امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۲:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107576
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۲
تعداد بازدید: 66
گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران، احتمال استیضاح وزرای دولت و اظهارات روز گذشته رئیس جمهور در ...

گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران، احتمال استیضاح وزرای دولت و اظهارات روز گذشته رئیس جمهور در نشست خبری از مهم ترین عناوین اخبار و تحلیل های روزنامه‌های امروز بود.

*سیاست روز

«دست رد رئیس جمهور بر سینه مشتاقان آمریکا» تیتر روزنامه سیاست روز از نشست خبری روز گذشته رئیس جمهور است.

این روزنامه پاسخ رئیس جمهور به سوال خبرنگاران مبنی بر دیدار احتمال دیدار با اوباما و رد هرگونه ملاقات با رئیس جمهور آمریکا را، به عنوان دست رد رئیس جمهور به سینه مشتاقان رابطه با آمریکا تلقی کرده است.

این روزنامه سیاست روز در گزارشی با عنوان «خط پررنگ تخریب» به تلاش اصلاح طلبان تندرو برای ایجاد تفرقه میان مجلس و دولت به بهانه طرح استیضاح های بعدی در مجلس، پرداخت.

در ابتدای این گزارش آمده است: قدیمی ها می گفتند «تفرقه بینداز و حکومت کن» حالا شده حکایت جریان اصلاح طلب البته از جنس تندرو... تندروهای اصلاح طلب این روزها خود را به شکل دایه مهربان تر از مادر بزک کرده اند و بهانه هواداری و هواخواهی از دولت، قصد سنگ اندازی دارند، عجیب آنکه هیچ کس از آنها شناسنامه نمی خواهد.

این روزنامه همچنین با بازنشر مصاحبه نصرالله پژمان فر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، تیتر زد «استیضاح هیچ وزیری در دستور کار نیست»

«ضرورتی برای تفسیر جدید از حدود اختیارات رئیس جمهور وجود ندارد‌» تیتر روزنامه سیاست روز از اظهارات روز گذشته سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره طرح مسائل جدید برای بررسی و تفسیر جدید از حدود اختیارات رئیس جمهور است.

*شرق

روزنامه شرق در شماره امروز خود در گزارشی با تیتر «تلاش در شورا برای جلسه غیرعلنی»‌به موضوع انتخاب هیات رئیسه شورای شهر تهران پرداخت و نوشت: خوب و خوب تر عبارتی است که اصولگرایان شورای شهر برای توصیف انتخاب هیات رئیسه به کار می برند، خوبی که از نظر آنها مسجد جامعی است و خوب تری که مهدی چمران است. پیام اصولگرایان روشن است؛ رای تشکیلاتی!

«تخریب گران را به مردم معرفی می کنیم» تیتر روزنامه شرق از نشست خبری رئیس جمهور است.

روزنامه شرق در مطلب دیگری در صفحه داخلی سیاسی خود با عنوان «نیمی از وزیران در معرض استیضاح» و با بازنشر مصاحبه یک خبرگزاری اصلاح طلب، با یکی از نمایندگان نزدیک به دولت، تلاش کرد موضوع استیضاح وزیران را بسیار حساس نشان دهد.

در ابتدای این مطلب آمده است:‌اگرچه خیلی ها در تلاشند به کل برنامه تندروهای برای استیضاح قطاری و پی در پی وزیران دولت تدبیر و امید را تکذیب کنند، اما سخنان عزت الله یوسفیان ملا نشان از آن دارد که اراده ای جدی برای حذف برخی وزیران دیگر کابینه وجود دارد و به گفته او اگر مقاومت هیات رئیسه نبود دولت در عرض دو هفته سقوط می کرد.

این روزنامه با تیتر «تغییر و سازو کار اطلاع رسانی شورای نگهبان» به گزارشی از نشست خبری روز گذشته ابراهیمیان سخنگوی جدید شورای نگهبان قانون اساسی پرداخت.

*وطن امروز

«توافق ژنو نقض شد»‌ تیتر یک روزنامه وطن امروز در پوشش اعلام موضوع رسمی وزارت امورخارجه درباره تحریم های جدید آمریکا علیه ایران است.

این روزنامه همچنین نشست خبری دیروز رئیس جمهور را با تیتر «تحریم اخیر آمریکا کارزشتی بود» پوشش داد.

وطن امروز در یادداشت روز خود به قلم محسن جندقی و با تیتر «زنگنه وزیر برتر؟!» به مساله تقدیر از وزیر نفت در جشنواره شهید رجایی به عنوان وزیر برتر پرداخت.

در این یادداشت آمده است: شگفت آورترین نام برای برتر بودن نام بیژن نامدار زنگنه بود...وزارت نفت در یکسال گذشته با انتقادات زیادی مواجه شد و عملکردی بسیار معمولی داشت. مثلا در سرمای زمستان گذشته گاز برخی تولید کنندگان قطع شد.

در ادامه این یادداشت برگزیده شدن وزیر نفت مرتبط با اظهارات تند وی علیه دولتمردان سابق دانسته شده است.

وطن امروز همچنین با پوشش بخش دوم نامه ناصر نوبری دیپلمات با سابقه وزارت امور خارجه به رئیس جمهور با تیتر «اعتماد سازی قجری به التماس می انجامد» از قول وی نوشت: [ما] سیاست اعتماد سازی را با اروپا یعنی هرچه کدخدای اروپایی گفت انجام دادیم و غرب را دچار زیاده خواهی کردیم.

وطن امروز همچنین در گزارشی در صفحه داخلی خود با عنوان «هدف پنهان تحریم های جدید چیست؟»‌ این تحریم ها را در راستای تلاش اوباما برای کسب اطلاعات جدید از صنایع نظامی ایران عنوان کرد.

*اعتماد

«در برابر تخریب ها بسیار قاطعم» تیتر روزنامه اعتماد از نشست خبری دیروز رئیس جمهور است.

این روزنامه همچنین اظهارات روز گذشته رئیس جمهور در جشنواره شهید رجایی درباره یک بام و دوهوای برخی در نشان دادن چهره بدحجاب در شب انتخابات، آنرا اظهارات صریح روحانی عنوان کرد.

«کرسی اصلاح طلبان نقشه اصولگرایان» به موضوع رقابت جریان اصولگرا و اصلاح طلب برای تصاحب کرسی های بیشتر در هیات رئیس مجلس پرداخت.

در ابتدای این گزارش آمده است: دیروز اخبار سایت ها و خبرگزاری و پیامک هایی که برای خبرنگاران ارسال می شد به شکلی غافلگیرانه رنگ و بویی انتخاباتی داشت چرا که طبق آخرین صحبت های مطرح شده در جلسه سه شنبه گذشته شورا قرار نبود انتخابات سالانه ریاست شورا، یکشنبه و آن هم پشت درهای بسته برگزار شود؛ رقابتی که گفته می شود امسال بین دو رئیس قبلی و فعلی شورا، چمران و مسجد جامعی برپا می شود.

اعتماد در صفحه داخلی خود با انتشار گزارشی با عنوان «پایانی بر سناریوی یک شبنامه سفارشی/ شبنامه توهین آمیز علیه رئیس جمهوری با توصیه چه کسی توزیع شد؟» نوشت: نزدیک به سه هفته از توزیع شبنامه توهین آمیز علیه رئیس جمهور در صحن علنی مجلس می گذرد، اما بالاخره روشن شدهمان نماینده یی که از شوق عزل فرجی دانا در روز استیضاح در جایگاه هیات رئیسه حرکات نمایشی انجام می داد، واسطه توزیع شبنامه توهین آمیز علیه رئیس جمهور بوده است.

این روزنامه در گزارش دیگر با عنوان «تهدید به سقوط در دو هفته» مجددا به موضوع احتمال استیضاح وزرای دولت در مجلس اشاره کرد و آنرا تلاش تندروها برای انحلال دولت قملداد کرد.

محوریت این گزارش نیز اظهارات روز گذشته عزت الله یوسفیان ملا در گفت و گو با یک خبرگزاری اصلاح طلب است.

*آرمان امروز

«نمی توان با توهم کسی را از حقوقش محروم کرد» تیتر یک روزنامه آرمان امروز است که به پوشش کامل نشست خبری دیروز رئیس‌جمهور پرداخت.

«مدارس محل سیاسی بازی نیست» عنوان مطلبی است که این روزنامه برای تحلیل سخنان آیت الله سبحانی برگزیده و نوشته است:برخی سعی کردند این جملات آیت الله سبحانی را که حوزه محل تهذیب و تحصیل است و محل بازی‌های سیاسی نیست» را نشنیده بگیرند و آهسته از کنار آن بگذرند زیرا مخاطب آن خود هستند.

نویسنده در این مطلب مدعی است که دو مدرسه حقانی و معصومیه قم نخستین مصادیق مدارسی هستند که مشی علمی طلاب را به مشی سیاسی بدل کرده اند و می گوید: مدرسه حقانی برای بسیاری نامی آشناست چراکه چهره‌های آشنای سیاست در این مدرسه حضور داشتند. مشی و رویکرد این مدرسه سبب شده که در دهه‌های اخیر در کنار محل تربیت دینی طلبه‌ها به‌عنوان یک برند سیاسی هم شناخته شود. آیت‌ا... مصباح یزدی، آیت‌ا... بهشتی، مرتضی آقاتهرانی،علی یونسی، مصطفی پورمحمدی، روح‌ا... حسینیان، علی فلاحیان، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، حتی غلامحسین کرباسچی و جمع دیگری از مدیران کشور از مدرسان و محصلان این مدرسه هستند. اما چهره‌های دیگری هم در دولت روحانی حضور دارند که از فیلترهای تربیتی سخت این مدرسه گذشته‌اند. آیت‌ا... جنتی فرزند خود علی جنتی را به همین مدرسه فرستاده و وزیر ارشاد فعلی از دانش‌آموختگان مدرسه حقانی است. باید منصفانه قضاوت کرد و اذعان داشت مدرسه حقانی به‌دلیل افراد شناخته‌شده‌ای مانند شهید دکتر بهشتی و آیت‌ا... یثربی بسیار زود توانست خود را از ابتلا به سیاسی‌کاری برهاند؛ از همین رو برخی به دلیل تضاد دیدگاه‌های خود با اهداف اصلی این مدرسه نتوانستند در آن باقی بمانند.

در ادامه این مطلب نویسنده ضمن محکوم کردن مشی ومنش مدرسه معصومیه قم که زیر نظر آیت الله مصباح یزدی است مدعی می شود: برخی فعالان سیاسی و اجتماعی در قم معتقدند رویکرد مدرسه معصومیه شباهت بسیاری با آنچه در ساختمان همسایه‌اش یعنی موسسه امام خمینی در جریان است، دارد و تفاوت چندانی میان دیدگاه‌های آنها نمی‌توان یافت. حتی گفته شد که موسسه امام خمینی(ره) از نیروهای مدرسه معصومیه برای جذب مخاطب بهره می‌گیرد و نمی‌توان این دو را جدا از هم ارزیابی کرد.

*آفتاب یزد

«دروغگویی بخش رسانه ای دولت راستگویان» عنوان سرمقاله روزنامه آفتاب یزد است که با انتقاد شدید از عملکرد رسانه‌ای دولت می نویسد: صد افسوس کسانی در در راس تیم تیم رسانه ای دولت هستند که اعتقادی به خود دولت ندارند و افکار و عقایدشان تفاوت فاحشی با شخص رئیس‌جمهور دارد.

نویسنده در این سرمقاله به نقل از محمد رضا صادق می‌نویسد که پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی رئیس جمهوری که پیش از این در دفتر ستاد قالیباف حضور داشته به دولت تحمیل شده و وظیفه من بوده که هنگام انتصاب چنین فردی انتقاد می کردم که نکردم.

«تغییر رفتار مدیران شهری ناشی از نظارت شوراست» تیتر گفتگوی آفتاب یزد با احمد مسجد جامعی است.

مسجد جامعی در این گفتگو در پاسخ به این سوال که مشکلی که وجود دارد این است که نگاهی که به شورای شهر وجود دارد سیاسی است. به طور مثال 15 اصلاح طلب در شورای شهر وجود دارند اما اصلاح طلبان هیچ نقشی در مدیریت شهری شهر تهران ندارند گفت: دغدغه اصلی ما اصلاح روندها و رویکردها به سمت یک نوع نگرش اصلاح طلبی است.ما به دنبال جاه طلبی و قدرت طلبی نیستیم، وقتی در شهر کرامت و حیثیت انسانها رعایت می شود من این نگرش را اصلاح طلبانه می دانم.هدف و دغدغه اصلی ما به نحوی است که به کیفیت و بهبود زندگی شهروندان منجر شود.من این را یک نگرش اصلاح طلبانه می دانم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار