امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107654
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سعید اوحدی با اشاره به برنامه ریزی‌های صورت گرفته این سازمان برای اعزام اولین گروه از زائران ایرانی حج ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سعید اوحدی با اشاره به برنامه ریزی‌های صورت گرفته این سازمان برای اعزام اولین گروه از زائران ایرانی حج تمتع به مدینه منوره ساعت 8:30 بامداد روز جمعه 14 شهریور ماه از فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)، گفت: از دو سه ماه گذشته جلسات متعددی با سازمان هواپیمایی کشور و شرکت فرودگاه ها داشتیم و آنها تمایل داشتند به منظور تأمین رفاه زائران و همچنین به علت توسعه و بازسازی فضاهای فرودگاه مهرآباد، پرواز حجاج از فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) انجام گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: مسئولان هواپیمایی کشور در چندین جلسه شورای برنامه ریزی بعثه مقام معظم رهبری حضور داشتند و در بازدیدهای میدانی که از فرودگاه امام(ره) داشتیم، مقرر شد ملاحظات مورد نظر سازمان حج و زیارت در فرودگاه حضرت امام(ره) لحاظ شود و تمهیدات لازم در خصوص مسیرهای دسترسی زائران به خوبی صورت گیرد که البته تلاش‌های خوبی از سوی شرکت فرودگاه های کشور در این خصوص انجام گرفته و امیدواریم پروازهای زائران ایستگاه پروازی تهران با موفقیت کامل از فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) صورت گیرد.

**بدرقه زائران از مساجد و حسینیه ها انجام شود

اوحدی با توجه به محدودیت ظرفیت پارکینگ فرودگاه و به منظور جلوگیری از بروز ازدحام و شلوغی در مسیرهای منتهی به فرودگاه حضرت امام خمینی(ره) و همچنین جلوگیری از ازدحام جمعیت در سالن حجاج در فرودگاه به زائران و مدیران کاروان‌های حج توصیه کرد: مراسم بدرقه زائران به ویژه زائرانی که از 5 استان البرز، قزوین، قم، لرستان و مرکزی به تهران می آیند، از حسینیه‌ها و مساجد انجام گیرد.

وی در خصوص مدت زمان سفر حج اظهار داشت: برنامه پروازهای حج از سوی دولت عربستان به ما اعلام می‌شود و ما بر اساس آن برنامه سفر حجاج و اقامت آنان در مدینه و مکه را تنظیم می کنیم و در سالجاری مدت زمان حضور حجاج در عربستان بین 29 تا 34 روز است.

**مدینه قبلی‌ها مستقیم به مدینه می‌روند و مدینه بعدی‌ها از مدینه به کشور بازمی‌گردند

اوحدی به حذف مسیر زمینی جده به مدینه و بالعکس از سفر زائران اشاره کرد و گفت: امسال نیز همچون سال گذشته نیمی از پروازها که شامل کاروان‌های مدینه قبل هستند، پروازشان مستقیماً به مدینه منوره انجام می‌گیرد و این زائران پس از انجام مناسک از جده به کشور باز می‌گردند، همچنین نیمی از پروازهای حج که شامل کاروان‌های مدینه بعد می‌باشد، پروازشان به فرودگاه جده انجام می‌گیرد و از آنجا به مکه مکرمه اعزام می‌شوند و پس از انجام مناسک حج راهی مدینه منوره شده و پس از اقامت چند روزه در آن شهر مقدس، از آنجا به کشور باز می‌گردند.

**تزریق واکسن مننژیت حداقل دو هفته مانده به سفر

رئیس سازمان حج و زیارت به زائران حج توصیه کرد: حداقل دو هفته مانده به اعزام نسبت به تزریق واکسن مننژیت اقدام کنند و کسانی که تاکنون در این خصوص اقدام نکرده اند به مراکز تزریق واکسن حجاج که از سوی مرکز هلال احمر کشورمان تعیین شده، مراجعه کنند و کارت زردرنگ مربوط به واکسن را در سفر به عربستان همراه خود داشته باشند.

وی به بازگشت مبلغ دو میلیون تومان به حساب زائران حج تمتع 92 در روزهای نخست آغاز به کار دولت تدبیر و امید اشاره کرد و گفت: در حج سال گذشته با تأکید نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت مبلغ دو میلیون تومان از محل صرفه جویی در هزینه های سفر حج و سود سپرده های زائران حج در بانک ملی با همکاری بانک ملی کشورمان پیش از اعزام زائران به عربستان به حساب آنان بازگردانده شد.

**دریافت هزینه حج در دو قسط

وی به دریافت هزینه سفر حجاج در دو قسط اشاره کرد و بیان کرد: امسال برای اولین بار هزینه سفر زائران در دو قسط از آنان دریافت شد که قسط اول در بهمن ماه سال گذشته و قسط دوم هزینه سفر در اردیبهشت ماه سالجاری توسط همه زائران پرداخت شد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه با مدیریت خوب هزینه های حج امسال، علی رغم افزایش نرخ ارز که افزایش حداقل 700 هزار تومانی کاروان‌های حج را در پی داشت، قیمت کاروان‌های حج همچون سال گذشته است.

**کاهش دو میلیون و 800 هزار تومانی هزینه سفر حج به ازای هر زائر

وی اضافه کرد: در سالی که از سوی رهبر معظم انقلاب سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است با تلاش جهادی فرزندان ایشان در سازمان حج و زیارت به ازای هر زائر دو میلیون و 800 هزار تومان در هزینه سفر حج کاهش هزینه داشتیم و هزینه حج امسال بین هفت میلیون و 700 هزار تومان تا ده میلیون و 600 هزار تومان است.

**تخصیص 300دلار ارز همراه به حجاج

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص میزان ارز همراه تخصیص یافته به زائران حج اظهار داشت: با همکاری بانک مرکزی کشور به هریک از زائران حج تمتع 300 دلار ارز تعلق می گیرد و زائران با مراجعه به شعب ارزی بانک ملی و ملت می توانند نسبت به دریافت ارز تخصیص یافته اقدام کنند.

وی به زائران توصیه کرد: بر اساس قوانین کشور عربستان زائران بیش از پنج هزار دلار با خود همراه نداشته باشند.

اوحدی از زائران خواست در سفر معنوی حج از بازارگردی های بی مورد پرهیز کنند و با اشاره به توصیه مرجع عالیقدر آیت الله مکارم شیرازی گفت: زائران در سفر حج به دنبال چیزی باشند که تنها در سرزمین وحی وجود دارد و آن فرصت حج و همچنین زیارت پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) و ائمه مظلوم بقیع(ع) است.

**تهیه متمرکز چمدان های یکنواخت زائران / واریز 140 هزار تومان به حساب زائران بابت چمدان حجاج

وی به تهیه متمرکز چمدان‌های متحدالشکل زائران ایرانی حج با نظارت سازمان حج و زیارت اشاره کرد و گفت: با نظر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از محل صرفه جویی‌هایی که در قرارداد برخی هتل‌های حج انجام گرفت، مبلغ 140 هزار تومان بابت هزینه چمدان زائران به حساب همه حجاج واریز شده است.

**آغاز صدور روادید حج زائران ایرانی

رئیس سازمان حج و زیارت به آغاز صدور روادید حج زائران ایرانی از روز چهارشنبه اشاره کرد و بیان کرد: اولین گروه از عوامل ستادی حج امسال با پرواز کشور ثالث به منظور آماده سازی هتل‌های محل اقامت زائران در مکه و مدینه راهی سرزمین وحی شده‌اند.

**حذف 25 هتل بی کیفیت از چرخه خدمات رسانی به حجاج

وی در خصوص ارتقای سطح کیفی خدمات اسکان زائران در حج امسال اعلام کرد: با کارشناسی های صورت گرفته در عملیات حج گذشنه 25 هتل بی کیفیت از چرخه خدمات رسانی به زائران حج تمتع سالجاری خارج شدند.

**رشد صددرصدی تأمین اقلام تدارکاتی حج از ایران

وی با اشاره به اینکه غذای زائران حج در 4 آشپزخانه پخت متمرکز در مدینه و مکه طبخ می شود، بیان کرد: بنا به توصیه اکید رهبر معظم انقلاب در تأمین مایحتاج زائران از داخل کشور، در حج امسال تأمین اقلام تدارکاتی از داخل کشور، رشد صددرصدی داشته است.

**ارائه خدمات به جانبازان در حج

رئیس سازمان حج و زیارت به اعزام دو کاروان حج شامل خانواده معظم شهدا و جانبازان اشاره کرد و گفت: برای رفاه حال جانبازان عزیز از اتوبوس های ویژه که حمل ویلچرهای این عزیزان به داخل آن آسان باشد استفاده شده، همچنین در منا و عرفات از چادرهای c1 با کیفیت، با ارتفاع بیشتر و امکان گردش و تهویه هوای بهتر استفاده شده است و این کمترین خدمتی بوده که می توانستیم به این عزیزان ارائه نماییم.

** احتمال افزایش سهمیه حج تا دو سال آینده

رئیس سازمان حج در خصوص سهمیه تخصیص یافته به زائران در حج توضیح داد: دولت عربستان از سال گذشته توسعه فضاهای اطراف مسجدالحرام را آغاز کرده است. ظرفیت مطاف در گذشته 48 هزار نفر در ساعت بود که نگاه آنها این است که این ظرفیت را به 120 هزار نفر در ساعت افزایش دهند. به دلیل اجرای این طرح سهمیه زائران همه کشورهای اسلامی از جمله ایران از سال گذشته 20 درصد کاهش یافته است.

وی در این باره افزود: سازه موقتی برای انجام طواف زائران ناتوان در مسجدالحرام تعبیه شده است و البته دولت عربستان قول داده از دو سال آینده سهمیه را برگرداند و امیدواریم با تکمیل طرح توسعه مسجدالحرام ظرفیت به دو برابر افزایش یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه یک و نیم میلیون نفر در صف انتظار حج تمتع قرار دارند گفت: اعزام این تعداد به حج با ظرفیت فعلی 20 سال بطول می انجامد.

**طرح انطباق؛ افزایش 4 برابری پزشکان زن؛ راه اندازی 7 درمانگاه تخصصی زنان

رئیس سازمان حج در ادامه به اجرای طرح انطباق به منظور رفاه حال بانوان زائر حج اشاره کرد و بیان کرد: سال گذشته تنها 14 پزشک زن به حج اعزام شده بودند، اما با توجه به اینکه 52 درصد حجاج را بانوان تشکیل می دهند، امسال تعداد پزشکان متخصص و فوق تخصص زنان به 4 برابر افزایش یافته و همچنین 5 درمانگاه تخصصی زنان در مکه و 2 درمانگاه تخصصی زنان در مدینه منوره راه اندازی شده است.

وی در خصوص ارائه خدمات پزشکی در حج گفت: 130 درمانگاه و مطب در مکه و مدینه راه اندازی شده که از این تعداد حدود 47 مطب بصورت شبانه روزی و مابقی به صورت 12 ساعته به زائران خدمات رسانی می کنند.

اوحدی در این بازه ادامه داد: در تمام مجموعه هایی که بالای 600 زائر دارند، حتما یک مطب ویژه بانوان در آن مجموعه‌ها وجود خواهد داشت.

وی در خصوص ثبت نام جدید از متقاضیان سفر حج و عمره توضیح داد: توصیه نماینده محترم ولی فقیه در امور حج و زیارت این بوده که ثبت نام طولانی مدت صورت نگیرد و به هر میزان که ثبت نام انجام گرفت، به اندازه ظرفیت اعزام دو یا سه سال از متقاضیان قرعه کشی صورت گیرد و اگر در آینده قرار باشد ثبت نامی صورت گیرد، به همین روش اقدام خواهیم کرد اما در سال 90 شاهد بودیم در ثبت نامی که برای عمره صورت گرفت بیش از شش میلیون نفر برای عمره ثبت نام کردند.

**امکان نقل و انتقال اسناد حج و عمره اولویت دار

اوحدی ادامه داد: تمهیداتی در سازمان حج اندیشیده شده که هریک از زائران که نمی‌توانند به حج اعزام شوند، برای نقل و انتقال اسناد اولویت دار خود اقدام کنند که زائران در این خصوص باید تنها به دفاتر مجاز خدمات زیارتی تحت نظر این سازمان مراجعه کنند.

وی در خصوص عملیات عمره گذشته توضیح داد: زائران ایرانی در عمره گذشته برای اولین بار بعد از 35 سال در نیمه اول ماه صفر به سرزمیم وحی اعزام شدند و با برنامه ریزی‌های صورت گرفته 820 هزار زائر ایرانی با افزایش 68 درصدی نسبت به عمره قبل به عربستان اعزام شدند.

** برنامه ریزی برای عمره آینده / اعزام عمره گزاران از نیمه صفر

وی افزود: شرایط کاروان های عمره آینده را بسته ایم، قراردادهای عمره آینده را با شرکت های سعودی کامل کرده ایم و امیدواریم زائران امسال هم از نیمه اول ماه صفر به عمره اعزام شوند.

وی اضافه کرد: سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری آمادگی دارد تعداد عمره گزاران را به یک میلیون نفر افزایش دهد که البته اعزام این تعداد عمره گزار نیازمند آمادگی کشور میزبان است.

رئیس سازمان حج با اشاره به احتمال ثبت نام اینترنتی در کاروان های عمره آتی بیان کرد: مدت زمان سفر عمره آینده نیز 10 روزه خواهد بود و تلاش جدی می کنیم تا تغییری در قیمت ها ایجاد نشود.

اوحدی در خصوص اقدامات سازمان حج و زیارت در حوزه سفرهای عتبات عالیات گفت: برنامه ریزی ما برای سفرهای دریایی و زمینی به قوت خود باقی است اما با توجه به تجاوزات مجموعه بعثی-تکفیری داعش در عراق فضای سفرهای زمینی و دریایی با ملاحظاتی مواجه است و برنامه سفر هوایی همانند گذشته در حال انجام است.

**آغاز پیش ثبت نام جدید عتبات عالیات

وی با بیان اینکه سفرهای 3 و 4 روزه عتبات برای رفاه حال زائران برنامه ریزی شده است، از آغاز دور جدید پیش ثبت نام های عتبات از هشتم شهریورماه خبر داد.

وی ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک برنامه سفر زمینی در بسته‌های سفر عتبات عالیات گنجانده شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص نحوه توزیع پروازهای حج میان شرکت های داخلی و سعودی گفت: بر اساس تصمیم کمیسیون مشترک دو کشور نیمی از پروازها به شرکت هواپیمایی سعودی و 50 درصد پروازها به شرکت‌های هواپیمایی داخلی تعلق می گیرد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها