امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۰:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107971
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه خبری «الگماینر»، «یوال اشتاینیتز» وزیر اطلاعات و امور راهبردی رژیم‌صهیونیستی بر نفوذ

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از پایگاه خبری «الگماینر»، «یوال اشتاینیتز» وزیر اطلاعات و امور راهبردی رژیم‌صهیونیستی بر نفوذ تل‌آویو بر کشورهای حاضر در گروه 1+5 تأکید و عنوان کرده است که اسرائیل به طور مداوم در حال رایزنی در مورد برنامه هسته‌ای ایران هستند.

وی در مصاحبه‌ای که در ماه ژوئن صورت گرفته و روز یکشنبه در پایگاه «اسرائیل دیفنس» منتشر شد، در مورد نقش رژیم‌صهیونیستی در مذاکرات، گفته است: «ما یک ابرقدرت جهانی نیستیم... ما موفق شدیم که در مذاکرات با ایران، نفوذ و جایگاه اساسی برای خود فراهم کنیم. ما آنجا هستیم و در عین آن حضور نداریم.»

وی افزود: «این وضعیت حتی پیش از توافق موقت پیش آمد، زمانی که ما در مذاکرات مستقیم با فرانسوی‌ها، موفق شدیم آن‌ها را متقاعد کنیم که پیش‌نویس اولیه را وتو کرده و دو درخواست را در آن بگنجانند؛ یکی توفق ساخت نیروگاه آب سنگین اراک و دیگر بی‌اثر کردن اورانیوم با غنای بیش از 20درصد.»

اشاره اشتاینیتر به نشست ماقبل مذاکراتی است که به توافق موقت منجر شد. در آن دور از مذاکرات، طرفین در آستانه توافق قرار داشتند، اما مخالفت فرانسوی‌ها مانع از دستیابی به توافق شد.

این وزیر رژیم‌صهیونیستی که در کابینه رژیم‌صهیونیستی مسئول مستقیم مبحث پرونده‌ هسته‌ای ایران است، در ادامه مصاحبه گفته است: «روند بی‌اثر کردن ذخایر اورانیوم غنی‌شده تقریبا کامل شده است. در ارتباط با ایران دو موضوع، ما اثری مستقیم بر توافق موقت داشتیم. از آن به بعد، ما درگیر رایزنی بوده‌‌ایم. مسئولیت این کار به من سپرده شده و در این زمینه همراه با همه دیگر نهادهای دخیل در این مسئله، از جمله کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل، شورای امنیت ملی و دیگران در سطح وزارتی و پایین‌تر با سرویس‌های اطلاعاتی پنج ابرقدرت، رایزنی می‌کنیم. حتی یک هفته هم بدون برگزاری ملاقات‌ها یا مذاکرات فشرده، سپری نمی‌شود.»

وی افزود: «اگر اسرائیل نبود، آن‌ها احتمالا تا الان توافقی بد با ایران امضا کرده بودند. دو ماه و نیم پیش من با همکاری نخست‌وزیر توانستیم استدلال جدیدی را وارد مباحث بین‌المللی کنیم، که بر اساس آن، ایران به عنوان یک کشور آستانه هسته‌ای، از لحاظ خطر اشاعه هسته‌ای در خاورمیانه‌، تهدیدی به مراتب بزرگتر را شکل می‌دهد.»

اشتاینیتز در ادامه سناریوی تل‌آویو مبنی بر اینکه توافق نهایی نباید به ایران اجازه غنی‌سازی دهد، گفت: «ایران به عنوان یک کشور آستانه هسته‌ای که از توافق مشروعیت می‌گیرد، مصر، الجزیره، ترکیه، امارات و عربستان را تشویق می‌کند که خواسته‌ای مشابه، یعنی داشتن سانتریفیوژ تحت نظارت را مطرح کنند.»

صهیونیست‌ها از آغاز مذاکرات هسته‌ای، عنوان کرده‌اند که توافق جامعی که اکنون گفت‌وگوها بر سر آن در جریان است و باید تا سوم آذر ماه به دست آید، باید میزان غنی‌سازی در ایران را به صفر برساند.

اشتاینیتز در پایان گفت: «ما میزان نفوذی داریم... اما مطمئن نیستیم که بتوانیم نهایتا به دستاورد مد نظر، یعنی ایجاد فاصله چند ساله میان ایران و تسلیحات هسته‌ای، برسیم.»

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها