امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۲۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107788
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۱۳
تعداد بازدید: 21
سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ترس اصلاح طلبان از تشکل تازه تاسیس ندا و هشدار نسبت به چنددستگی، عقب نشینی داعش از آمرلی و انتقاد از

سرویس سیاسی- پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، ترس اصلاح طلبان از تشکل تازه تاسیس ندا و هشدار نسبت به چنددستگی، عقب نشینی داعش از آمرلی و انتقاد از تحریم‌های جدید آمریکا و تاکید بر غیرقابل اعتماد بودن این کشور، مهمترین سرخط‌ خبری روزنامه های اصلاح طلب و اصولگرای امروز بود.

*کیهان

«شکست سنگین تروریست های داعش/ آمرلی آزاد شد» تیتر روزنامه کیهان از پیروزی های اخیر ارتش عراق در شمال این کشور است.

روزنامه کیهان همچنین اظهارات روز گذشته روحانی در دیدار با وزیر خارجه ایتالیا را با تیتر «روحانی:تحقیق و توسعه و توان دفاعی بخشی از خطوط قرمز ایران است»‌ پوشش داد.

کیهان در قسمت اخبار ویژه خود در مطلبی با عنوان «60 مدیر را برکنار کرده ام اما می گویند کم است» نوشت: وزیر صنعت می گوید 60 مدیر را جا به جا کرده اما همچنان برای عزل و نصب بیشتر تحت فشار است.

در ادامه این مطلب آمده است: نعمت زاده در مصاحبه با تجارت فردا می گوید: من در دوره های قبلی وقتی که مسئولیت را پذیرفته ام شاید 5 الی 6 نفر را در کل کشور جا به جا کردم اما الان بیش از 60 نفر در سطوح مدیریت های بالا و معاونان و مدیران را جابه جا کرده ام . باز هم هر روز از ما درخواست می شود که چرا فلان مدیر یا معاون هنوز تغییر نیافته است.

این روزنامه در مطلب دیگر با عنوان «اقدام موذیانه دولت نروژ در اخراج دانشجویان ایرانی» نوشت: نروژ که اخیرا رفتار نامتعارفی را در برابر دانشجویان ایرانی در پیش گرفته است، یک دانشجوی دیگر را از این کشور اخراج کرد.

یادداشت روز روزنامه کیهان امروز به قلم حسین شمسیان و با عنوان «این سکه دو رو دارد» درباره هفته دولت و اقدامات دولت تدبیر و امید در یکسال گذشته نوشته شده است.

در این یادداشت آمده است: با اینکه مردم خیلی ساده و واضح می فهمند که کدام حرف و سخن عملی شده و کدام در حد یک وعده باقی ماند و تبلیغا ارائه آمارهای مختلف هم در آن فهم و درک عمومی تاثیری ندارد، متاسفانه شاهد آنیم که برخی دولتمردان راه دیگری را در پیش گرفته اند.

*اعتماد

«تاسیس حزب فراگیر اصلاح طلبان» تیتر یک روزنامه اعتماد است که به بررسی پیشنهاد منتجب نیا برای جایگزینی تشکل های خرد و خنثی پرداخته است.

این گزارش با بیان اینکه عصر عسرت اصلاح‌طلبان با پایان عصر احمدی‌نژاد پایان یافته است می گوید: حالا اصلاح‌طلبانی که با تاسیس اتاق فکر در انتخابات ریاست‌جمهوری و تن دادن به خرد جمعی توانستند فرمان ماشین دولت را به دستان حسن روحانی بسپارند به آینده سیاسی خود امیدوارترند.

این گزارش راهکار وحدت اصلاح طلبان را راه اندازی جبهه فراگیر اصلاح طلبان می داند و به نقل از رسول منتجب نیا می نویسد: اصلاح طلبان به دنبال یکی شدن هستند و بر همین اساس جبهه فراگیر اصلاحات به زودی با هدایت و مدیریت بزرگان اصلاحات اعلام موجودیت خواهد کرد.جبهه فراگیر اصلاح طلب یقینا اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی را پیگیری خواهد کرد اما یقینا برای رسیدن به اهداف بلند مدت که همانا تقویت سازو کار مردم سالاری و ارتقای جامعه سیاسی ایران است راهی جز تشکیل جبهه فراگیر اصلاح طلبان ندارد.

منتجب نیا در ادامه در توضیح خصوصیات جبهه اصلاحات مدعی است که جریان اصلاحات تنها جریانی است که می تواند با عقل، اندیشه و شرع مقدس سازگار باشد.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی یکی از ضعف های اصلاح طلبی را جدایی این جبهه از بدنه اجتماعی می داند و می گوید که راه برطرف شدن این ضعف توسعه جریان اصلاح طلبی با آحاد جامعه است.اصلاح طلبان باید با مراکز دینی، و اجتماعی از جمله مساجد، هیات ها و حسینیه ها ارتباط داشته باشند.

«هیات حل اختلاف بدون اختلاف» عنوان گزارشی در این روزنامه به قلم مهشید ستوده است که به هماهنگی روسای قوا در یکسال اخیر اشاره می کند و می نویسد: همه چیز تغییر کرده است.اگر رئیس‌جمهور سابق هیت حل اختلاف را مامنی برای نشان دادن اعتراضاتشان می دانستند این بار در طول یکسال هیچ شکایتی به هیاتی که با تدبیر مقام معظم رهبری تشکیل شده بود نمی آید و خبری از دعواهای هرروزه مجلس و دولت که در هشت سال گذشته عادت شده بودهم نیست و هیچ شکایتی از سوی قوا از یکدیگر به این هیات نرفته است

«کمیته بررسی بورسیه ها در آستانه چالش با هیات رئیسه» گزارش دیگری در صفحه سیاست این روزنامه است که به برخی مخالفت‌ها با تصمیم کمیسیون آموزش و تحقیقات اشاره کرده و مدعی است که صدای هیات رئیسه هم بلند شد.

بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه اعتقاد دارد که: متاسفانه شاهد هستیم که اعضای این کمیته همگی از یک جریان خاص سیاسی انتخاب شده اند و این در حالی است که در چنین کمیته‌هایی باید از تمام افراد ذی صلاح و از همه جریان‌های مجلس استفاده شود.

«استراتژی روحانی آزاد سازی اقتصاد است» عنوان گفتگوی اعتماد با سعید لیلاز است.

لیلاز در این گفتگو می گوید: بهترین راه برای عدالت گرایی و نابود کردن فقر ایجاد استغال، رشد اقتصادی و کاهش تورم است، کاری که نه تنها روحانی در جهتش حرکت می کند بلکه استراتژی آزاد سازی اقتصادی در این مسیر حرکت می کند.

*وطن امروز

«اثبات بی اعتباری کدخدا» تیتر یک روزنامه وطن امروز است که به نقض چندین باره توافق ژنو توسط آمریکا پرداخته است و می نویسد: آقای محمدجواد ظریف باز هم گفته است تحریم جدید آمریکا علیه ایران ناقض روح توافق ژنو است. ظریف که حسن روحانی او را یکی از پرکارترین وزرای کابینه‌اش می‌داند، این روزها با فشار زیادی از سوی افکار عمومی مواجه است. درست در روزی که حسن روحانی او را تشویق کرد، آمریکایی‌ها به‌زعم خودشان ایران را تنبیه کردند. توافق ژنو رسما نقض شده است. حتی مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه هم این را اعلام کرده است. علی‌اکبر ولایتی که در وزارت امور خارجه سرگروه جریانی است که ظریف از آن بالا آمده نیز صراحتا از نقض توافق ژنو توسط آمریکایی‌ها گفته است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی اگرچه هنوز از حق قانونی خود برای ورود به توافق ژنو استفاده نکرده و دست دولت را باز گذاشته‌اند اما در میان منتقدان توافق ژنو سهم ویژه‌ای دارند و بارها در اظهارات خود نکات قابل‌توجهی را به تیم مذاکره‌کننده اعلام کرده‌اند.

در یادداشت روز این روزنامه به قلم سید عابدین نورالدینی و با عنوان «تحریم ها بیشتر شد» می‌خوانیم: آنچه مهم است توافق ژنو نیست، بلکه تحریم‌هاست. توافق ژنو اقدام و تلاشی بود که می‌خواست در گام نخست افزایش تحریم‌ها متوقف و در ادامه منجر به لغو تحریم‌ها شود. به همین دلیل بود که آقای روحانی پس از توافق صراحتا اعلام کردند:«سازمان تحریم‌ها ترک برداشت.» اما آیا گام نخست در عمل محقق شد؟ خیر! توافق ژنو در همان گام نخست نتوانست مانع تصویب تحریم‌های جدید شود.

این یادداشت با انتقاد از عملکرد ظریف در توجیه رفتار آمریکایی ها می نویسد: آقای ظریف تقریبا تمام تلاش خود را می‌کند تا زشتی اقدام آمریکایی‌ها در بی‌توجهی به تعهدات و توافقات خود را توجیه کند. اساسا وظیفه آقای ظریف تفسیر تحریم‌های آمریکاست؟ سیلی محکم آمریکایی‌ها را باید پاسخ گفت یا به دنبال توجیه آن بود؟ توجیه سطح پایین و قدیمی آقای ظریف درباره تحریم‌های جدید آمریکا را در کنار اظهارات هر از گاه آقای ظریف که بازگشت غرب‌ستیزان به قدرت را به طرف مقابل یادآوری می‌کند و به همین دلیل آنها را از شکست مذاکرات برحذر می‌دارد، قرار دهید؛ توجیه و ماله‌کشی رفتار زشت آمریکایی‌ها نه عقلانی است، نه واقعی و نه ملی.  ضمن اینکه این قبیل توجیهات با این ادعای دولتی‌ها که در صورت شکست مذاکرات، عداوت و بی‌اعتباری آمریکایی‌ها اثبات می‌شود نیز در تناقض است.

*شرق

«خط قرمزهای هسته ای» عنوان تیتر روزنامه شرق از اظهارات روحانی در دیدار با وزیر خارجه فنلاند است. روحانی در دیدار با ارکی تیومیوی به تشریح خط قرمزهای ایران در مذاکره پرداخت.

این روزنامه همچنین به نقل از عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته ای کشورمان تیتر زد «میز مذاکره را رها نمی کنیم»

سرمقاله روزنامه شرق به قلم بهمن کشاورز و با عنوان «آرامش در چهارچوب قانون» نوشته شده و به موضوع راهکارهای عدم بروز اختلاف میان قوا پرداخته است.

در این یادداشت آمده است:‌ از مقایسه آنچه در دولت پیشین گذشت با آنچه که از گزارش آقای آیت الله شاهرودی ریاست هیات عالی حل اختلافات و تنظیم روابط قوای سه گانه درباره وضعیت یکسال گذشته ارتباط قوا آمده است، می توان فهمید تفاوت واضحی میان عملکرد دولت قبل وکنونی وجود دارد.

«با مظلومان فلسطین همدردی می کنیم»‌ عنوان روزنامه شرق از اظهارات روز گذشته سید محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق در حاشیه نمایشگاه آثار دستباف است.

این روزنامه در مطلبی با عنوان «مغلطه ای به نام جرم مشهود» به سرمقاله روز گذشته روزنامه کیهان به قلم حسین شریعتمداری واکنش نشان داد و نوشت: اصول مصرح در قانون اساسی کشورمان بر این نکته تاکید دارد که انتساب مجرمیت به افراد تنها در شرایطی است که حکم قطعی دستگاه قضایی صادر شود. یعنی پس از صدور حکم اولیه، مراحل تجدید نظر و تائید نهایی حکم صورت بگیرد، امکان پذیر است و به غیر از این شرایط نمی توان ارتکاب جرمی را به کسی نسبت داد.
*آرمان امروز
«گشودن قفل پوسیده صندوقچه» عنوان گزارش انتقادی روزنامه آرمان از سرمقاله دیروز کیهان است.
نویسنده در این مطلب مدعی است که حسین شریعتمداری از سخنان روحانی در خصوص عمل به قانون ناراضی است و مانند دیگر اصلاح طلبان چندان علاقه ای به بازخوانی و یادآوری گفتار و اعتقادات روحانی قبل از تصدی پست ریاست جمهوری ندارد و می نویسد: شریعتمداری از صندوقچه خاطرات خود موضوعاتی را بیرون کشیده که ربطی به پاسخ رئیس‌جمهور ندارد و می گوید آیا مدعیان اصولگرایی نمی دانند که هر منصبی اقتضائات خود را دارد؟
«شهدای گمنام، نامدارترین فرزندان ایران هستند» تیتری است که این روزنامه برای پوشش سخنان دیروز هاشمی در جمع اعضای ستاد برگزاری کنگره شهید ناصر کاظمی برگزیده است.
سرمقاله این روزنامه به قلم جاوید قربان اوغلی با عنوان «تاثیرگذاری روحانی بر مذاکرات» به گفته های حسن روحانی در مصاحبه مطبوعاتی اخیر اشاره کرده و نوشت: دکتر حسن روحانی اعلام کرد که مسئولیت مذاکرات هسته‌ای را برعهده می‌گیرد، اما پرواضح است که رئیس‌جمهور به‌عنوان مقام مسئول در این مذاکرات حضور پیدا نمی‌کند. بلکه او در یک کلام مسئولیت پیشرفت مذاکرات و یا شکست مذاکرات بر عهده گرفت بدین معنا که مذاکره‌کنندگان در این راه تنها نیستند.
مدیر کل پیشین وزارت خارجه اعتقاد دارد: روحانی هوشمندانه پیروزی و شکست مذاکرات را با دستاورد یا شکست دولت مرتبط دانست تا فشارهای روزافزون پس از تحریم‌های یکجانبه ایالات متحده و آغاز مذاکرات از روی دوش تیم مذاکره‌کننده برداشته شود.
*ابتکار
«پدران و پسران اصولگرایی بر سر دوراهی» عنوان گزارشی در روزنامه ابتکار است که به تفاوت‌ها و شباهت‌های اصولگرایان جدید و قدیم پرداخته است و می نویسد: اصولگرایان همچون دیگر ایرانیان با بحران هویت مواجه هستند و پسران نوظهور این گروه سعی می‌کنند تا پدران کهنه کار خود را از عرصه فعالیت‌های سیاسی خارج کنندپدران و پسران اصول گرا در راه و روش سیاسی خود تفاوت‌ها و شباهت‌های بسیاری دارند.
این گزارش تفاوت‌های اصولگرایان جدید و قدیم را چنین می داند: پدران در رفتار سیاسی خود همیشه معتقد به شیخوخیت و رعایت ریش سفیدی بودند. بررسی رفتار آنها در انتخابات‌های مختلف برگزار شده در جمهوری اسلامی به خوبی بیانگر این معناست. راست‌گرایان دیروز، تمام تصمیمات خود را در حول محور جامعه مدرسین و جامعه روحانیت می‌گرفتند. اما پسران، اعتقادی به ریش سفیدی ندارند وهر تصمیمی که خود می‌گیرند، برایشان حجت کامل است. حتی این گروه، برخی تصمیمات ریش سفیدان را مورد تمسخر قرار می‌دادند و آن را متعلق به روزهای دور می‌دانستند.
ادامه بررسی و خاصه خوانی روزنامه‌های صبح امروز در همین خبر بروزرسانی می‌شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها