امروز : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 17
۱۰:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107588
تاریخ انتشار: ۹ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۳۲
تعداد بازدید: 15
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: به دلیل رشد جمعیت و ...

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: به دلیل رشد جمعیت و توسعه شهرنشینی و همچنین تغییر الگوهای مصرف، تقاضا برای منابع آب در طول زمان افزایش یافته است و از طرفی به علت برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی و خشکسالی‌های گسترده، عرضه آب نیز کاهش یافته است، از این رو، در حال حاضر منابع آبی کشور با محدودیت‌های زیادی مواجه بوده و بدون تردید لازم است نحوه مدیریت آنها مورد بازنگری قرار گیرد.

اعلام بحرانی شدن وضعیت بخش زیادی از دشت‌های کشور و همچنین سدسازی‌های گسترده در دهه‌های اخیر، رفع محدویت منابع آب از طریق افزایش عرضه را غیرممکن می‌کند، از این رو مسیر حفظ منابع آب موجود برای تأمین نیازهای نسل کنونی و نسل آینده، از مدیریت تقاضای آب می‌گذرد.

اصلاح قوانین و مقررات، استفاده از ابزارهای اقتصادی و عنایت به تجربه‌های جهانی از جمله مهمترین جنبه‌هایی محسوب می‌شوند که می‌توانند برای بهبود و اصلاح شیوه‌های مدیریتی موجود مورد توجه قرار گیرند.

در مطالعه حاضر مباحث نامبرده برای مدیریت منابع آب کشور مورد بررسی قرار گرفته‌ است و نتایج نشان می‌دهند که تناقضاتی قانونی در زمینه تعرفه‌های آب وجود دارد که باید اصلاح شود.

همچنین قانون هدفمندسازی یارانه‌ها در مورد تعرفه‌های آب به ویژه در مصارف کشاورزی که متناظر با اصول کارآیی اقتصادی است در عمل اجرا نمی‌شود، این در حالی است که تجربه کشورهای جهان نمایانگر دریافت هزینه‌های تأمین آب از بهره‌برداران و در عین حال تبعیض قیمت برای حمایت در برخی زمینه‌هاست. بر اساس نتایج به دست آمده، پیشنهادهایی در این مطالعه برای بهبود وضعیت موجود ارائه شده‌اند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها