امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۰۹:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10787
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۸
تعداد بازدید: 177
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از دفتر ریاست جمهوری افغانستان، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از تلاش‌های رئیس جمهور ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس و به نقل از دفتر ریاست جمهوری افغانستان، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از تلاش‌های رئیس جمهور آمریکا در خصوص تعطیلی زندان گوانتانامو و انتقال زندانیان این زندان به کشورهای متبوعشان استقبال کرد و بار دیگر از دولت آمریکا خواست تا هر چه سریع‌تر زندانیان افغان را به کشور خود برگرداند.

رئیس جمهور افغانستان ماه گذشته نیز در دیدار با «ویلیام برنز» معاون وزارت خارجه آمریکا خواستار انتقال زندانیان افغان از گوانتانامو به افغانستان و تحویل آنان به دولت افغانستان شد.

اوباما اخیراً در سخنرانی خود در دانشگاه دفاعی آمریکا گفت: تلاش دارد تا زندان گوانتانامو را تعطیل کند و از کنگره آمریکا خواست تا ممنوعیت انتقال زندانیان از زندان گوانتانامو را لغو کند.

حدود 160 زندانی در زندان گوانتانامو زندانی‌ هستند که این تعداد، اتباعی از 23 کشور مختلف می‌باشند و اکثر آنها اتباع کشورهای عربی هستند و گفته می‌شود حدود 30 تبعه افغان نیز در بین زندانیان وجود دارند.

گوانتانامو نام زندانی در خلیج گوانتانامو (Guantanamo Bay) در جنوب شرقی جزیره کوبا است که در اختیار ارتش آمریکا قرار دارد.

زندان گوانتانامو پس از اشغال افغانستان در سال 2001 میلادی، زیر نظر پایگاه نیروی دریایی آمریکا در خلیج گوانتانامو ایجاد شد و افرادی که متهم به ارتباط با فعالیت‌های تروریستی در خارج از خاک آمریکا بودند به این زندان منتقل شدند.

در تاریخ 22 ژانویه 2009 میلادی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، در دومین روز ورودش به کاخ سفید فرمان تعطیلی زندان گوانتانامو و همچنین زندان‌های مخفی سیا را صادر کرد اما این فرمان در ادامه راه متوقف شد.

سپس دادگاه نظامی آمریکا با محاکمه ساکنان گوانتانامو در دادگاه‌های مدنی مخالفت کرد، سنای آمریکا استفاده از بودجه عمومی برای انتقال زندانیان گوانتانامو یا آزادی آنها را ممنوع کرد و در نهایت نیز پس از آن‌ که اوباما فرمان آماده‌سازی زندانی با حداکثر امنیت در آمریکا را برای انتقال زندانیان گوانتانامو صادر کرد، کنگره با این فرمان مخالفت کرد.

از چند ماه پیش زندانیان گوانتانامو با اعتصاب غذایی طولانی اعتراض خود را به نقض حقوق بشر، بی‌احترامی به قرآن کریم و عدم رسیدگی به سرنوشتشان در این زندان نشان دادند.

زندان مخوف گوانتانامو اکنون به نمادی از نقض حقوق بشر آمریکا تبدیل شده است.

هر چند، هر از گاهی اعتراضاتی از جانب مردم و گروه‌های طرفدار حقوق بشر در آمریکا و همچنین در اقصی نقاط جهان به ادامه حبس زندانیان در گوانتانامو صورت می‌گیرد، اما این امر تغییری در سرنوشت زندانیان ایجاد نکرده است.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار