امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۰:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108022
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۱۳
تعداد بازدید: 60
گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آخرین وضعیت پرونده های جنجالی در قوه قضائیه، خروج توفیقی از وزارت علوم و موضوع جرم فتنه گران و ...

گروه سیاسی _ پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، آخرین وضعیت پرونده های جنجالی در قوه قضائیه، خروج توفیقی از وزارت علوم و موضوع جرم فتنه گران و اظهارات روحانی در اینباره، از مهم ترین عناوین اخبار و تحلیل های روزنامه های صبح امروز است.

*وطن امروز

«بهشت اجباری» تیتر روزنامه وطن امروز از روند انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران است. این روزنامه همچنین انتقاد بی سابقه اعضای شورای شهر پایتخت از فشار دولتی ها برای تغییر معادلات انتخابات امروز هیات رئیسه را پوشش داده است.

این روزنامه با انتخاب تیتر «خبرهای داغ اژه ای» اقدام به پوشش شصت و هشتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه پرداخت.

یادداشت روز وطن امروز به قلم مهدی محمدی «اندکی درباره قانون» نوشته شده و به موضوع فتنه و قانون شکنی فتنه گران پرداخته است.

در این یادداشت آمده است: صورت مساله کاملا روشن است؛ سال 88 کسانی ادعا کردند در انتخابات تقلب شده به این معنا که رای میرحسین موسوی را به نام محمود احمدی نژاد خوانده اند، این ریشه و اساس فتنه 88 بوده است.

نویسنده در ادامه به برشمردن زیان های فتنه 88 پرداخت و با اشاره به اظهارات رئیس جمهور درباره ملاک بودن حکم قضایی و قانون برای برخورد با افراد، نوشت: معنای سخن روحانی این بود که اولا فقط کسی را فتنه گر می داند که در دادگاه محکوم شده باشد و ثانیا برخی برخوردهایی را که با فتنه گران صورت گرفته را ناشی از سلیقه و توهم می داند.

وطن امروز در صفحه داخلی خود با اشاره به اخبار ترک وزارت علوم از سوی جعفر توفیقی تیتر زد‌ «توفیقی رفت»

*اعتماد

روزنامه اعتماد با تیتر «سه نام – سه پرونده/ مرتضوی – مهدی هاشمی – م.ر» نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه را پوشش داد.

در ابتدای گزارش اعتماد از نشست خبری محسنی اژه ای آمده است: سه پرونده، سه نام و خرواری از گفته ها و نگفته ها. دیروز روز پرونده های بزرگ جلسات غیرعلنی بود؛ پرونده هایی که دعواهای بزرگتری بیرون دادگاه ضمیمه آنها شده است.

روزنامه اعتماد همچنین در مصاحبه ای با محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور تیتر زد «احیای سازمان مدیریت تا یک ماه آینده»

«امیدواری هاشمی به آزادی زندانیان سیاسی» تیتر این روزنامه از دیدار هاشمی رفسنجانی با خانواده تعدادی از زندانیان سیاسی است.

هاشمی در این دیدار تاکید کرده بود که حبس عده ای با اتهامات سیاسی، هیچ منفعتی برای جامعه ندارد.

روزنامه اعتماد همچنین از قول محمدرضا تابش نماینده اصلاح طلب مجلس و با ادعای در جریان بودن طرح های استیضاح وزرا در مجلس تیتر زد «موج استیضاح در راه»

اعتماد در ستون حرف روز خود در مطلبی با عنوان «نبوغ حقوقی» با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره نظر دولت درباره افراد دخیل در فتنه و بکارگیری آنها، نوشت: ظاهرا این سخن متین رئیس جمهور به مذاق مدیریت آن روزنامه [روزنامه کیهان که سوال را مطرح کرد] خوش نیامده و فردای آن روز سرمقاله یی را در نقد این اظهارات نوشته و از آن مهم تر با خطاب قرار دادن آقای روحانی به  عنوان یک حقوقدان، احتجاج کرده اند که ایشان حتما تفاوت جرم مشهود و جرم غیر مشهود با خبرند و ادامه داده اند؛ تعجب آور است که آقای روحانی برای جرایم و جنایات مشهود اصحاب فتنه منتظر دادگاه هستند، و با رئیس جمهور احتجاج می کنند که چرا برای جرایم مشهود معتقدند به اثبات جرم در دادگاه هستند؟!

در ادامه این مطلب آمده است: اگر بگوئیم باعث تاسف است که که در کشوری زندگی می کنیم که سرمقاله نویس یکی از قدیمی ترین روزنامه های کشور تا این حد به حقوق ناآشنا و بیگانه است و بدتر آنکه به حقوق دانان هم درس حقوق می دهد!

روزنامه اعتماد در مصاحبه ای با رحیم ابوالحسنی استاد جامعه شناسی سیاسی دانشگاه تهران از قول وی تیتر زد «سیاستمدار نباید فقط فحش بشنود و نگاه کند/ سکوت دولت، مخالفان را جری تر می کند»

در این مصاحبه آمده است: من ادبیات روحانی را پرخاشگرانه نمی دانم؛ بالاخره نمی شود همه اش فحش شنید و ملایم گوش داد، گاهی نیاز است پاسخ داد.

این استاد دانشگاه تهران همچنین در انتقاد به وزیر کشور دولت روحانی نوشت: من ایرادی به وزیر کشور ندارم،‌شخصیت و گرایش ایشان مشخص است، آن کسی که ایشان را انتخاب کرده مرتکب اشتباه شده است. وزارت کشور باید تبلور عینی روحانی باشد. ایشان باید معاون خودش را وزیر کشور می کرد. اول فرض بر این بود که کسی را وزیر کشور گذاشته که بر آن مسلط باشد اما عملا این نبود و شنیدیم که وزارت کشور هم گله مند است. به نظر من این بخش داران و فرمانداران در انتخابات آینده فاجعه می آفرینند، اینها توان مدیریت سیاسی انتخابات را با طرز فکر آقای روحانی ندارند و با این وضع آقای روحانی اگر نتواند حوزه استانداری ها را مدیریت کند، انتخابات را می بازد.

*سیاست روز

روزنامه سیاست روز در مطلبی با تیتر «کاستی ها دولت گذشته دستورالعمل دولت آینده» به بررسی اثرات منفی تخریب عملکرد دولت های گذشته پرداخت.

در این گزارش با اشاره به بیانات رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت آمده است: نباید فراموش کرد که اگرچه مشکلات دولت قبلی برای دولت جدید به یادگار می ماند اما برخی از زیرساخت ها و امکانات دولت فعلی حاصل نتیجه و تلاش دولت های قبلی است.

این روزنامه نشست خبری سخنگوی قوه قضائیه را که آخرین اخبار درباره پرونده مهدی هاشمی، مرتضوی، «م.ر» و دیگر پرونده های در دستور کار پرداخته بود را با تیتر «آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی و امیرخسروی» پوشش داد.

روزنامه سیاست روز همچنین در بازنشر مصاحبه دهقان نماینده اصولگرای مجلس از قول وی تیتر زد «سهمیه دادن به جریان تندرو اصلاحات در شان دولت نیست» 
*آرمان امروز
روزنامه آرمان امروز تیتر یک خود را به بررسی حرفها و حدیث ها پیرامون سفر آیت الله هاشمی به عربستان  اختصاص داد و به نقل از هاشمی نوشت:« سیاست خارجی عرصه شعار نیست».
«اصلاح طلبان در 7 طبقه» عنوان گزارشی به قلم مطهره شفیعی است که به چرایی بازتعریف اصلاحات پرداخته است.
نویسنده در این گزارش به طبقه بندی اصلاحات اشاره کرده و گفته: عدم تعریف واحد از اصلاحات سبب شده تا طی سال‌ها این گروه طبقه‌بندی شود که البته طبقه‌بندی انواع مختلف دارد مثلا هر طیف بنا به سابقه فعالیت و حضور افراد سرشناس در یک طبقه قرار بگیرد اما حمیدرضا جلایی‌پور از اصلاح‌طلبانی که در کمیته تعریف اصلاحات حضور داشت، اصلاح‌طلبان را به 7 طبقه تقسیم کرده و گفته است: «طبقه نخست شامل آیت‌ا... ‌هاشمی، آیت‌ا... سیدحسن خمینی، سیدمحمد خاتمی و... است. لایه دوم تشکل‌های سیاسی 18گانه اصلاح‌طلبان را دربر می‌گیرد که از میان آنها 4 تشکل در حوزه عمومی یا سیاسی موثرترند که مجمع روحانیون مبارز و کارگزاران سازندگی ازجمله آنهاست. لایه سوم نهادهای مدنی و مستقل از دولت است. در شرایط کنونی اکثر نهادها و محافل مستقل از دولت که اعضای آنها از ارزش‌های آزادی، عدالت و دموکراسی و برابری دفاع می‌کنند، علاقه‌مند و نزدیک به اصلاحات هستند.» وی طبقات دیگر را نیز این‌گونه تعریف کرد: «طبقه چهارم که با لایه سوم همپوشانی دارد، انبوه افراد علاقه‌مند به اصلاحات هستند که در شبکه‌های مجازی فعالیت و روشنگری می‌کنند. لایه پنجم هم پویش‌های اجتماعی در جامعه است. در ایران مطالبات پویش‌های زنان و جوانان و... معمولا فراتر از مطالبات و اهداف اصلاح‌طلبان است ولی در جبهه‌بندی‌های سیاسی و اجتماعی به اصلاح‌طلبان نزدیک‌ترند. طبقه ششم افکار عمومی، عموم مردم هستند. اغلب نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که نظر اکثر مردم عادی درمورد جریانات و نیروهای اصلی سیاسی بیش از همه به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تراست.» وی درمورد طبقه هفتم هم اظهار کرد: «این طبقه بدنه فعال انتخاباتی است که در ترکیب با لایه‌های پیشین خود را در فصل‌های انتخاباتی نشان می‌دهد. تجربه‌های انتخاباتی جز چند مورد در دهه گذشته، نشان می‌دهد اصلاح‌طلبان در میان 20 تا 40درصد شرکت‌کنندگان در انتخابات نفوذ دارند.»
شفیعی در پایان با انتقاد ضمنی از تشکل تازه تاسیس ندا نتیجه گرفته: حالا با پیدایش گروه‌های جدید در اردوگاه اصلاح‌طلبی که بعضا مهمان ناخوانده هستند و تن به قواعد نانوشته اما دارای ثبات نمی‌دهند، باید فکری دیگر کرد و طرح نو برای همراه کردن این مهمان درانداخت؛ طرحی که آنها را وادار به پذیرش و اجرای قواعد تثبیت شده و حداقلی اصلاحات می‌کند اما نه با قهر و زور که اصل اصلاح‌طلبی گفتمان و تعامل است.
این روزنامه در گفتگویی با غلامعباس توسلی به بررسی مفهوم اصلاحات و تفاوت این جریان با جریانات سیاسی دیگر در ایران پرداخته و تیتر«اصلاح طلبان بهترین الگو هستند» را برگزیده است.
توسلی در این گفتگو با بیان اینکه به تمام اهدافی که در سال 76 برای این جریان تعریف کرده بودیم نرسیدم ابراز امیدواری کرد که با رویکرد دولت روحانی روند اصلاحات بهبود یابد و در مسیری قرار گیرد که به اهدافش نزدیک تر شود.
«اصلاحات ارث هیچ گروهی نیست» عنوان گفتگوی آرمان با محسن صفایی فراهانی است که اصلاح طلبی را مدیون ممارست خاتمی می داند ولی شروع مبنای اصلاح طلبی را خاتمی نمی داند و می گوید:‌ آنچه امروز تحت عنوان اصلاح طلبی با محوریت خاتمی مطرح است مرهون سالهای اخیر نیست بلکه این مشی و سازوکار بیش از یک قرن است که در ایران مطرح شده است.
*آفتاب یزد
«مثلت اعتدال و همگرایی سیاسی» عنوان گزارشی در روزنامه آفتاب یزد است که بازیگران اصلی انتخابات مجلس را به زعم خود معرفی می کند و علی رغم اظهارات چندی پیش ناطق نوری مبنی بر کناره گیری از سیاست، تاثیر گذارترین بازیگران عرصه سیاسی ایران و انتخابات مجلس دهم را مثلث خاتمی، هاشمی و ناطق می داند.
نویسنده در این گزارش می گوید: هرچند از لحاظ قانونی روحانی حق دخالت در انتخابات را ندارد اما حمایت معنوی او از یک جریان خاص می تواند معادلات انتخابات مجلس دهم را به هم بریزد.
«دانشگاه دیگر توفیقی ندارد» تیتری است که این روزنامه برای رفتن توفیقی از وزارت علوم برگزیده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها