امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۰۸:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107545
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۲۸
تعداد بازدید: 26
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست هم‌اندیشی وضعیت جریان‌های تکفیری و سلفی در منطقه و ظرفیت‌های نشر کتاب، صبح ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست هم‌اندیشی وضعیت جریان‌های تکفیری و سلفی در منطقه و ظرفیت‌های نشر کتاب، صبح امروز یکشنبه 9 شهریور با حضور حسین ریوران و به همت مجمع ناشران انقلاب اسلامی در حوزه هنری برگزار شد.

* ناشران درباره جریان‌های سلفی و تکفیری دست به انتشار بزنند تا جریان سازی کنیم

میثم نیلی، رئیس مجمع ناشران انقلاب اسلامی در اولین نشست با بیان اینکه در عرصه نشر مشکلات صنفی و اجرایی زیاد است، گفت: همین مسئله باعث فاصله گرفتن ما از مسائل عمیق شده است، البته طیفی از ناشرانی که دلبسته انقلاب اسلامی هستند در راستای اهداف انقلاب در حوزه‌های کلان تولیدات مناسبی داشته اند.

وی ادامه داد: برگزاری جلساتی مبتنی بر آینده انقلاب اسلامی از سوی برخی ناشران عضو مجمع توانسته تا حدودی خلاء موجود در این حوزه را پر کنند، ولی ساختار موجود صنعت نشر کشور متناسب با حرکت در این حوزه نیست.

رئیس مجمع ناشران انقلاب اسلامی اظهار داشت: اشراف در مسائل راهبردی انقلاب، هم جهتی در تحلیل ها و زیرساخت های اعتباری نیازمند حرکت به سمت مسائل کلان انقلاب اسلامی است؛ البته این مجمع در موضوعاتی مانند عرفان های کاذب که در سال های اخیر ظهور کرده و باعث ایجاد مشکلاتی در جهان شده است، فعالیت داشته؛ با این حال ما نیازمند بررسی های عمیق تر و جریان سازی در این حوزه ها هستیم.

نیلی با بیان اینکه مقام معظم رهبری یک موضوع راهبردی را به عنوان دغدغه مطرح می کنند، تصریح کرد: قطعا در این زمینه جا دارد که ناشرانی که عضو مجمع هستند، هر کدام 2 یا 3 اثر را در این زمینه ها تولید کنند تا بتوانیم در موضوعات خاص جریان سازی داشته باشیم، همان طور که جریان معاند و مقابل انقلاب اسلامی چنین کاری را انجام می‌دهد.

* ریوران: متاسفانه ما در ایران درباره این جریان و ریشه‌هایش خواب هستیم

در ادامه این برنامه حسین ریوران با بیان اینکه سوال مهمی که وجود دارد این است که آیا خاورمیانه در یک نقطه عطف تاریخی قرار دارد؟‌ گفت: این سوال به دلیل فرمایش رهبر انقلاب که فرمودند منطقه خاورمیانه در یک پیچ تاریخی قرار دارد، به ذهن متبادر می‌شود. اساساً ما در این میان چه تکلیفی داریم؟ سوال دیگر این است که چرا خاورمیانه تا این حد درگیر ناامنی است؟‌ در پاسخ به سوال اول باید گفت که واقعیت این است و منطقه در یک نقطه عطف تاریخی قرار دارد. دلیلش هم این است که بازیگران زیادی بروز و ظهور کرده‌اند و برایند تقابل این بازیگران، آینده منطقه را ترسیم خواهد کرد.

این کارشناس در ادامه ضمن تاکید بر اینکه خاورمیانه از نظر تاریخی، 4 نقطه عطف تاریخی داشته که چهارمین آن، این روزهاست، اضافه کرد: اولین نقطه عطف بعد از جنگ جهانی اول بود که به مدد فرانسه و انگلستان کشورهایی تشکیل شده و چهره منطقه تغییر کرد. دومین نقطه عطف در دهه‌های 50 و 60 رخ داد و کودتاهایی که رخ دادند و در واقع این دوره، حاکمیت ژنرال‌های کودتاگر بود. سومین نقطه عطف تاریخی، انقلاب اسلامی ایران بود و جای تاسف دارد که درباره تحولات مربوط به انقلاب، به عنوان یک الگو کار نشده است. انقلاب ایران، نسل جدیدی از انقلاب‌های دنیاست چون قبل از آن، انقلاب‌ها، انقلاب اقلیت‌های نخبه بودند اما امام خمینی (ره) یک الگوی جدید ایجاد کرد. میشل فوکو معتقد است جدا بودن انقلاب اسلامی ایران از دیگر انقلاب‌ها، دلایل مختلفی دارد که یکی از آن‌ها بسیج همگانی مردم بود.

ریوران انقلاب ایران را موجب رابطه دولت - ملت، و تبدیل آن به رابطه امت - ملت دانت و افزود: متاسفانه کسی روی این موضوع کار نکرد. با توجه به تغییراتی که غرب در منطقه می‌دهد، آیا ممکن است که غرب در سوریه فرایند براندازی را انجام دهد و ایران بی‌تفاوت باشد؟ یا در عراق چنین فعالیت‌هایی انجام دهند و ایران کاری نکند؟‌ بنابراین ایران از بازیگران اصلی جریان مقاومت در منطقه است و به همین دلیل است که دم از وحدت می‌زند و بحث تقریب مذاهب را دنبال می‌کند. متاسفانه ما روی ویژگی‌های ایران به عنوان جریان و بازیگر مقاومت، کار نکرده‌ایم. دومین بازیگر مهم هم در منطقه خاورمیانه، گروه‌های سلفی تکفیری هستند.

رویوران با بیان اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی بازیگران چهارم خاورمیانه به شمار می روند، گفت: ناامنی های موجود در منطقه نیز به دلیل حضور غرب در منطقه است. به عبارت دیگر ناامنی موجود در عراق به دلیل تدبیر آمریکا در این کشور است؛ چرا که در زمان حمله آمریکا به عراق، ایالات متحده ارتش این کشور را از بین برد و همین مسئله باعث ایجاد ناامنی های فعلی شده است؛ ناامنی در سوریه نیز به دلیل مقاومت این کشور در مقابل رژیم صهیونیستی در جریان حمله سوریه و تصرف بلندی های جولان است، همین مسئله باعث شد تا اسرائیل گروه های تکفیری رابه این کشور فرستاده و ایجاد ناامنی کند.

وی با بیان اینکه امام خمینی (ره) فرمودند اسرائیل غده سرطانی است، تصریح کرد: امروزه می بینیم که در پشت پرده ناامنی های عراق، لبنان، سوریه و ... در منطقه اسرائیل است و در واقع کار این غده سرطانی تنها ایجاد رعب و وحشت در منطقه است؛ چرا که نباید فراموش کنیم جریان تکفیری تنها دو هدف را دنبال می کند یکی ترور رهبرانی که با رژیم صهیونیستی مبارزه کردند و دیگری ایجاد ناامنی در مناطق شیعه نشین خاورمیانه.

کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: اگر جهان اسلام را به صورت یکپارچه در نظر بگیریم، می بینیم که درگیری های جهان اسلام در مرزهای بیرونی آن صورت می گیرد و تنها فلسطین است که در درون جهان اسلام قرار گرفته و در صورت تسلط بیگانگان بر آن، یک نوع واگرایی در جهان اسلام ایجاد می شود؛ به همین دلیل است که امام خمینی (ره) اولویت را آزادی فلسطین قرار دادند.

رویوران گفت: جبهه مقاومت و در راس آن ایران، به یکپارچگی جهان اسلام معتقد است و به همین دلیل نمی توانیم در مقابل تهدیداتی که عراق و سوریه را هدف قرار داده، بی تفاوت باشیم؛ با این حال متاسفانه فعالیت زیادی درباره وحدت و تضاد جهان اسلام با رژیم صهیونیستی انجام نداده ایم.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها