امروز : دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 23
۱۱:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107765
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۲
تعداد بازدید: 24
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ امروز 10 شهریور 1393 خورشیدی برابر با 5 ذی القعده 1435 هجری و 1 سپتامبر 2014 میلادی است که وقایع ذیل ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ امروز 10 شهریور 1393 خورشیدی برابر با 5 ذی القعده 1435 هجری و 1 سپتامبر 2014 میلادی است که وقایع ذیل در تاریخ به وقوع پیوست.

 

*وقوع زلزله شدید در خراسان (1347 ش)

در این روز، زلزله‏‌ای شدید به قدرت 7/8 درجه در مقیاس ریشتر، شرق استان خراسان را به مدّت چهار دقیقه تکان داد که بر اساس آمار منتشر شده، پانصد روستا ویران شده و بیش از ده هزار نفر، جان خود را از دست دادند.

 

*تظاهرات خونین مردم مشهد بر ضد طاغوت به مناسبت چهلم شهدای وقایع پیشین این شهر (1357ش)

 

*عملیات کوچک شهید رجایی و باهنر در حمیدیه، به طور مشترک(1360ش)

محل نبرد : غرب سرپل ذهاب شرح عملیات : پس از عزل بنی صدر از فرماندهی کل قوا و ریاست جمهوری ، سپاه و ارتش با همکاری یکدیگر برای اجرای چند عملیات بزرگ جهت بیرون راندن عراق از خاک ایران آماده می شدند.

اما انفجار دفتر نخست وزیری و شهادت رجایی و باهنر (رئیس جمهور و نخست وزیر وقت) موجی از شادی در جبهه دشمن به همراه داشت و فرماندهان جهت جلوگیری از تضعیف روحیه نیروهای ایران مصمم به اتخاذ هرچه سریعتر شیوه تهاجم شدند . در همین راستا دو عملیات به طور همزمان در جنوب سوسنگرد و غرب سرپل ذهاب با نام شهیدان رجایی و باهنر اجرا گردید . عملیاتی که در جنوب سوسنگرد اجرا شد هرچند محدود بود ، موقعیت استراتژیک خوبی برای نیروهای ایران در جبهه کرخه کور فراهم کرد . اما عملیات غرب سرپل ذهاب با هدف تکمیل اهداف عملیات بازی دراز و همچنین آزادسازی ارتفاعات کوره موش و قراویز در شمالغرب سرپل ذهاب اجرا گردید که با وجود موفقیت اولیه با مقاومت عراق و اجرای پاتک های سنگین حفظ ارتفاعات آزاد شده میسر نگردید.

 

*آغاز جنگ جهانی دوم (1318 ش)

جنگ جهانی دوم، آتشی بود که شعله‏‌های آن قسمت‏‌های وسیعی از دنیا را به کام خود کشید و هستی میلیون‏‌ها تن از مردم جهان را نابود کرد. این جنگ با حمله آلمان به لهستان و کشورهای همسایه آغاز شد و پس از مدتی به مناطق دیگر اروپا گسترش یافت. نیمه اول جنگ، با پیروزی آلمان و متحدانش همراه بود ولی دو سال آخر جنگ، دوره افول و سقوط آلمان بود. سرانجام با تسخیر آلمان توسط قوای متفق و بمباران اتمی ژاپن، این جنگ به پایان رسید. بسیاری از اثرات جنگ جهانی دوم چون افزایش قدرت دولت‏ها، تلفات سنگین و نیز پیشرفت تکنولوژی، مانند جنگ جهانی اول بود. این جنگ سرانجام پس از نزدیک به شش سال در اوت 1945 به پایان رسید و در حدود چهل میلیون کشته بر جای گذاشت. از نتایج پایدار پس از جنگ جهانی دوم می‏‌توان به ایجاد سازمان ملل و شروع جنگ سرد اشاره کرد.

 

*سالروز تصویب قانون عملیات بانکی بدون ربا و آغاز هفته بانکداری اسلامی (1362 ش)

اساس بانکداری جهان امروز، بر ربا و بهره استوار است و در کشورهای سرمایه داری و غیر سرمایه داری، بانکداری، یکی از منابع سرشار حکومت‏ها و بخش خصوصی به شمار می‏‌رود. بدیهی است این نظام، که در حقیقت شکل تکامل یافته و پرسودترِ نزول خواری است، با احکام عالیه اسلام در تضاد کامل قرار دارد و به همین سبب، فکر ایجاد نظام بانکی بر مبنای اسلام، پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تبدیل به عمل شد. در دی ماه سال 1358، با اعلام برقراری حداقل سود تضمین شده به جای بهره سپرده‏ها، و کارمزد به جای بهره وام‌‏ها و اعتبارات مورد مصرف بانک‌‏ها، عنوان شد که بانک‏‌ها اسلامی شده‌‏اند. ولی با عنایت به فقه پربار اسلام و احکام مربوط به معاملات اسلامی، این تغییرات جزیی، نمی‏‌توانست به عنوان بانکداری اسلامی مورد قبول مردم باشد. سرانجام قانون مربوط به عملیات بانکی بدون ربا توسط متخصصان آگاه به مسائل شرعی تقدیم مجلس شد و در دهم شهریور سال 1362 به تصویب رسید. این قانون و دستورالعمل‏‌های اجرایی مربوط به آن پس از تصویب هیئت وزیران و شورای پول و اعتبار، به بانک‏‌های سراسر کشور ابلاغ شد و به این ترتیب، نظام بانکداری بدون ربا، از اول فروردین 1363، توسط بانک‏‌های کشور به اجرا گذاشته شد. همچنین این قانون، ضمن تاکید بر حذف ربا حداقل سود تضمین شده و کار مزد ثابت، نظر به حذف بهره از سپرده‏‌های قرض‏‌الحسنه و جاری و اعطای جوایز غیرثابت نقدی یا جنسی برای این گونه سپرده‌‏ها و همچنین مشارکت در سپرده‌‏های مدت‏دار، در اشکال مختلف مضاربه، اجاره به شرط تملیک، معاملات اقساطی، سرمایه‏‌گذاری مستقیم و جعاله و... دارد.

 

*حسن البکر رئیس جمهور عراق را در کاخ او به مسلسل بستند(1350ش)

 

*رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری ( 5 ذی القعده 1435 )

 

*تجدید بنای خانه کعبه توسط "خلیل الرَّحمن حضرت ابراهیم(ع)" به امر پروردگار

خانه کعبه نخستین پرستشگاه خدا بود که در زمان حضرت آدم ـ علیه السلام ـ توسط او ساخته شد بعداً طوفان نوح باعث شد که ساختمان این خانه ویران شده و در ظاهر محو گردید، اما ابراهیم خلیل می‎دانست که مکان خانه کعبه در سرزمین مکه قرار دارد و بر همین اساس، به فرمان خدا، همت کرد که دیگر بار این خانه، ساخته شود.

 

*رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی ( 1 سپتامبر 2014 )

 

*آغاز سلطنت طولانی "لویی پانزدهم" پادشاه فرانسه

(1715م)

لویى پانزدهم، یکی از نامدارترین پادشاهان فرانسه، در 22 اکتبر 1710 متولد گردید. وی نوه لویىِ چهاردهم بود و از پنج سالگی بر تخت سلطنت نشست. سلطنت لویى پانزدهم پس از عهد پادشاهی لویى چهاردهم طولانی‏‌ترین ادوار سلطنتی تاریخ فرانسه به شمار می‏‌رود. این دوره که مدت آن 59 سال بود، از اول سپتامبر 1715م آغاز شد و تا پایان حیات وی ادامه یافت. دوران سلطنت لویى پانزدهم را به دو دوره تقسیم می‌‏کنند: دوره نخست از سال 1715م آغاز شد. در این مقطع زمانی، نیابت سلطنت با دوک اورلئان بود که مدت 8 سال پایان عمر خود را در این سمت گذرانید. مرحله دوم از سال 1723 تا 1774م به طول انجامید. این پادشاه در این دوره از سلطنت خود، ابتدا زمام امور را در اختیار کاردینال دوفلوری قرار داد که وی به مدت 15 سال به عنوان وزیر اعظم در خدمت لویى پانزدهم بود.

با مرگ دوفلوری، امور مملکت از طرفی به دست زنانِ حرم سرا افتاد و از سوی دیگر عدم تعیین جانشینی مقتدر برای صدارت عظمی باعث شد تا فرانسه روز به روز ضعیف‏تر گردد. در این زمان، سوء استفاده از قدرت مطلقه به عنوان میراث لویى چهاردهم و اسراف و تبذیر در اموال دولتی مشکلات فراوانی برجای گذاشت و اعتراض مردم و پارلمان را فراهم نمود. هم‏چنین در بُعد روابط خارجی، فرانسه در این دوران بسیاری از مستعمرات و مستملکات خود را از دست داد. با این حال دوره سلطنت طولانی لویی پانزدهم، عصر روشن‏فکری بود و نظراتِ اصلاحی بزرگانی چون مونتسکیو، روسو، ولتر و... در این دوره مطرح گردید و همراه با حوادث داخلی و خارجی، مقدمات انقلاب کبیر فرانسه را فراهم نمود. لویی پانزدهم سرانجام در دهم ماه مه1774 م در 64 سالگی درگذشت.

 

*آغاز جنگ جهانی دوم با حمله نیروهای آلمان نازی به لهستان (1939م)

پس از روی کار آمدن آدولف هیتلر در آلمان، وی با سوء استفاده از غرور و احساسات ملی گرایانه مردم این کشور که در پی شکست در جنگ جهانی اول به شدت تحقیر شده بودند، به سازماندهی و تسلیح ارتشی قدرتمند پرداخت. هیتلر با تکیه بر اندیشه‏‌های نژادپرستانه، توسعه‏‌طلبی‏‌های خود را توجیه می‏‌کرد و سرانجام پس از الحاق کشور اتریش و منطقه سودِت چکسلواکی به آلمان، دستور حمله به کشور لهستان را صادر نمود. بهانه‌‏ای که هیتلر برای حمله به لهستان تدارک دیده بود تجاوز یک واحد از سربازان لهستانی به خاک آلمان و تصرف یک ایستگاه فرستنده مرزی و پخش مطالب توهین‏ آمیز علیه آلمان از این فرستنده بود. البته این سربازان از افراد نیروی ویژه هیتلر بودند که با اونیفورم لهستانی در تاریخ پیش بینی شده برای حمله به لهستان، این برنامه را به اجرا درآوردند. از این رو هیتلر در روز اول سپتامبر 1939م طی نطقی، حمله آلمان به لهستان را اعلام کرد و بدین ترتیب آتش جنگ جهانی دوم را شعله‌‏ور ساخت. این جنگ بزرگ و خانمان‏سوز که با تهاجم نظامی ارتشِ هیتلری آلمان به مرزهای لهستان و چکسلواکی آغاز شد، در روز سوم با اعلان جنگ فرانسه و انگلستان علیه آلمان وارد مرحله حسّاسی گردید.

سرانجام با اتحاد کشورهای انگلیس، فرانسه، شوروی و آمریکا، محور متفقین به وجود آمد و علیه متحدین که متشکل از آلمان، ایتالیا و ژاپن بودند، وارد عمل شدند. این جنگ که با از دست رفتن جان ده‏ها میلیون نفر انسان و وارد آمدن خسارت‏‌ها و تلفات غیر قابل شمار همراه بود، سرانجام در ماه مه 1945م با اشغال آلمان و خودکشی هیتلر به نفع متفقین به پایان رسید.(ر.ک: 2 مه)

 

کودتای سوسیالیستی در لیبی به فرماندهی "معمَّر قذافی" (1969م)

در اول سپتامبر سال 1969م سرهنگ معمّر قذافی و گروهی از افسران ارتش لیبی، طی کودتایى ملک ادریس سنوسی، پادشاه 79 ساله لیبی را که در ترکیه مشغول معالجه بود از سلطنت خلع نمودند و در لیبی، جمهوری سوسیالیستی اعلام کردند. قذافی که رهبری کودتا را بر عهده داشت، در نخستین اقدام، پارلمان را منحل نمود و بانک‏‌های خارجی در لیبی را، ملی اعلام کرد. او بر خلاف ادریس که روش مماشات با اسرائیل را در پیش گرفته بود، با شعارهای تندِ ضد اسرائیل‏ی، قدرت را به دست گرفت.

قذافی در مدت بیش از 35 سال حکومت بلامنازع خود بر لیبی (تا سال 2005م) از خط مشی ثابتی پیروی نکرده و بارها با کشورهای همسایه خود، مصر، تونس و الجزایر متحد شده و بعداً رودرروی آن‏ها قرار گرفته است.

در مجموع، سیاست خارجی معمّر قذّافی، در ابتدای کار، ضدغربی و ضد امریکایى بود، به همین دلیل، کشور لیبی چندین بار مورد تهاجم مستقیم نظامی امریکا قرار گرفت.

لیبی در سال 1992م متهم شد که در ماجرای سرنگون شدن یک هواپیمای مسافربری امریکا در لاکربی اسکاتلند دخالت داشته است. به دنبال این مسئله دو نفر از مأموران دولت لیبی برای بازجویى و محاکمه به همین اتهام به امریکا فراخوانده شدند.

اما لیبی از تحویل مأموران خود به دولت امریکا خودداری نمود و شورای امنیت نیز تحت فشارهای سیاسی ایالات متحده، تحریم‌‏های اقتصادی شدیدی علیه لیبی وضع کرد. در این حال باز هم سیاست‏های متفاوت قذافی آشکار شد و این بار، وی با تحویل دو متهم تبعه لیبی، به دادگاه بین‏المللی، حاضر به پرداخت صدها میلیون دلار غرامت به بازماندگان حادثه سقوط هواپیما گردید. هم‏چنین قذافی که طی سال‏های حکومتِ خود، سیاست ضدامریکایی را در پیش گرفته بود، با چرخش 180 درجه‏‌ای از مواضع خود، ضمن دعوت از نخست وزیر انگلستان به لیبی، خود نیز پس از پانزده سال، در سال 2004م به اروپا سفر کرد و با در اختیار قرار دادن اسرار مربوط به تسلیحات هسته‌‏ای، درهای کشورش را به روی غرب گشود.

 

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها