امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 107998
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جمعی از ناشران و مسئولان فرهنگی کشورمان از دومین نمایشگاه نوشت‌افزار اسلامی _ ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جمعی از ناشران و مسئولان فرهنگی کشورمان از دومین نمایشگاه نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی «ایران نوشت» بازدید به عمل آورده و به بیان مطالب و نقطه نظراتی پرداختند که در ذیل از خاطرتان می‌گذرد:

*بابایی: باید این نوع کالاها و محصولات در بطن جامعه رخنه کند

در ابتدا سردار گلعلی بابایی، رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس در آخرین روز نمایشگاه ایران نوشت از این نمایشگاه دیدن کرد، گفت: در فصل بازگشایی مدارس هستیم و همه مردم دغدغه خرید لوازم‌التحریر برای فرزندان خود را دارند، به همین منظور چه بهتر که نیازهای فرهنگی مخاطب نیز در آن لحاظ شده باشد و تمام نیازمندی‌های مردم را بر طرف کنیم.

وی شناساندن اینگونه فعالیت‌ها به مردم و ایجاد شعبه‌های بیشتر در سطح شهرهای کشور را عامل موفقیت بیش از پیش این فعالیت‌ها دانست.
 


 

* لزوم عرضه نوشت‌افزار‌های اسلامی _ ایرانی در تمامی نقاط کشور

بابایی افزود: باید این نوع کالاها و محصولات در بطن جامعه رخنه کند تا بتواند تأثیرگذار باشد و مورد استقبال مواجه شود.

سردار بابایی ضمن ابراز خرسندی از نحوه برگزاری این نمایشگاه گفت: همین که مجمع تولیدکنندگان و توزیع کنندگان نوشت افزار اسلامی _ ایرانی در عین جوانی همت کرده و با تمام مشکلات موجود توانسته این نمایشگاه را با اراده ایجاد کند، قابل قدردانی است. به طور قطع مجمع کاری خواهد کرد در آینده‌ای نه چندان دور محصولات تولیدکنندگان اسلامی _ ایرانی به تمام کشور ارسال شده و استفاده از این محصولات همه گیر شود و استفاده از این نوشت‌افزار به شکل یک فرهنگ در آید.
 


 

* کم‌توجهی مسئولان اجرایی در تمامی ابعاد فرهنگی

وی ضمن ابراز تأسف از کم‌توجهی مسئولان اجرایی، تصریح کرد: این کم‌توجهی، در تمامی ابعاد فرهنگی دیده می‌شود. ما در نمایشگاه کتاب یا نمایشگاه دفاع مقدس و موارد دیگر هم شاهد این کم‌توجهی‌ها هستیم. شاید این دسته از مسئولان تصور می‌کنند که حضورشان مسئولیت آنها را بالاتر می‌برد و رسالت سنگین‌تر خواهد شد. البته ممکن است مشغله اجازه ندهد و شاید هم برخی عقیده ندارند.

رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس ادامه داد: با تمام این احوال دلسرد نشوید؛ همین که مردم بیایند و استقبال نشان دهند، کافی است تا دلگرم شویم.

* استقبال مخاطبان از طرح‌هایی که به صورت غیرمستقیم به ارائه مفهوم پرداخته‌اند

سردار بابایی با اعلام این مطلب که این نمایشگاه تجربه نویی است، اعلام کرد: برخی زیاده‌روی‌های ما در ابتدای انقلاب در حال تکرار می‌شود. در آن زمان برخی صحبت‌ها به صورت خیلی مستقیم به مخاطب ارائه می‌شد؛ این اشتباهی است که برخی طراحان این نمایشگاه هم همان اشتباه زمان اوایل انقلاب ما را تکرار کرده‌اند. این که مستقیم وارد محدوده و حیاط خلوت مخاطبان شویم، اشتباه است. برخی از این طراحی ها هم این طور بوده و مناسب است نظرات اینگونه را لحاظ کنند.

وی بیان کرد: با سوال از غرفه‌های مختلف، این ذهنیت قوی‌تر شد و طرح‌هایی که به صورت غیرمستقیم به مفهوم پرداخته‌اند، بیشترین فروش را داشته‌اند، همچنین بنده نیز برای این حرکت دعا می‌کنم و در حد وسع کمک خواهم کرد.
 


 

*ناظری: در بینش مسئولان فرهنگی باید تغییری ایجاد شود

در ادامه سردارعلی ناظری مدیر عامل انتشارات فاتحان، ضمن بازدید از نمایشگاه «ایران نوشت»، بیان داشت: این حرکت جهادی از چندی پیش شروع شده بود و حالا در حال نتیجه دادن است و آثار خود را نشان می‌دهد.

ناظری ضمن ابراز خرسندی از استقبال مردم از این نمایشگاه، افزود: در مواجهه با تولیدکنندگان و توزیع کنندگان یک نشاط، دلگرمی و رنگ امیدواری در چهره آنان مشاهده می‌شد که نشان دهنده موفقیت آنها در جذب مخاطب بوده است و علاوه بر موفقیت‌های ارزشی، منفعتی هم برای تولیدکنندگان داشته است.

وی با اشاره به کم بودن چنین حرکت‌های فرهنگی در کشور، تصریح کرد: باید نسبت به جغرافیای وسیع و جمعیت زیاد کشور کارهای بزرگ‌تری انجام شود و این کارها خیلی کوچک است.

به گفته ناظری، برگزاری نمایشگاه‌ها و تبلیغات بیشتر در سطح استان‌ها باعث خروج  از نوپایی این حرکت خواهد شد.

مدیر عامل انتشارات فاتحان گفت: معتقدم در بینش مسئولان باید تغییری ایجاد شود؛ بیایند هم کار را ببینند و هم استقبال مردم را و ببینند که علاوه بر تبلیغات دشمنان باز هم مردم از این استقبال می‌کنند.

وی اضافه کرد: مجمع نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی، کار خود را کرده است و استقبال مردم این را تأیید می‌کند و تنها حلقه مفقوده این زنجیره، باور مسولان است که باید تقویت شود تا شاهد موفقیت‌های بیشتر در این عرصه باشیم.
 


 

*چمران: در نمایشگاه‌های شهرداری شرکت کرده و برغنای آن بیفزائید

در پایان مهدی چمران، عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: مجموعه نوشت‌افزارهای دانش‌آموزی و دانشجویی را یک جا ندیده بودم که در این نمایشگاه جمع شده بود.

مهندس مهدی چمران با اشاره به این که نمایشگاه ایران نوشت تحرک جالبی بود که از مدت‌ها قبل شروع است، اضافه کرد: در این نمایشگاه به زحمات برگزارکنندگان آن جامه عمل پوشیده شده که می‌توانیم آثار و نتایج آن را به وضوح ببینیم.

وی ضمن قدردانی از فعالان این حوزه، آنان را افرادی دانست که در تربیت فرزندان ما تلاش می‌کنند و تصریح کرد: بیشترین موارد تربیتی در دوران کودکی تأثیرگذار است و حتی تا دورا ن کهنسالی هم در ضمیر افراد باقی می‌ماند. حال چه بهتر که هویت دینی، انقلابی و شهدا را در ذهن کودکان‌مان ملکه کنیم.
 


 

چمران با بیان اینکه حرکت یک کار صرفاً تجاری نیست و کار دقیق فرهنگی است، افزود: کشورهای استعمارگر کارهای زیادی در این حوزه کرده‌اند،  توانسته‌اند به فرهنگ ما رسوخ کنند. صدور این حرکت به کشورهای دیگر و باب کردن این فرهنگ در کشورهای اسلامی هم سو می‌تواند، ثمرات خوبی داشته باشد. به ویژه استفاده از شخصیت‌هایی که جنبه جهانی و بین‌المللی دارند.

وی طراحی کتابچه‌ها را قوی و ارزشمند دانست که روی آن فکر و کار شده بود و اضافه کرد: طراحی‌های انجام شده، قابل تعمق است و آنهایی که کار گرافیکی شده است، کار بسیار ارزشمندتری بود.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: فکر می‌کنم باید به این موارد در شورا بپردازیم؛ چراکه مسئله خاص فرهنگی است. به تمام اعضا تأکید خواهم کرد تا این کارها را ببینند. البته شهرداری هم در این موضوع ورود کرده است و نمایشگاه‌های خوبی را تدارک دیده‌اند. در این نمایشگاه‌ها هم شرکت کنید و برغنای نمایشگاه‌های شهرداری بیفزایید.

وی کارهایی که برای شهید چمران انجام داده بودند را خوب ارزیابی کرد و گفت: به خصوص کارهای گرافیکی جای کار بیشتر هم دارد چراکه شخصیت شهید چمران چند بعدی است؛ استاد، رزمنده، هنرمند و ابعاد دیگر که قابل کار کردن است.

چمران در پایان بیان کرد: از شهید چمران عکس‌های خیلی زیبایی داریم که جای کار دارد. از جمله نماز خواندن به جماعت شهید چمران در منطقه عباسیه در حالی که در محاصره بوده‌اند.

بر اساس این گزارش، دومین نمایشگاه نوشت‌افزار اسلامی _ ایرانی «ایران نوشت» امروز دوشنبه 10 شهریور ساعت 22 به کار خود خاتمه می‌دهد.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها