امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۷:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107988
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 53
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه فرهنگی: برای تهیه نوشت‌افزار ایرانی به یکی از فروشگاه‌های محصولات فرهنگی رفته بودم تا دفتر نقاشی و مدادرنگی ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه فرهنگی: برای تهیه نوشت‌افزار ایرانی به یکی از فروشگاه‌های محصولات فرهنگی رفته بودم تا دفتر نقاشی و مدادرنگی خریداری کنم. وارد فروشگاه که شدم بخشی را به فروش لوازم‌التحریر اختصاص داده بودند که رنگ در رنگ و طرح به طرح در کنار یکدیگر چیده شده بودند.

با توجه به اینکه دوست داشتم هم طرح‌های متنوع لوازم التحریر اسلامی - ایرانی را ببینم و هم اینکه از آنها تهیه کنم. در میان انبوه لوازم‌التحریرها چشم چرخاندم تا طرح‌های آشنایی که این روزها بسیار تبلیغ می‌شود را پیدا کنم. ولی تنها با چند دفتر که در یک قفسه چیده شده بود روبرو شدم.

از فروشنده فروشگاه پرسیدم که لوازم‌التحریری مثل مداد رنگی، پا‌ک‌کن، مداد تراش و ... با طراحی ایرانی و اسلامی ندارید؟ که پاسخ داد اطلاع ندارم که این قبیل محصولات هم تولید شده یا نه!

وقتی با این پاسخ روبرو شدم گفتم خب اشکال نداره لوازم‌التحریر تولید ایران می‌خواهم که گفت: همان لوازم‌التحریرهایی که طرح ایرانی اسلامی دارند نیز تولید داخل نیست بلکه طرح ایرانی دارد و در کشور دیگری تولید می‌شود و اصلا در ایران تولید نمی‌شوند.

در همین حین ناگهان یادم افتاد که مگر چند سال از بیانات رهبری در حوزه حمایت از تولید ملی و داخلی گذشته است که نهادها و موسسات تولید کننده نوشت‌افزار، که با تبلیغات فراوان و همکاری رسانه‌ها در حال عرضه آثارشان در حجم وسیع هستند، تولید داخل را وانهاده و به بهانه‌های مرسوم در این روزها (اغلب بهانه‌های اقتصادی) تولید محصولاتشان را به خارجی‌ها واگذار کرده‌اند. بعلاوه اینکه در این بین نقص سیستم توزیع محصولات فرهنگی را نیز باید اضافه کرد. سیستم توزیع به خاطر سودآوری پایین برخی لوازم‌التحریر از توزیع این گروه از محصولات بعضا اجتناب کرده و چرخه رساندن محصول به دست مصرف کننده را ناقص نموده‌اند.

البته در این میان نیت این نیست مقصریابی شود ولی در هر صورت باید چاره‌ای اندیشیده شود تا محصولاتی که به اسم محصولات داخلی در حال گسترش است و با حجم استقبال خوبی نیز روبرو شده، در مرحله تولید نیز داخلی شود تا مشکلات اقتصادی تولیدکنندگان محصولات فرهنگی نیز مرتفع شود.

این موضوع نیز از دیده پنهان نیست که این اقدام فرهنگی (عرضه محصولاتی که طراحی ایرانی داشته، اقدامی مثبت در برابر لوازم‌التحریرهایی با طراحی خارجی است) بسیار اقدام مثبتی در این حوزه است و باید از دست‌اندرکاران این عرصه تقدیر بعمل آورد.
*

در نهایت تنها با خرید یک دفتر نقاشی با طرحی از کلاه قرمزی و یک بسته مداد شمعی خارجی (ساخت کشور فرانسه با قیمت 10000 تومان) از فروشگاه خارج شدم و برای تولیدکنندگان داخلی که به خاطر عدم حمایت از آنها در حال ورشکستگی هستند و سرمایه‌های ملی که به پیشرفت کشورهای غربی می‌انجامد افسوس خوردم.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار