امروز : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ - 2017 September 26
۲۳:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108009
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 39
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست نقد و بررسی برنامه تلویزیونی خندوانه با حضور حجت الاسلام محمدرضا زائری، محمدرضا شهیدی فر، علی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست نقد و بررسی برنامه تلویزیونی خندوانه با حضور حجت الاسلام محمدرضا زائری، محمدرضا شهیدی فر، علی درستکار و رامبد جوان، کارگردان و مجری برنامه طنز خندوانه در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

حجت الاسلام محمدرضا زائری، کارشناس فرهنگی- مذهبی در این نشست گفت: در پیام های تبریک رهبری انقلاب یک جمله همیشه مشترک است: از اینکه دل مردم ایران را شاد کردید، متشکرم.

وی افزود: اگر از این منظر به این مجموعه نگاه کنیم، خندوانه توانست در شرایطی که مردم با پاره ای مسائل اقتصادی و اجتماعی رو به رو هستند، ‌شادی را به میان مردم آورده و از این جهت تزریق شادی در جامعه، کاری ارزشمند است.

این نویسنده و فعال رسانه ای با بیان اینکه مجموعه هایی مانند خندوانه توانسته خانواده ها را دور هم جمع کنند، ادامه داد: یکی از دلایل ارزشمندی مجموعه های موفق این است که می توانند خانواده ها را دور هم جمع کنند. متاسفانه عوامل بسیاری برای جدایی خانواده ها وجود دارد، از درگیری های شخصی گرفته تا رسانه های مجازی و اینترنت و... اما در این میان اگر بتوان با برنامه ای موفق خانواده ها را دور هم جمع کرد، اتفاقی مبارک افتاده است.

نویسنده کتاب" نمایندگی مجاز" با اشاره به یکی دیگر از ویژگی های مثبت این مجموعه گفت: واکنش افراد خانواده بعد از مجموعه های طنز فاخر نیز بسیار مهم است و در روابط خانوادگی موثر است. اینکه پس از تماشای چنین مجموعه هایی اعضای خانواده به هم لبخند بزنند، پدر مهربان تر به فرزندانش نگاه کند و... نیز نکته ارزشمند دیگری است که نباید آن را نادیده گرفت.

وی تاکید کرد: برخی از برنامه سازان وقتی صحبت از برنامه های ویژه یا طنزهای فاخر می شود، فکر می کنند منظور برنامه هایی است برای مخاطبان فرضی، خیالی یا گروهی نخبه. در حالی که برنامه ای موفق است که بتواند مخاطب عام را درگیر کند.

زائری ادامه داد: مخاطب عادی اصل است و جذب آن ها اهمیت وی‍ژه ای دارد. خندوانه توانسته است برای این مخاطب ارزشمند که بدنه جامعه را می سازد، برنامه قابل توجه و قابل احترام بسازد.

این فعال فرهنگی در ادامه با تاکید بر اینکه تلویزیون باید موضع فعال داشته باشد، توضیح داد: برخی مدیران فکر می کنند اهمیت برنامه های موفق این است که باعث می شوند مردم از تماشای ماهواره دست بردارند و به تماشای برنامه های صدا و سیما بنشینند. این دیدگاه کاملا موضعی انفعالی است که برنامه جذاب و قوی بسازیم تا مردم ماهواره نبینند.

وی اضافه کرد: اتفاقا برعکس؛ من معتقدم که باید صدا و سیما باید موضع فعال داشته باشد، نه انفعال.

وی در ادامه با تاکید بر این مطلب که خنده از ارزش های دینی و اخلاقی است، افزود:.ما درباره شادی مومن روایات بسیاری داریم از جمله اَلمُؤمِنُ بَشرُهُ فی وَجِهِهِ وَحُزنُهُ فی قَلبِهِ شادی مومن در رخسار او و اندوهش در دل است. یک نمونه عینی آن هم حضرت علی(ع) است که به احترام مخاطبش همیشه خندان بود. بالاترین ارزش و فضیلت این است که بتوانیم دیگران را شاد کنیم. شاد کردن دیگران ارزش دارد و برنامه خندوانه توانسته این مهم را انجام دهد.

خندوانه یکی از دینی ترین برنامه های تلویزیون است

محمدرضا شهیدی فر، مجری و کارشناس، میهمان دیگر این نشست بود. وی با اشاره به موفقیت خندوانه در جذب مخاطب گفت: من بدون اغراق خندوانه را بهترین و موفق ترین برنامه ماه ها و حتی سال های اخیر تلویزیون می دانم؛ برنامه ای که بر اساس مختصات و استاندارد برنامه سازی های روز دنیا ساخته شده است.

وی ویژگی بارز دیگر این برنامه را جذب مخاطب در ماه اول نمایش خواند و گفت: به عقیده من کمتر برنامه ای در تاریخ تلویزیون وجود دارد که در یکی – دو ماه اول به این اندازه پربیننده شده باشد. آن هم در شبکه ای که تازه راه اندازی شده و هنوز بسیاری از مردم به آن دسترسی ندارند.

شهیدی فر به میهمانان این برنامه طنز نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه یک آسیب بزرگ در کشور ما این است که بسیاری از اهل سیاست و استادان دانشگاه و حتی عرف جامعه خندیدن را علی رغم اینکه بسیار در دین به آن تاکید شده، چندان شایسته نمی دانند. با این حال این برنامه توانسته است چهره های سیاسی و دانشگاهی بسیاری را دعوت کند.

این مجری و کارشناس سیما ادامه داد: نحوه اجرای این برنامه و میزان هنجارشکنی های اصولی آن به حدی بود که بسیاری از افراد سیاسی و دانشگاهی با کمال میل پذیرفتند در این برنامه حاضر شوند، رو به روی مجری توانمند آن بنشینند و هم بخندند و هم بخندانند.

همه انسان های موفق طناز و شوخ طبع هستند

رامبد جوان، کارگردان و مجری برنامه خندوانه نیز در این نشست توضیحاتی را درباره این برنامه، ایده اصلی آن و ادامه مسیر خندوانه ارائه داد.

این کارگردان سینما و تلویزیون گفت: 13 سال پیش سو‍ژه خندوانه به ذهنم رسید و الان تازه به روی آنتن رفته است.

وی با اشاره به همکاری از نظرات منتقدان و کارشناسان حوزه رسانه گفت: پس از اینکه حدود 16 برنامه روی آنتن رفت از آقای شهیدی فر خواستیم تا نظراتش را درباره برنامه به ما ارائه دهد. از او خواستیم به ما بگوید چه کنیم که کار جذاب تر شود.

جوان ادامه داد: اصلی ترین پیشنهاد شهیدی فر هم به ما این بود که داخل استودیو باید جذاب تر و ارتباط با مخاطب داخل مفصل تر باشد. ما هم هشتاد درصد تمرکز را روی استودیو آوردیم.

وی افزود: از دیگر کارشناسان نیز نظرخواهی کردیم تا در ادامه مسیر موفق تر حرکت کنیم.

رامبد جوان با بیان اینکه اکنون با تمام قوا کار می کنیم، توضیح داد: قطعا در ادامه برنامه بهتر خواهد شد، اما این بدان معنا نیست که الان برخی آیتم ها یا برنامه ها را خرج نکردیم و می خواهیم بعدا  رونمایی کنیم. الان هم با تمام قوا حرکت می کنیم و این برنامه تمام ظرفیت و توانایی ماست.

البته می دانیم که مسیر آینده هم باید تغییر کند و حدود آن را هم می دانیم، اما اینکه دقیقا مقصد ما کجاست، نمی دانیم.

این بازیگر و کارگردان سینما و تلویزیون افزود: در چنین برنامه هایی قطعا هر چه ارتباط ما با منتقدان، کارشناسان و مردم بیشتر باشد، برنامه نیز پخته تر خواهد شد.

رامبد جوان در ادامه در پاسخ به سوالی درباره معیارهای دعوت از میهمانان برای حضور در برنامه نیز گفت: ما معتقدیم همه آدم های موفق شوخ طبع هستند و قصد مان این است که این امر را به نمایش بگذاریم.

وی در خاتمه گفت: به خاطر همین هم هست که چهره های شناخته شده سینما و تلویزیون یا برگزیدگان ورزش تنها میهمانان ما نیستند و ما از همه افراد موفق دعوت می کنیم که میهمان برنامه باشند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها