضورش به عنوان رئیس جمهور برگزار کرد روحانی دیدگاه طولانی مدت ایرانیها در زمینه بی اعتمادی به آمریکا را تکرار کرد. رئیس جمهور ایران نه تنها گفت که هیچ همکاری در مقابله با داعش با آمریکا در دستور کار نیست(ایده ای که خودش یک ماه پیش گفته بود) حتی تاکید کرد که اقدامات آمریکا مسبب ایجاد داعش در عراق و سوریه بوده است.

وی همچنین ابراز تردید کرد که دولت آمریکا نسبت به حل و فصل موضوع هسته ای ایران حسن نیت کافی داشته باشد و تحریمهای جدید توسط دولت باراک اوباما علیه تهران را اقدامی بسیار زشت خواند. 

این روزنامه در ادامه آورده است: در دنیای پیچیده سیاست در داخل ایران درک اظهارات آقای روحانی کمی دشوار است اما این موضع، سخت‌ترین موضعگیری روحانی علیه آمریکا از زمان در اختیار رفتن قدرت است و مشخص نیست که آیا رویکرد روحانی نسبت به واشنگتن واقعا تغییر کرده است یا رویکردی در برابر مخالفان سر سخت داخلی این کشور است.

این اظهارات همچنین ممکن است یک تاکتیک برای تقویت موضع ایران قبل از شروع دور تازه مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 باشد.

اظهارات روحانی یک روز پس از آن مطرح شد که آمریکا نزدیک به 30 شرکت، بانک و فرد جدید را به لیست تحریمهای ضدایرانی اضافه کرد؛ اقدامیکه با واکنش تند مقامات ایران مواجه شد.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار