امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۱۸:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107706
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رادیو صدای آمریکا در مقاله‌ای به روند تعامل دولت‌های اخیر آمریکا با پرونده هسته‌ای ایران می‌پردازد و

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، رادیو صدای آمریکا در مقاله‌ای به روند تعامل دولت‌های اخیر آمریکا با پرونده هسته‌ای ایران می‌پردازد و می‌گوید که توافق ژنو در صورت به سرانجام رسیدن، می‌تواند تنها یادگاری اوباما در عرصه سیاست خارجی باشد.

نویسنده این مقاله در ابتدا به مکالمه 15 دقیقه‌ای حسن روحانی و باراک اوباما در آخرین دقایق سفر رئیس‌جمهور ایران به نیویورک می پردازد و می‌گوید که برخی تاریخ‌دانان این مکالمه را سنگ بنایی برای توافق ژنو ارزیابی می‌کنند؛ «اولین تماس رسمی میان ایران و ایالات متحده آمریکا پس از انقلاب سال 1357».

در ادامه مقاله آمده است:

موضوع مکالمه، برنامه هسته‌ای ایران بود که نقطه اختلاف دو کشور است؛ این مکالمه روزنه‌ای جدید را به سوی دور جدید مذاکرات ایران و 1+5 باز کرد.

دور جدید مذاکرات به انعقاد توفق موقت ژنو منجر شد، توافقنامه‌ای که برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کرد و در عوض، مقداری از شدت تحریم‌ها بر علیه این کشور کاست.

البته همین روند توافق نیز روندی شکننده است، زیرا دور اخیر تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، منجر به پاسخ تند مقامات ایرانی شده است. رسانه‌های جمعی اما اصرار دارند که این تحریم‌ها، تحریم جدید نیست بلکه در حکم اعمال تحریم‌های کنونی است.

«حسن روحانی» رئیس جمهور ایران هم این تحریم‌ها را جنایت علیه بشریت خواند، موضع‌گیری‌ای که نشان از مواضع سرسختانه‌تر ایران نسبت به آمریکا خواهد داشت.

با این حال هنوز مذاکرات شانس رسیدن به یک توافق تاریخی با ایران را زنده نگه داشته است. ناظران می‌گویند که این توافق، در صورت انعقاد، می‌تواند میراث «باراک اوباما» در عرصه سیاست خارجی باشد، میراثی از یک رئیس جمهور با کارنامه سیاست خارجی نه چندان مقبول در نزد ملت خودش.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها