امروز : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 21
۱۲:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107702
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «مجید رفیع زاده»، کارشناس ارشد ایرانی‌الاصل  مقیم آمریکا در علوم سیاسی و استاد دانشگاه هاروارد و یکی از

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «مجید رفیع زاده»، کارشناس ارشد ایرانی‌الاصل  مقیم آمریکا در علوم سیاسی و استاد دانشگاه هاروارد و یکی از اعضای هیات تحریریه مجله «Harvard International Review» دانشگاه هاروارد است. رفیع زاده همچنین کارشناس اندیشکده آمریکایی «وودرو ویلسون» است و به طور مرتب با رسانه های بین المللی از جمله الجزیره انگلیسی ، راشا تودی ، سی ان ان، رادیو و تلویزیون بی‌بی‌سی، ای‌بی‌سی، فاکس نیوز، سی‌ان‌بی‌سی، سی‌سی‌تی‌وی » همکاری می‌کند. وی همچنین برای مجلات و روزنامه‌هایی چون «نیویورک تایمز، فارن پالسی، الجزیره، لس‌آنجلس تایمز، نیشن، آتلانتیک و نیوزویک» مطلب می‌نویسد.

مشروح  مصاحبه با مجید رفیع زاده به شرح ذیل تقدیم می‌شود:

فارس: به عنوان اولین سئوال آیا با این تحریم‌های جدید ایران باید به آمریکا اعتماد کند؟ آیا در این برهه این رویکرد آمریکا صحیح بود؟

رفیع زاده:خیر. تحریم‌های اخیر تاثیر نامطلوبی بر روند مذاکرات خواهند گذاشت. دولت آمریکا می‌بایست از اعمال تحریم‌های بیشتر خودداری می‌کرد و قواعد توافق هسته‌ای موقت را تبعیت می‌نمود.

فارس :آیا اصولا تحریم‌های اعمالی علیه ایران منصفانه است؟

رفیع زاده: «از دید من تحریم‌ها اصلا منصفانه نیستند. اول این که از دیدگاه تاریخی تحریم‌ها هرگز نتوانسته‌اند مانع دسترسی دولت‌ها به توانایی هسته‌ای شوند. دوم، تحریم‌ها با تاثیر گذاری بر تورم، افزایش قیمت‌ها و بی ثبات کردن ارزش پول بیشتر روی زندگی مردم عادی تاثیر می گذارند. سوم نیز، جمهوری اسلامی ایران تحت معیارهای «ان پی تی» حق غنی سازی اوارنیوم را دارد و دست آخر این که زمانی که بحث دستیابی به انرژی و توانایی هسته‌ای به میان می‌آید همه دولت‌ها باید با هم برابر باشند. نباید هیچ گونه رویکرد دوگانه‌ای وجود داشته باشد.»

فارس: آیا حربه تحریم‌ها منجر به موفقیت غرب به ویژه آمریکا در رسیدن به اهدافش خواهد شد؟

رفیع زاده: «به هیچ عنوان. من چنین فکری نمی‌کنم. همانطور که قبلا گفتم تحریم‌های سیاسی و اقتصادی هرگز موفق نشده‌اند تصمیم دولتی را نسبت به دستیابی به توانایی‌های هسته‌ای تغییر دهند. در واقع، تحریم‌ها موجب می‌شوند دولت ایران بیشتر به خود اکتفا کند و در زمینه فناوری و صنایع به خودکفایی برسد.»

فارس: از زمان امضاء توافقنامه ژنو تاکنون 4 دور تحریم علیه ایران اعمال شده است. با توجه به همین مسئله بود که مقام معظم رهبری ایران اخیرا در نشست سالانه سفیران و نمایندگان ایران در خارج از کشور، از آمریکا انتقاد کردند و گفتند: «مذاکرات مستقیم با دیپلمات‌های آمریکایی به کاهش تحریم‌ها یا کاهش خصومت واشنگتن نسبت به تهران کمک نکرده است.» آیا این رویکرد غرب عادلانه است؟

رفیع زاده: «به نظر من برای رسیدن به یک توافق هسته‌ای جامع کشورهای گروه 1+5 می‌بایست از مواضع خود عقب نشینی کنند. هدف مذاکره، گفتگو و دیپلماسی است. در واقع مهم‌ترین ابزار دیپلماسی و گفت‌وگو است. ایران در برخی موارد، مثلا در ارتباط با کاهش درصد غنی سازی اورانیوم، از موضع خود عدول کرد. اگر گروه 1+5 بر مواضعش پافشاری کند و تنها ایران حاضر به عقب نشینی شود، رسیدن به یک توافق نهایی امکان پذیر نخواهد بود.»

فارس: ایران هم اینک وضعیت اقتصادی بهتری یافته است. دلایل آن چیست؟

رفیع زاده :«تصور می‌کنم ایران در حال خودکفاتر شدن در حوزه فن‌آوری، تسلیحاتی، خودرو و برخی صنایع دیگر است. بعلاوه، سیاست‌های پولی و مالی دولت آقای روحانی مثل کاهش یارانه‌ها و افزایش قمیت حامل‌های انرژی اثر قابل توجهی بر تثبیت اقتصاد ایران گذاشته است. بر اساس آخرین یافته‌های صندوق بین المللی پول، ایران گام‌های قابل توجهی در جهت کاهش تورم برداشته و در ماه‌های گذشته به سوی تثبیت اقتصاد کشور پیشرفته است. از جهت دیگر، روحانی در سیاست خارجی خود و کاهش تنش میان غرب و ایران موفق عمل کرده است. بعلاوه، ایران میزان صادرات نفت خود به کشورهای آسیایی را 25% افزایش داده که این خود پیشرفت قابل توجهی محسوب می‌شود.»

فارس: ایران و روسیه اخیرا قرارداد تهاتری امضاء کردند .آیا این اقدام ضربه‌ای قاطع در برابر فشارهای غرب علیه ایران و روسیه است؟ پیام این اقدام مشترک تهران و مسکو به آمریکا چیست؟ فواید آن به ویژه برای ایران چه می‌باشد؟

رفیع زاده: «تصور می‌کنم پیام این اقدام روشن باشد. روسیه و جمهوری اسلامی ایران به آمریکا و هم پیمانان غربی‌اش پیغامی مبنی بر این را داده اند که بر اساس آن دورانی که آمریکا یک ابرقدرت به شمار می‌آمد و جهان نظامی تک قطبی بود به سر آمده است. این طلوع نظام نوینی در جهان است، این طلوع آسیا در مناسبات جهانی و تشکیل پیمانی منطقه‌ای است که می‌تواند در مقابل نفوذ غرب و آمریکا ایستادگی کند. بعلاوه، آمریکا و هم پیمانانش در این عصر نیاز به کشورهایی چون چین و روسیه و ایران دارند تا بتوانند به شکوفایی اقتصادی برسند. دست آخر، ایران اهرم بسیاری از مناسبات در خاورمیانه است. نمی‌بایست نقش ایران بعنوان دولتی قدرتمند در منطقه نادیده گرفته شود. اگر آمریکا و همپیمانان غربی‌اش خواهان موفقیت سیاست‌هایشان در خاورمیانه هستند به ایران نیاز خواهند داشت.»

فارس: پیشنهاد شما برای بهتر شدن اوضاع اقتصادی ایران چیست؟

رفیع زاده :«اول از همه، فکر می‌کنم ایران می‌بایست سیاست دولت تدبیر و امید و نرمش قهرمانانه را ادامه دهد. باید از هرگونه تنش غیر ضروری پرهیز شود. در درجه دوم از دید اقتصادی، ایران می‌بایست معاملات تجاری و اقتصادی‌اش را با کشورهای رو به رشد آسیا افزایش دهد. برای مثال، کشورهای آسیایی برای صنایع و رشد اقتصاد خود نیازمند انرژی هستند، ایران با توجه به برخورداری از ذخایر نفت و گاز عظیم می‌تواند این خلاء را برای آنان پر کند. در درجه سوم، جمهوری اسلامی ایران می‌بایست خودکفایی و خوداتکایی اش در صنایع و تولیدات داخلی را افزایش دهد. در درجه چهارم، ایران می‌بایست برای از میان برداشتن تحریم‌های اقتصادی و بازگشت به نظام اقتصاد جهانی، همانگونه که حسن روحانی به آن اشاره کرده است، به مذاکرات هسته‌ای ادامه دهد. می‌توان میان منافع اجتماعی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و منافع ایدئولوژیک به نوعی توازن دست یافت.»

تهیه و تنظیم: سید رضا پیراسته
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار