امروز : چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 18
۰۷:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107684
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نتایج تازه‌ترین نظرسنجی روزنامه انگلیسی «میرور» نشان می‌دهد، 73 درصد مخاطبان این روزنامه و شرکت‌کنندگان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نتایج تازه‌ترین نظرسنجی روزنامه انگلیسی «میرور» نشان می‌دهد، 73 درصد مخاطبان این روزنامه و شرکت‌کنندگان در نظرسنجی آنلاین آن با همراهی آمریکا در مداخله نظامی در عراق مخالف هستند.

نتایج نظرسنجی فوق در حالیست که این روزنامه انگلیسی امروز مطلبی را نیز منتشر کرده که در آن با اشاره به تجربه انگلیس در همراهی با آمریکا در عراق، از این اقدام انتقاد کرده و نوشته که واشنگتن بار دیگر لندن را به سمت جنگی دیگر در خاورمیانه سوق می‌دهد.

 

تحلیل این روزنامه در حالیست که ژنرال «جولیان تامپسون» از فرماندهان جنگ انگلیس در فالکلند نیز چندی پیش در تحلیلی مشابه تحلیل میرور گفت: «مداخله در عراق کار درستی نبود. این یک افتضاح نظامی نبود، بلکه یک افتضاح سیاسی بود. این افتضاحی است که تا 50 سال آینده باید با آن زندگی کنیم.»

وی افزود‌: «عراق یک اشتباه راهبردی در مقیاسی بسیار بزرگ بود. من از همان ابتدا در سال 2003 با رفتنمان به آنجا مخالف بودم. البته آن موقع این موضوع را مطرح نکردم، اما آن کار غلط بود. اثرات کاری که ما کردیم، تا مدت‌های طولانی احساس خواهد شد.»

تامپسون با بیان اینکه وضع مردم عراق پیش از حمله آمریکا و انگلیس بهتر از بعد حمله بود، گفته است: «وضع مردم الان بسیار بدتر از آنچیزی است که آن زمان بود. برایم مهم نیست که «تونی بلر» چه می‌گوید، وضع این مردم بهتر نشده. بلر برای اینکه ما را به جایی برده که نباید واردش می‌شدیم، گناهکار است.»

به عقیده کارشناسان و تحلیلگران ایجاد گروه‌های تندرو در منطقه خاورمیانه و سپردن نقش نیابتی به آنان برای پیگیری اهداف آمریکا از سیاست‌های همیشگی واشنگتن در منطقه بوده است. ایجاد و تجهیز گروهک‌های موسوم به جهاد اسلامی در افغانستان برای مقابله با شوروی و تولد گروهک تروریستی القاعده از درون همین گروهها، بارزترین سابقه تاریخی در این مورد است؛ اما بحث در مورد داعش و کیفیت ایجاد و مأموریتی که بر عهده آن گذاشته شده است کمی پیچیده‌تر به نظر می‌رسد.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار