امروز : سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 January 23
۱۴:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107865
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ضمن بیان این مطلب که با توجه به

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ضمن بیان این مطلب که با توجه به انعطاف‌پذیری بالای قیمت‌ها در ایران، اثربخشی سیاست‌های پولی بر خلاف اقتصادهایی با درجه بالای چسبندگی قیمت، بسیار ناچیز است، اعلام کرد: عملا انبساطی بودن سیاست‌های پولی به جای تحریک تولید موجب می‌شود تا کسری از بنگاه‌ها که قیمتشان را در هر دوره تعدیل می‌کنند بیشتر و در نتیجه سیاست پولی خنثی شود.

عملکرد بانک مرکزی نشان دهنده این است که سیاست‌گذار پولی بعضا برای مساعدت به رشد تولید و اشتغال، تورش انبساطی ایجاد کرده است، اما چون مکانیسم انتقال اثر سیاست پولی برای تولید ضعیف بوده، به جای دستیابی به سطوح تولید بالاتر باعث استمرار تورم و در دوره‌هایی تشدید فشارهای تورمی شده است.

به بیان دیگر، از لنگر اسمی سیاست پولی به طور فعال برای آن هدفی استفاده شده که برای آن کارآیی کافی نداشته و بالعکس برای آن هدفی که لنگر اسمی کارآیی داشته (کنترل تورم) استفاده کافی و مفید نشده است.

در حال حاضر طبق قانون پولی و بانکی، دامنه تعهدات بانک مرکزی بسیار وسیع است و لازم است پاسخگویی متناسب با آن نیز داشته باشد. همچنین تعداد اهداف موجب کاهش مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی بانک مرکزی در قبال تورم می‌شود و تعیین یک هدف اصلی، مقامات و مسئولان را قادر می‌کند تا به طور موثرتری عملکرد بانک را کنترل کنند.

باتوجه به درجه پایین چسبندگی قیمت‌ها در ایران و در نتیجه اثربخشی اندک سیاست‌های پولی بر بخش واقعی اقتصاد، بهتر است هدف بانک مرکزی تنها کنترل نرخ تورم و برقراری ثبات قیمت‌ها باشد.

در مجموع، در شرایط انعطاف‌پذیری بالای قیمت‌ها، سیاستگذار برای تحریک رشد اقتصادی باید به جای استفاده از سیاست‌های سمت تقاضا (انبساط کل‌های پولی توسط بانک مرکزی) از سیاست‌های سمت عرضه (نظیر افزایش بهره‌وری، بهبود فضای کسب و کار و اصلاح ساختارهای اقتصادی) استفاده کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها