امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۱:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10762
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۸
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیروت، روند تحولات لبنان و ناآرامی های شمال آن نشان می دهد که این کشور تحت تاثیر ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از بیروت، روند تحولات لبنان و ناآرامی های شمال آن نشان می دهد که این کشور تحت تاثیر بحران سوریه قرار گرفته است تا جایی که بیم آن می ورد که ناآرامی های شمال دامنه گسترده تری پیدا کرده و به سایر نقاط نیز امتداد یابد.

این در حالی است که ناکامی تلاش های نیروهای سیاسی لبنان برای تدوین قانون جدید انتخاباتی و بی نتیجه ماندن کشمکش بر سر قانون «الستین» (شصت)، لبنانی ها در برابر دو احتمال قرار می دهد: یا تمدید شش ماهه پارلمان یا اجرای انتخابات پارلمانی بر اساس قانون موجود.

در این میان درگیری ها در شمال لبنان، تحت تاثیر بحران سوریه همچنان به شدت ادامه دارد و اوضاع طرابلس در گروی روند تحولات القصیر در سوریه است.

در مورد تشکیل حکومت جدید نیز تمام سلام نخست وزیر لبنان نتوانسته است موافقت گروههای مختلف را بدست آورد در حالی که برخی اخبار از توافق بر سر تعیین اعضای هیئت نظارت بر انتخابات و تامین شرایط لازم برای برگزاری انتخابات حکایت دارد.

در این شرایط، هرچند موضوعات پیچیده وحل نشده، لبنان را در لبه پرتگاه قرار داده است، اعلام نامزدی برای انتخابات که از چند روز پیش اعلام شده است، به نوعی بیانگر این است که انتخابات در زمان مقرر یعنی 16 ماه آینده میلادی برگزار خواهد شد.

در همین ارتباط بیش از 250نامزد در یک روز درخواست خود را بر اساس قانون «الستین» ارائه دادند که سرشناس ترین این افراد نبیه بری رئیس پارلمان و نیز نمایندگان فراکسیون وی و نمایندگان حزب الله بودند که 14نامزد را معرفی کرده اند.

همچنین نمایندگان فراکسیون تغییر واصلاح و وئام وهاب از وزیران سابق لبنان و نیز گروهها و فراکسیون های مستقل در جریان 14مارس درخواست های خود را ارائه کرده اند.

احتمال تمدید فعالیت پارلمان به قوت خود باقی است

با تمام این تحولات، گزینه تمدید پارلمان همچنان به قوت خود باقی است هرچند در خصوص زمان احتمالی آن اختلاف نظر وجود دارد زیرا میشل سلیمان رئیس جمهور لبنان و جریان المستقبل و متحدان آن بر مدت شش ماهه تاکید داشته و نبیه بری و ولید جنبلاط رئیس حزب سوسیالیست ترقی خواه از تمدید دو ساله سخن گفته اند.

بیم آن می‌رود که ناآرامی‌های شمال لبنان به سایر نقاط منتقل شود

به این ترتیب لبنان آشکارا در ابعاد مختلف درگیر جنگ سوریه شده است و گروههای لبنانی که درگیر تحولات سوریه و حوادث دردناک طرابلس و شمال لبنان شده اند تاکید دارند که با توجه به روند  تحولات سوریه و به عبارت بهتر تحولات شهر مرزی القصیر، درگیری های شمال لبنان ادامه پیدا خواهد کرد و بیم آن می رود که این ناآرامی ها به سایر نقاط لبنان نیز منتقل شود.

در این میان روشن است که احتمال هرگونه تحولی در اوضاع امنیتی لبنان وجود دارد تا جایی که برخی کارشناسان سیاسی معتقدند هرچه مخالفان مسلح سوری در برابر پیشروی قابل ملاحظه ارتش سوریه به کمک حزب الله عقب بروند اوضاع شمال لبنان به سمت انفجار پیش می رود.

تلاش برای تبدیل طرابلس به حیاط خلوت ارتش آزاد و جبهه النصره

این در حالی است که با توجه به حضور تعداد زیادی از حامیان گروهک های تروریستی ارتش آزاد سوریه و نیز جبهه النصره در شمال لبنان، برخی سخت در تلاش هستند که طرابلس را به حیاط خلوت ارتش آزاد و جبهه مزبور تبدیل کنند.

جبهه اصلی درگیری در طرابلس را دو منطقه باب التبانة و جبل محسن تشکیل می دهند تا جایی که روند این درگیری ها به گونه ای است که گویی جبهه النصره و علوی ها در این مناطق با یکدیگر درگیر شده اند زیرا بیشتر ساکنان جبل محسن، علوی هستند.

البته ارتش لبنان نیز در اوضاع جاری در شمال این کشور سهم داشته است زیرا با گروههای مسلح در باب التبانة درگیر شده که کشته شدن تعدادی از نیروهای آن را به دنبال داشت و به این ترتیب لبنان به ریه تنفس سیاسی بحران سوریه تبدیل شده است.

در حالی که شمال لبنان دستخوش  ناآرامی ها و درگیری شده است بیم آن می رود که دایره آن گسترده تر شده و صیدا و بیروت و نیز بقاع را نیز شامل شود و به این ترتیب در صورت برگزار نشدن انتخابات و تمدید نشدن پارلمان و نیز تشکیل نشدن دولت جدید، چه بسا لبنان دستخوش خلا سیاسی و نظامی و نیز امنیتی شود زیرا شورای نظامی روزهای پایانی خود را می گذراند و تا چند هفته دیگر جان قهوچی فرمانده ارتش لبنان بازنشسته خواهد شد در حالی که مدیر کل نیروهای امنیتی نیز تعیین نشده است.

در این شرایط پیش بینی می شود در صورت تمدید فعالیت پارلمان، دوره فعالیت قهوچی نیز تمدید شود.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها