امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۰:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107732
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری دومین دوره جشنواره ملی ملکوت با حضور حجت‌الاسلام «مرتضی واعظ جوادی» ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست خبری دومین دوره جشنواره ملی ملکوت با حضور حجت‌الاسلام «مرتضی واعظ جوادی» رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسرا، «سید عباس صالحی» معاون فرهنگی وزارت ارشاد، حجت‌الاسلام «سید مجید قریشی» معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها امروز یکشنبه 9 شهریور ماه برگزار شد.

طرح ملی ملکوت برگرفته از مکتب اسلام است

حجت‌الاسلام «مرتضی واعظ جوادی» رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسرا با بیان اینکه طرح ملی ملکوت طرحی است که برآمده از یک مدرسه عظیم فکری است اظهار داشت: مکتب فکری این طرح مبتنی بر مکتب اصیل اسلام است و اندیشه‌ای که در این طرح ایجاد شده باعث انتقال مدرسه فکری آیت‌الله جوادی آملی به جامعه شده است.

ویژگی‌های مکتب فکری آیت‌الله «جوادی‌آملی»

وی با اشاره به ویژگی‌های این مکتب فکری ادامه داد: جامعیت این مکتب به لحاظ روش‌های مختلف دانشی همچون روش عقل، نقد و شهود پذیرفته شده است چرا که این مکتب با قرآن پیوند خوبی دارد.

حجت‌الاسلام واعظ جوادی با بیان اینکه قرآن شناسی از مهمترین ویژگی‌های آثار آیت‌الله جوادی آملی است، خاطرنشان کرد: ویژگی دیگری که در این مکتب فکری وجود دارد، عقل‌گرایی دینی است در این مکتب عقلانیت هماهنگ با نقد است. یعنی عقل و نقد هر دو در سایه وحی معنا پیدا می‌کنند.

هیچ علمی در تضاد با علم دیگر نیست

رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسرا انسجام و هماهنگی را از دیگر ویژگی‌های مکتب فکری آیت‌الله جوادی آملی عنوان کرد و افزود: ایشان معتقدند هیچ دانشی با دانش دیگر در تضاد نیست بلکه هر یک از علوم مکمل دیگری هستند و ارتباطی که بین علوم ایجاد شده باعث هم‌افزایی و نوآوری در علوم مختلف می‌شود.

وی با بیان اینکه علوم فقه هرگز در مقابل علوم کلام و فلسفه قرار ندارد تصریح کرد: تعبیر آیت‌الله جوادی آملی درباره سلطه برخی علوم این است که سلطنت زمینه رشد سایر امور است؛ همانطور که اخلاق وقتی بر فقه سایه‌افکنی می‌کند باعث رسیدن به مقاصد می‌شود.

بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی ریشه در قرآن ندارند

حجت‌الاسلام واعظ جوادی با اشاره به اینکه مکتب فکری آیت‌الله جوادی آملی نیازمند اطلاع‌رسانی است، گفت:‌ فعالیت فرهنگی بسیاری در کشور صورت می‌گیرد اما بسیاری از این فعالیت‌ها در امور قرآنی ریشه ندارد به همین دلیل طرح ملی ملکوت با هدف ارائه مدرسه فکری و دینی از عمق دانش‌های اسلامی نشأت گرفته و در حال اجراست.

بهره‌گیری از مفاهیم قرآنی مهم‌ترین هدف جشنواره ملکوت است

وی با بیان اینکه رسالت طرح ملی ملکوت ایجاد فضای عمیق و بهره‌گیری از لایه‌های فکری برگرفته از مفاهیم قرآنی است، خاطرنشان کرد: جامعه اسلامی ما به ویژه قشر دانشگاهی با آثار آیت‌الله جوادی آملی آشنا هستند چرا که بیش از سه دهه است صدای ایشان در فضای دینی و علمی جامعه طنین‌انداز شده است اما ارتباط با این فرهنگ نیازمند محفلی برای ارائه و گام‌هایی در جهت فرهنگ‌سازی است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار