امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۱۳:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10784
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۸
تعداد بازدید: 180
به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، عمر حسن البشیر، رئیس جمهور سودان در گفت‌وگو با تلویزیون فرانس 24 گفت: معمر القذافی دیکتاتور سابق لیبی شمار ...

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، عمر حسن البشیر، رئیس جمهور سودان در گفت‌وگو با تلویزیون فرانس 24 گفت: معمر القذافی دیکتاتور سابق لیبی شمار زیادی از جوانان قاره آفریقا را مسلح کرد، کسانی که در لیبی بودند تا وی را علیه شورشی که قصد سرنگونی وی را داشت یاری دهند.

رئیس جمهور سودان افزود: بسیاری از آفریقایی‌هایی که در لیبی سلاح به دست شدند عناصری معارض با دولت‌های خود در کشورشان بودند و وقتی مسلح شدند احساس کردند که در جایگاهی قرار گرفته‌اند که می‌توانند با دولت‌هایشان مبارزه کنند.

عمر البشیر تصریح کرد: این وضع تهدیدی مستقیم برای همه کشورهای منطقه است و ما در سودان و همچنین در نیجر و مالی با سهم زیادی از این سلاح‌های قذافی روبرو هستیم.

به اعتقاد رئیس جمهور سودان همه کشورهای آفریقایی که با این مشکل مواجه هستند جمع آوری این تسلیحات و سرکوب این گروه‌ها به نفعشان است.

وی افزود: بهترین روش برای این کار همکاری امنیتی کشورهای آفریقایی برای تامین امنیت مرزهایشان است.

دادگاه جنایی بین‌المللی آلت دست استعمار پیر است

عمر البشیر دادگاه جنایی بین‌المللی را نیز که حکم پیگرد وی را به اتهام ارتکاب جرایم غیرانسانی در منطقه دارفور در غرب سودان صادر کرده است دادگاهی سیاسی و یکی از ادوات استعمار پیر خواند که در قالب نهادی نوین برای ارعاب رهبران آفریقا روی کار آمده است.

وی افزود: اوهورو کینیاتا، رئیس جمهور کنیا که در آوریل گذشته با رای اکثریت قاطع مردم کشورش به قدرت رسید از سوی دادگاه جنایی بین‌المللی تحت تعقیب است زیرا این رهبران آفریقا علیه سیطره غرب بر کشورشان قیام کرده‌اند.

رئیس جمهور سودان تاکید کرد: غرب و به خصوص آمریکا کشورهای آفریقایی را تحت فشار قرار داده است.

بر اساس اعلام منابع مختلف بسیاری از عناصر القاعده در مغرب عربی سلاح‌های خود را از شبه نظامیان در لیبی دریافت کرده‌اند.

دولت لیبی هنوز نتوانسته است بر همه مناطق این کشور به خصوص بر جنوب این کشور تسلط کامل داشته و با شبه نظامیان برخورد قاطع داشته باشد.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها