امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۰۴:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107570
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۲
تعداد بازدید: 55
محمود واثق عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: تحریم‌های جدید علیه ایران نقض آشکار

محمود واثق عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; گفت: تحریم‌های جدید علیه ایران نقض آشکار توافقنامه ژنو است. یکی از اهداف تحریم‌های جدید این است که آمریکا و غرب می‌خواهند ایران را تحت فشار بگذارند تا پیروزی مردم غزه را کمرنگ کنند.

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران تصریح کرد: تحریم‌های جدیدی که اخیراً علیه ایران وضع شد به نظر پاسخی بود به حمایت‌های ایران از غزه و همچنین پیروزی مردم مبارز غزه در مقابل اسرائیل.

وی ادامه داد: آمریکا، غرب و اسرائیل پیروزی مردم غزه را مدیون حمایت‌های ایران می‌دانند، نتانیاهو اخیراً اعلام کرد که مقاومت و غزه تحت حمایت کشور بزرگ ایران است و به همین خاطر قصد داشتند به اقدامات ایران واکنش نشان دهند. البته این موضوع دور از ذهن نبود و انتظار چنین برخوردی می‌رفت.

واثق با بیان اینکه آمریکا با این تحریم‌ها می‌خواهد به نوعی از اسرائیل به خاطر شکست در غزه دلجویی کند، خاطرنشان کرد: آمریکا برخلاف آنچه که بیان می‌کرد که ما حاضر هستیم در مذاکرات ژنو به توافقاتی برسیم را زیر سؤال برد و البته این حرکت صحت بیانات مقام معظم رهبری را که فرمودند آمریکا و غرب قابل اعتماد نیستند را به اثبات رساند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران اظهار داشت: ایران باید پاسخ متناسب و مناسب با این تحریم‌ها داشته باشد، البته صحبت‌های رئیس‌جمهوری کشور در جشنواره شهید رجایی مبنی بر اینکه تحریم‌ها تجاوز است و متجاوزین را سر جای خود می‌نشانیم، نشان می‌دهد ایران قصد دارد پاسخ محکمی به این موضوع داشته باشد.

واثق با بیان اینکه اگر پاسخ ایران در برابر تحریم‌های جدید با آرامش باشد، آمریکا احساس می‌کند ما دچار انفعال شده‌ایم، خاطرنشان کرد: با این شرایط باید پاسخ ما محکم و قاطعانه باشد. بهترین پاسخی که ایران می‌تواند به این موضوع داشته باشد این است که دولت باید اعلام کند که اگر آمریکا این تحریم‌ها را لغو نکند و معذرت‌خواهی نکند ما از ادامه مذاکرات خودداری می‌کنیم و کنار می‌کشیم.

استاد دانشگاه تهران در ادامه گفت: اگر ایران با این شرایط بخواهد مذاکرات را ادامه بدهد به این معنا است که تحریم‌ها را پذیرفته است پس تهدید ایران مبنی بر کنار کشیدن و خروج از مذاکرات باعث می‌شود آمریکا تحریم جدید را پس گرفته و حتی عذرخواهی کند. البته این منطقی‌ترین اقدام ایران است زیرا نه زوری در کار است نه حرف خیلی تندی زده است، چون طرف مقابل شروع‌کننده این ماجرای خلاف روند مذاکرات است.

وی در خاتمه اظهار داشت: به نظر نمی‌رسد کشورهای دیگر که در این مذاکرات حضور دارند این حرکت آمریکا را تأیید کنند. اگر غیر از این باشد پس نشان می‌دهد یک سناریویی علیه ایران طراحی شده است تا بتوانند به منافع خاصی دست پیدا کنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها