امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۲:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107848
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در سومین گردهمایی استانداران با معاون اول ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در سومین گردهمایی استانداران با معاون اول رئیس‌جمهور در تشریح این جلسه، اظهارداشت: استانداران گاهی جلساتی را در تهران برگزار می‌کنند که من نیز در آنها شرکت می‌کنم و برنامه‌ها و سیاست‌های دولت را به شکل مشخص ارائه کرده و آنها نیز ابهاماتشان را می‌پرسند.
وی در تشریح جزئیات این جلسه خاطرنشان کرد: چند موضوع در سال جاری در دستور کار دولت قرار دارد که یکی از آنها لایحه خروج غیرتورمی از رکود است که مهمترین سیاست دولت به شمار می‌رود؛ دولت در این باره 177 سیاست را تبیین کرده که بخشی از آن نیاز به تصویب دولت و بخشی از آن نیاز به مصوبه مجلس دارد.
جهانگیری خاطرنشان کرد: پس از اینکه این امور را ابلاغ کردیم و اختیارات دستگاه‌ها در این زمینه مشخص شد، ما می‌خواهیم تا نظرات خود را در این باره اعلام کنند بنابراین این 177 سیاست کمک می‌کند تا دولت از رکود خارج شود و تا حد لازم به استانداران این موارد را پاسخ دادیم و ابهامات را در این زمینه برطرف کردیم.
جهانگیری در تشریح سیاست اقتصاد مقاومتی در سال 93 خاطرنشان کرد: این امر در حال وارد شدن به فاز عملیاتی است و تا الان جلساتی در شورای عالی برگزار شده چراکه هر بند از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و سیاست‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی را تصویب کردیم و از هفته بعد شورای عالی اقتصاد تشکیل جلسه می‌دهد تا اهداف کمی و کیفی و برنامه‌های عملیاتی دستگاه را اعلام و تصویب کنیم.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: این اولین کاری است که سیاست‌های کلی ابلاغ و دولت نیز وارد عمل می‌شود تا هدف‌گذاری می‌کند تا سیاست‌های اجرایی تعیین کند.
وی افزود: البته برخی سیاست‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی باید در برنامه‌های میان‌مدت دیده شود چراکه میان اقتصاد دانش‌بنیان و بهره‌وری که برخی سیاست‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی باید در برنامه‌های میان‌مدتی بشود و میان اقتصاد دانش‌بنیان و بهره‌وری مسائلی وجود دارد که در بلندمدت باید به انجام برسد.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه آغاز تکمیل برنامه ششم توسعه از ماه گذشته در دولت شروع شده است، خاطرنشان کرد: استانداران باید به عنوان مسئولین عالی اجرایی استانها در جریان اجرای آن قرار بگیرند که قدری در این رابطه صحبت کردیم و همینطور راجع به نظام اداری کشور صحبت شد که امر مهمی است که نقشه راه را در این زمینه تصویب کردیم، همچنین دولت الکترونیکی و مبارزه با مفاسد اقتصادی از جمله مباحث دیگری است که در این جلسه تا حدودی پاسخ داده شد.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر تصمیم دولت برای انتخاب وزیر علوم گفت: دولت 3 ماه فرصت دارد تا وزیر علوم را معرفی کند و ما از این فرصت قانونی استفاده می‌کنیم و در این مدت وزارتخانه‌ با سرپرست اداره می‌شود و در هر مقطعی که رئیس جمهور در این فاصله تشخیص بدهد وزیر معرفی می‌شود.
جهانگیری در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه برنامه‌های دولت برای مبارزه با مفاسد اقتصادی چیست؟ خاطرنشان کرد: در این زمینه باید بگویم فساد در سیستم اقتصادی کشور پدیده شومی است که سرمایه‌گذار را از کار صحیح اقتصادی باز می‌دارد و مردم را مأیوس می‌کند و ثروت‌های باد آورده با استفاده از رانت به وجود می‌آورد که مردم نگران می‌شوند و از کار سالم اقتصادی مأیوس می‌شوند بنابراین این پدیده شوم باید از نظام اداری حذف شود.
معاون اول رئیس‌جمهور در تشریح اقدامات دولت برای مبارزه با این پدیده شوم تصریح کرد: دولت تدبیر و امید عزم و اراده خود را برای مبارزه با این امر به طور جدی ادامه می‌دهد و در این زمینه به طور مرتب جلساتی تشکیل شده و همه مسئولین عالی سه قوه در این جلسه حضور دارند که مسئولیت این جلسات به عهده من است و در آنجا سعی می‌شود هماهنگی لازم در مواردی که تبدیل به کیس‌های جدی شده است انجام شود.
جهانگیری خاطرنشان کرد: کار دیگری که دولت در این زمینه انجام داده است پیشگیری است که این پیشگیری در دو زمینه است یکی باید در دستگاه‌ها کار جدی شود و گلوگاه‌هایی که تبدیل به فساد اقتصادی می‌شوند باید شناسایی شوند.
وی افزود: خوشبختانه در دولت کمیته‌ای به این منظور تشکیل شده که در آن پیشگیری کردیم تا با حضور مسئولین فعلی دستگاه‌های اجرایی این گلوگاه‌های هر دستگاه را شناسایی کنیم.
جهانگیری ادامه داد: کار بعدی که در این زمینه صورت گرفت درباره سامانه‌های الکترونیکی است که باید ایجاد شود مثل پروتال ارزی و یا در زمینه گمرک که کار مفصلی برای الکترونیکی شدن آن انجام شده است و انهدام مالیاتی و نظام بانکی که این دو موضوع را به شکل همراه به جلو می‌بریم حتی اگر این فساد ریشه‌کن نشود کم شود و مردم احساس آرامش کنند.
جهانگیری در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران گفت: این تحریم‌ها با روح توافق ژنو در تعارض است که رئیس جمهور صریحاً در این باره موضع‌گیری کرد و ما اصرار داریم که با گروه 5+1 ارتباط داشته باشیم و برای دولت ایران فرصت اقدام مقابله به مثل و یا اقدام مشابه در این زمینه وجود دارد که باید تدبیر کنیم چه اقدامی و در چه مقطعی در دستور کار قرار بگیرد.

جهانگیری در پایان با اشاره به سفر مشهد که در دستور کار دولت قرار دارد خاطرنشان کرد: در این سفر مصوبه‌های استانی را پیگیری خواهیم کرد.
 
انتهای پیام/ انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها