امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۲:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107762
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 28
به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل و سیاست خارجی فارس، نشست «وضعیت سیاه‌پوستان آمریکا؛‌ نگاه موشکافانه به حوادث فرگوسن» با حضور فواد ایزدی کارشناس مسائل ...

به گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل و سیاست خارجی فارس، نشست «وضعیت سیاه‌پوستان آمریکا؛‌ نگاه موشکافانه به حوادث فرگوسن» با حضور فواد ایزدی کارشناس مسائل آمریکا، حسین‌ الله‌کرم رئیس موسسه مطالعات آمریکا و مرضیه هاشمی کارشناس مسائل آمریکا و فعال رسانه‌ای صبح امروز در  مرکز مطالعات راهبردی ایالات متحده، برگزار شد.

«حسین الله‌کرم» در ابتدای این نشست، با بررسی به حادثه جنایت‌وار پلیس آمریکا در برابر سیاه‌پوستان این کشور، اظهار داشت: 22 روز از جنایت پلیس آمریکا در شهر فرگوسن می‌گذرد، این شهر 20 هزار جمعیتی حدود 60 تا 70 درصد آن سیاه‌پوست هستند.

وی با اشاره به قتل یک سیاه‌پوست در 18 ماه قبل در فلوریدای آمریکا، گفت: فلوریدا که از ایالات مهم آمریکا محسوب می شود و سیاهان را در خود جای داده است 18 ماه قبل پسر 17 ساله سیاهپوست «26 فوریه 2012» به خاطر اینکه در دفترش موضوعی با عنوان مواد مخدر ثبت شده بود از تحصیل معلق و سپس کشته می‌شود. وی که پس از تعلیق از تحصیل برای دیدن پدرش به شهر فلوریدا می‌رود پلیس به جرم داشتن مواد مخدر با او درگیر می‌‌شود. پلیس (زیبرمن) در مرحله نخست به اشتباه خود اقرار می‌کند و سال بعد محاکمه می شود و در 17 ژوئیه 2013 قاضی او را بیگناه می‌نامد. نکته حائز اهمیت در این دادگاه این است که 6 زن قاضی سفیدپوست در این دادگاه هستند و این امر نژادپرستی را به ما نشان می‌دهد. با اشاره به این رخداد می‌خواهم این نکته را نشان دهم که قتلی که اخیرا در فرگوسن آمریکا شاهد بودیم در گذشته هم تکرار شده بود.

«فواد ایزدی» در ادامه این نشست گفت:‌ شهر سنت‌لوئیس با 2.5 میلیون جمعیت دارای منطقه‌ای با عنوان فرگوسن  است که 25 هزار جمعیت در خود جای داده است و 70 درصد آن سیاهپوست هستند، در این منطقه 53 نفر پرسنل پلیس مشغول به کارند که 3 تن از آنها سیاهپوست هستند.

وی با بیان اینکه کشته شدن سیاهپوست چیز غیرمعمولی در آمریکا نیست، افزود: هر 28 ساعت یکبار شاهد کشته شدن یک فرد سیاهپوست در آمریکا می‌شویم. تقریبا روزی یک نفر سیاه‌پوست کشته می‌شود و این اتفاق در حالی می‌دهد که بیشتر کشته‌شدگان به پلیس تعدی نکرده‌اند. در حادثه کشته شدن مایکل براون که گفته می‌شود 6 تیر به سمت او شلیک شده است و بعدا شلیک 10 تیر به وی مخابره شد، جنازه مایکل پس از چند ساعت  توسط آمبولانس برده می‌شود و قابل توجه است؛ فرد پلیسی که به سوی وی تیراندازی کرده است در مرخصی با حقوق به سر می‌برد. در همه جای دنیا برای پلیس‌ها مشخص است که در ابتدا ایست می‌دهند و بعد شلیک می‌کنند ولی اینجا بر عکس روی می‌دهد و مایکل در همان مرحله نخست کشته می‌شود.

این کارشناس مسائل آمریکا یادآور شد: دو روز پس از این حادثه مردم به داخل خیابان‌ها ریختند و پلیس ادعا کرد که مایکل براون دقایقی قبل از کشته شدن از فروشگاهی سرقت کرده است. از نکات دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد این است که 40 درصد زندانیان آمریکا را سیاهپوستان تشکیل می‌دهند. افزایش درصد بیکاری، نبود بهداشت و کمی درآمد از موضوعات «نژادپرستی سنتی» است که در آمریکا بر علیه سیاهان وجود دارد. این امر شرایط سیستمی و ساختاری آمریکا را در این باره نشان می‌دهد. محله‌های فقیرنشین، وضعیت خوبی از لحاظ اموزشی ندارند چرا که مدارس آنها بر اساس منبع مالی مدارس که از افراد محله مالیات گرفته می‌شود اداره می‌شوند.

ایزدی تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود در دهه 60 میلادی قوانین تبعیض در آمریکا لغو شد اینگونه نیست. من در آمریکا حضور داشته‌ام و بارها شاهد این تبعیض نژادی بوده‌ام.  اخیرا سازمان بین‌المللی حقوق بشر نسبت به خشونت‌های روی داده در آمریکا واکنش نشان داده است و آورده است خشونت پلیس بدون عامل بازدارنده‌ای در آمریکا ادامه دارد.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که زندان‌ها در آمریکا به طور خصوصی اداره می‌شوند یعنی هر چه زندانی بیشتر باشد سود بیشتری نصیب زندان‌ها می‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: در قانون اساسی آمریکا سایتی وجود دارد که در اصل یک بند 2 ذکر شده است یک فرد غیر سفید پوست، سه پنجم فرد سفیدپوست حساب می‌شود و متمم 14 که بر آن افزوده‌اند این اصل را نقض نمی‌کند ولی در ظاهر اینگونه است.

«مرضیه هاشمی» از دیگر شرکت‌کنندگان در این نشست گفت: همانگونه که دکتر ایزدی اشاره داشته‌اند قانون سه پنجم هنوز در آمریکا وجود دارد و هر کاری که بتوانند بر علیه سیاه پوستان انجام می‌دهند. نباید فراموش کرد که سرزمین آمریکا با زحمت و با خون سیاه‌پوست‌ها ساخته شده است. اگر به ابعاد پس از جنگ جهانی دوم اشاره کنیم می‌توان دید که بازماندگان جنگ جهانی دوم خواستار غرامت از سوی مسببان جنگ شدند. باید بگویم پدران ما هم سیاه‌پوستانی بودند که به عنوان برده در آمریکا به سر بردند و آمریکا را ساخته‌اند و به این خاطر باید به ما غرامت بدهند.

وی افزود: مرگ مایکل براون غیرعادی نیست و خیلی‌ها در ایالات مختلف آمریکا کشته شده‌اند. در گذشته هم این حوادث روی داده است مثلا ارگارنیت فرد سیاه‌پوست تنومندی بود که توسط سه پلیس بدون هیچ دلیلی کشته شد. پلیس آمریکا بر خلاف قانون اساسی و به بهانه‌های مختلف سیاه‌پوستان را زندانی می‌کند و از قانون این کشور عدول می‌کند. باید بگویم در واقع حالت آمریکا همین است مردم سیاه‌پوست مانده‌اند که چه بکنند و گیج هستند.

این فعال رسانه‌ای، با اشاره به اعتراضات اخیر سیاه‌پوستان در فرگوسن آمریکا، اظهار داشت: مردم وقتی می‌خواهند اعتراض کنند، دولت؛ نفوذی‌ها را به داخل معترضین می‌فرستند، فرقی نمی‌کند که حادثه وال‌استریت باشد یا فرگوسن.

پلیس فرگوسن این روزها به گونه‌ای عمل می‌کند که انگار در افغانستان و یا عراق است شما تصور کنید که اگر یک تانک در خیابان‌های تهران وجود داشت این کشورها از لحاظ رسانه‌ای چه تبلیغاتی می‌کردند اما برای حادثه فرگوسن شاهد بازتاب رسانه‌ای زیاد آن نیستیم. باید بگوییم ما کم کار کرده‌ایم ما باید یاد بگیریم چه کار کنیم.

وی در خصوص رهبران معترض سیاه‌پوستان، گفت: رهبران گروه‌های معترض سیاهان افرادی نفوذی دولت هستند و تلاش می‌کنند تا جلوی اعتراض را بگیرند.

این کارشناس مسائل آمریکا، با اشاره به تشییع جنازه مایکل براون که در روز دوشنبه انجام شد، گفت: برای اینکه اعتراض در آن مراسم تشییع گسترده نشود پدر مایکل براون را جلوی دوربین آوردند و از او خواستند که بگوید اعتراض صورت نگیرد و به خاطر پسرش خشونتی نباشد. مردم هم وقتی ظاهر قضیه را دیدند گفتند ما چه کسی باشیم که اعتراض کنیم.

وی با تقسیم‌بندی سیاست‌ آمریکا، گفت: ‌سیاست آمریکا چند لایه است و اینگونه کنترل می‌کنند البته در شهرهای مختلف اعتراض شده اما زمانی که سیاهان برای اعتراض جمع می‌شوند از آن حرکت می‌ترسند و به این خاطر خفقان را به وجود می‌آورند. در دهه 60 شاهد بودیم که تمام رهبرانی که به درد جنبش سیاهان می‌خورد کشتند و یا خریدند و عده‌ای دیگر که کشته نشدند به کوبا و آفریقا فرار کردند. باید بگویم این وضعیت هنوز ادامه دارد.

مرضیه هاشمی نبود رهبر کارآمد را از نبود موفقیت جنبش فرگوسن نام برد و گفت: دولت آمریکا اجازه نمی‌دهد که فرد کارآمدی این اعتراضات را رهبری کند. در شهرهای بزرگ آمریکا محل‌های سیاه‌پوست نشین وجود دارد که برای پراکنده کردن آن‌ها سفیدپوستان خانه‌های سیاهان را خریدند و در محله‌های تجاری آن‌ها سرمایه‌گذاری کردند تا اینکه سیاهان پراکنده شوند و به جنوب آمریکا بروند. سراسر دنیا تصویر منفی از سیاهان دارند و سیاهان را خشن به تصویر می‌کشند زمانی که آمریکایی‌ها سرخپوستان را قتل عام کردند به خاطر تبلیغات منفی بود که بر علیه آنها انجام دادند شاید شما به عنوان یک ایرانی سیاه‌پوستان را به خاطر ورزشکار خوب (دونده و یا بسکتبالیست) بشناسید. آمریکا نمی‌خواهد چهره علمی سیاهان را نشان بدهد و به همین خاطر است که از سیاهان خشونت آنها را نشان می‌دهد اما باید بگویم نسل جدید آمریکا که 20 تا 30 ساله هستند دیدگاه‌شان در این خصوص فرق می‌کند و دیدگاه نژادپرستی ندارند.

وی افزود: اکنون پلیس آمریکا آمادگی کامل دارد تا تمام شهرهای آمریکا را از لحاظ تجهیزات نظامی و ... پوشش کامل بدهد چون می‌داند که مردم متوجه شده‌اند و حتی زندان‌های زیادی ساخته‌اند که کاملا خالی هستند و برای چنین روزهایی ساخته شده‌اند. در آمریکا تبلیغات زیادی علیه سیاهان ادامه دارد مثلا فروشگاهی را نشان می‌دهد که گروهی سیاهپوست به آنجا حمله می‌کنند و از آنجا سرقت می‌کنند و در نهایت یک زوج سفیدپوست را نشان می‌دهد که در گرسنگی به سر می برند.

دولت آمریکا با ساخت زندان‌ها سیاهپوستان زیادی را به زندان می‌اندازد و برای اینکه آنها را مشغول کند با یک شرکت مثلا کیف‌سازی قرارداد می‌بندد تا کار تولیدی آن شرکت را با داشتن زندانی‌های خود به صورت ارزان‌تر آماده کند و برای کار هر سیاه‌پوست یک دلار می‌پردازد. در کل بگویم دولت آمریکا ما سیاه‌پوستان را آدم حساب نمی‌کند.

حسین الله‌کرم در ادامه با بررسی ریشه‌های سطحی و عمیق ابعاد اجتماعی جامعه آمریکا گفت: برای بررسی ریشه‌های کوتاه مدت اجتماعی در آمریکا می‌توان به تشییع جنازه مایکل براون که نمایندگان کاخ سفید هم در آن حضور دارند اشاره کرد.

آمدن نفربر زرهی و تسلیحات و حتی ارتش ملی در فرگوسن آمریکا از دیگر موارد مهمی است که می‌توان به آن پرداخت. حرف‌های جون بایدن در مجلس سنا در خصوص مهاجرین آمریکایی که گفته بود مهاجرین در آمریکا پیشرفت داشتند ولی سیاهان در آمریکا پیشرفت نداشتند این نشان‌دهنده رو به جلو است و حرف بایدون مورد توجه سیاهپوستان قرار گرفت و بحث مایکل براون را برجسته کرد.

وی با تقسیم‌بندی سه رژیم سیاست اجتماعی در جوامع سرمایه‌داری پیشرفته گفت:‌ سه رژیم دولت پدرسالار اجتماعی نو؛ رژیم‌های نئولیبرال‌ پسامدرنی و دولت رفاهی در آمریکا وجود دارد که هدف ایجاد فرصت یا جامعه شایسته سالار، هدف اشتغال تا حداکثر ممکن، برنامه‌های رفاهی کار، حق برای گروهی از مردم و وظیفه برای گروهی دیگر، تأکید بر نقش سرمایه انسانی و اجتماعی، ایده جهانی شدن، حضور اجتماعی و مداخله اجتماعی، نظام های طبقه‌بندی شده خدمات رفاهی، ارائه بیمه گروهی با پایه حداقلی یا شرایط معین شده، شراکت‌های خصوصی/عمومی، مدیریت گرایی نو و مدیریت منابع انسانی از ویژگی‌های دولت پدرسالار اجتماعی نو است.

افزایش نابرابری و فقر، قبول بیکاری به نام آزادی حق انتخاب، هدف کنترل نرخ تورم، سودجویی به عنوان ارزش اجتماعی غالب، تأکید بر کارایی و بهره‌وری، تأکید بر رقابت بین‌المللی، افزایش واگرایی و به حاشیه رانده شدن، گزینشی، مسئولیت فردی شده، شانس، خطر (ریسک) پذیری و قرعه‌کشی، بازار نهاد کلیدی است، تسلط سرمایه‌گذاری، سرکوب عرصه عمومی، تضعیف اهل فن و حرفه از ویژگی‌های رژیم‌های نئولیبرال پسامدرن است.

هدف کنترل یا کاهش نابرابری‌ها، تعهد دولت به اشتغال کامل، مسئولیت جمعی برای باز تولید اجتماعی، هدف انسجام اجتماعی و همگرایی، عالم‌گیری، ادغام مخاطرات (ریسک‌ها)، توازن قوا بین بازار، دولت و جامعه مدنی، نفوذ اهل فن و حرفه از ویژگی‌های دولت رفاهی است.

مرضیه هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در خصوص سرانجام حوادث فرگوسن آمریکا ،گفت: به نظر من به خاطر وجود رهبران نفوذی در داخل اعتراضات این اعتراضات مردمی در فرگوسن جمع می‌شود و به نتیجه‌ای نمی‌رسد. می‌گویند ما ادامه می‌دهیم اما پیش‌بینی ما این است که این اعتراضات کمرنگ شود و فکر نکنم به جایی برسد و مشکل اصلی این اعتراضات نبود رهبر است. البته شاهد اعتراضاتی در لوس‌آنجلس و واشنگتن هستیم.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص عکس‌العمل اوباما به سیاه‌پوستان آمریکا به فارس، گفت: به رنگ پوست نیست به تفکر می شود. اوباما را گذاشته‌اند که مردم داخل و خارج آمریکا تصور دیگری از فضای آمریکا داشته باشند اما اتفاقات برعکس است و واقعیت چیز دیگری است مسئولان سیاه پوست زمانی که پست می‌گیرند به بدترین شکل عمل می ‌کنند چرا که می‌خواهند نشان دهند که از سفیدپوستان بهتر هستند اما به هر حال پدر آدم را درمی آورند؛ باراک اوباما در فرگوسن کاری انجام داد که سفیدپوستان آمریکایی نمی‌توانستند علیه سیاه پوستان انجام دهند.

فواد ایزدی در ادامه اظهار داشت: این برای ایران خوب نیست که 9 روز پس از حادثه فرگوسن اظهار نظر کند. ایران باید به صورت سالانه گزارشی از حقوق بشر ارائه کند و کاملا آنها را رصد کند، ما نیازمند مراکز پژوهشی هستیم و باید آنها را افزایش دهیم و به نظر من باید مقابله به مثل کنیم. چرا درباره اقلیت‌های سیاه‌پوست آمریکا کار نمی‌کنیم. حقوق بشر یک دغدغه عمومی است و در کل دنیا وجود دارد جایی که آنها جایزه برای این موارد تعیین می‌کنند ما هم گزارش حقوق بشر ارائه دهیم به نظر من این خواب‌آلودگی زیبنده نیست مجلس شورای اسلامی هر چند به این مسئله ورود کرده اما می‌تواند با قانون‌گذاری، دولت را موظف به انجام این کارها بکند.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها