امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۳:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107674
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفته‌نامه چینی «دیپلمات» طی گزارش تحلیلی در زمینه «مقصر بودن غرب و متحدانش در پیدایش داعش» نوشت: ایران ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، هفته‌نامه چینی «دیپلمات» طی گزارش تحلیلی در زمینه «مقصر بودن غرب و متحدانش در پیدایش داعش» نوشت: ایران بر خلاف ادعای برخی تحلیلگران مسئول ناآرامی‌های عراق یا پیدایش داعش نیست و البته مخالفان این کشور و نظام جمهوری اسلامی به راحتی می‌توانند ایران را مقصر پیدایش داعش خطاب کنند، اما تاریخ مطلبی دیگر و متفاوت می‌گوید.

باید گفت که آمریکا، کشورهای اروپایی و متحدان منطقه‌ای بیشترین عامل پیدایش داعش افراط‌گرا در منطقه هستند و در اصل حمله آمریکا در سال 2003 به عراق که انگلیس هم از آن حمایت کرد مسبب این ناآرامی‌ها بود.

جنگ عراق از یک سو باعث سرنگونی «صدام حسین»، ریس جمهور وقت عراق شد و از سوی دیگر این کشور بهشتی برای عناصر القاعده شد که از دل آن‌ها داعش در آوریل سال 2004 شکل گرفت.

این پایگاه خبری در ادامه نوشت: داستان سوریه اما از این هم مهمتر است. مخالفان دولت «بشار اسد» رییس جمهور سوریه شروع به قیام علیه وی کردند و در مراحل اولیه این نبرد عربستان سعودی، ترکیه و قطر ارسال سلاح را به مخالفان آغاز کردند و دلیل آن نیز آشکار بود، زیرا آن‌ها منتظر فرصت برای از بین بردن متحد مهم ایران و حزب‌الله لبنان بودند. هرچه زمان گذشت دامنه نبرد بیشتر شد و عناصر افراطی به نبرد علیه اسد پرداختند. این عناصر نیز از تجهیزات و سرمایه‌های متحدین آمریکا در منطقه سود بردند.

در ادامه این گزارش آمده است: دخالت آمریکا در امور سوریه نیز معین است و دولت اوباما بارها اعلام کرد که حکومت اسد باید از میان برود و البته با توجه خصومت آمریکا با ایران و متحدانش  این اظهارات تعجبی نداشت. آمریکا در آن برهه مخفیانه کمک‌های مالی به شورشیان سوریه کرد و سرانجام مخفیانه آن‌ها را تجهیز کرد و حتی کار را به آنجایی رساند که در شمال اردن اردوگا‌هایی برای آموزش این افراد مهیا ساخت.

این نشریه در خاتمه این گزارش نوشت: با توجه به وضعیت فعلی نبرد ایران و حزب‌الله علیه گروهک‌های افراطی که شیعیان و دیگر اقلیت‌های مذهبی را کشته یا به اسارت می‌گیرند، نامعقول نیست.

ایران یکی از مهمترین نیروهای خارجی است که از ابتدا و در سوریه علیه داعش شروع به نبرد کرده است و به ارتش سوریه نیز کمک کرده و در واقع بدون کمک نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران و حزب الله لبنان بشار اسد قادر به بقا نبود. برخلاف نظر برخی تحلیلگران  ایران قابل اعتمادترین شریک منطقه‌ای و یک متحد واقع‌گرا علیه داعش است. این کشور و متحدان منطقه‌ایش سبب پیدایش داعش نبودند. افراط گرایانی چون داعش و جبهه النصره به دلیل مداخله‌های اسفناک غرب و نفوذ متحدان منطقه‌ای غرب چون عربستان و قطر در خاور میانه شکل گرفتند. بنابراین پیدایش داعش چندان اسرار آمیز نیست و غرب و متحدانش باید در آینه به خود بنگرند.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها