امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
۱۲:۴۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108087
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 25
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «عباس عراقچی» «عباس عراقچی» معاون مور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکرات ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «عباس عراقچی» «عباس عراقچی» معاون مور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکرات هسته ای ایران روز سه‌شنبه در مصاحبه زنده تلویزیونی با شبکه فرانس 24 به گفت‌وگو پرداخت.
وی در خصوص امکان حصول توافق جامع هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا،انگلیس،فرانسه،روسیه، چین بعلاوه آلمان) تا قبل از مهلت ۲۴ نوامبر سال جاری میلادی گفت: ما در جایگاهی نیستیم که بخواهیم قضاوت کنیم که آیا قبل از رسیدن مهلت ۲۴ نوامبر، رسیدن به توافق نهایی ممکن است یا خیر اما نهایت تلاش خود را می‌کنیم و امیدوار و خوشبین هستیم.
وی ادامه داد: خبر خوش این است که هر دو طرف، ایران و ۶ کشور جهان، به اندازه کافی برای رسیدن به توافق تا قبل از ۲۴ نوامبر جدیت دارند و همه به جز یک کشور، آمریکا، که اخیراً اسامی جدیدی را به لیست تحریم‌ها افزود، حسن نیت دارند.
عراقچی در خصوص این اقدام اخیر آمریکا تصریح کرد: ما معتقدیم که این اقدام آمریکا در تضاد با توافق ژنو و روح مذاکرات ژنو بوده است. هر دو طرف ایران و ۱+۵ قصد داشتیم که اقداماتی را با حسن نیت اتخاذ کنیم تا جو خوبی برای مذاکرات در خصوص توافق نهایی برنامه هسته‌ای ایران به وجود آوریم.
معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران در ارتباط با تحریم‌های جدید آمریکا و تأثیر آن بر ادامه روند مذاکرات هسته‌ای گفت: ما تلاش می‌کنیم که اجازه ندهیم که این تحریم‌ها جلوی توافق نهایی هسته‌ای را بگیرد. ما فهم متفاوتی از توافق ژنو داریم. آمریکا معتقد است که تنها تحریم‌های گذشته را اجرا کرده است اما ما چنین اعتقادی نداریم و معتقدیم که آنها تحریم‌های جدیدی علیه ایران تحمیل کرده‌اند اما حتی اگر آنها تحریم‌های قدیمی را اجرا کرده باشند، این امر خلاف حسن نیت است که واقعاً در حال حاضر برای مذاکرات ضروری است.
عراقچی درباره ادامه مذاکرات و تصمیم ایران گفت: ما هنوز بر سر میز مذاکرات هستیم و تا آخرین دقیقه بر سر میز مذاکرات باقی می‌مانیم. ما کاملاً جدیت داریم و کاملاً مصمم هستیم و برای هر مشکل و گزینه‌ای که روی میز مذاکرات قرار دارد، ایده‌هایی داریم؛ خواه این مسائل درباره رأکتور آب سنگین اراک باشد و خواه درباره مسئله غنی‌سازی ایران باشد. ما برای تمامی این مسائل ایده‌هایی داریم و ایده‌های ما تمامی نگرانی‌ها را مورد توجه و خطاب قرار می‌دهد.
معاون ظریف تأکید کرد: من معتقدم که ما می‌توانیم به اهداف مورد نظر و اهدافی که در توافق ژنو به آن اشاره شده، نائل آییم و هدف ما این است که تضمین کنیم که برنامه هسته‌ای ایران کاملاً صلح‌آمیز است و کاملاً صلح‌آمیز باقی می‌ماند. ما برای رسیدن به این هدف آمادگی داریم و ایده‌هایی نیز داریم.
عراقچی در زمینه ایده‌های ایران و اینکه قصد دارند این ایده‌ها را در دور جدید مذاکرات ارائه دهند، گفت: ما ایده‌های خود را در دور قبلی مذاکرات ارائه دادیم و قصد داریم که این ایده‌ها را بار دیگر در مذاکرات جدید ارائه کنیم و معتقدیم که این اهداف همانطور که گفتم و همانطور که در توافق ژنو به آن اشاره شد، قابل دسترسی است.
وی در خصوص احتمال تمدید مجدد مهلت مذاکرات در صورت عدم توافق تا قبل از ۲۴ نوامبر اینگونه گفت: وقتی مهلت قبلی به پایان رسید، ما آن را به مدت چهار ماه تمدید کردیم. احتمال خیلی خیلی اندکی وجود دارد که مجدداً این مهلت تمدید شود. من فکر می‌کنم ما در جایگاه دشواری باشیم اما فکر می‌کنم دیپلماسی هرگز به پایان نمی‌رسد. من خوشبین و امیدوار هستم که بتوانیم قبل از به پایان رسیدن این مهلت، کار را تمام کنیم. من به عنوان یک دیپلمات خوشبین هستم.
عراقچی در ارتباط با تأثیر مذاکرات آتی نیویورک بر رسیدن به توافق نهایی ایران و ۱+۵ گفت: مذاکرات نیویورک می‌تواند یک تصویر واضحی از اینکه آیا می‌توان تا قبل از مهلت تعیین شده به توافق رسید، به وجود آورد و بنابراین دور جدید مذاکرات نیویورک حائز اهمیت است.
مجری فرانس ۲۴ در خصوص یکی از موارد مورد اختلاف طرفین که تعداد سانتریفیوژ‌ها است، از عراقچی سوال کرد که او اینگونه پاسخ داد: توافق و مصالحه درباره سانتریفیوژها بسیار مهم است. من فکر می‌کنم مصالحه درباره آن مسئله محتمل است. ما پیشتر راه حل مصالحه خود درباره این مسئله را ارائه کرده‌ایم اگر طرف مقابل از زیاده‌خواهی خودداری کند، مصالحه درباره این موضوع محتمل است و بعد از آن پرداختن به موضوعات دیگر و یافتن راه‌حل برای آنها نیز محتمل می‌شود.
عراقچی سپس به موضوع رأکتور آب سنگین اراک پرداخت و گفت: در خصوص رأکتور آب سنگین اراک، فناوری می‌تواند کمک کننده باشد. ما تغییراتی را برای رأکتور آب سنگین اراک طراحی و آماده کردیم به منظور آنکه میزان پلوتونیم را کاهش دهیم و به میزان قابل قبولی برسانیم. من فکر می‌کنم فناوری برای کاهش یا از بین بردن تمامی نگرانی‌ها کمک کننده و مفید باشد.
وی در خصوص تلاش‌های خرابکارانه رژیم صهیونیستی و پهپاد جاسوسی این رژیم که در نزدیکی نطنز سرنگون شد، گفت: کاملاً حقیقت دارد که هر توافقی که تنش‌ها را کاهش دهد و به برقراری صلح و ثبات در منطقه و تمام جهان کمک کند، به طور قطع یک سری افراد خرابکار را برمی‌انگیزاند تا هرگونه تلاشی را که می‌توانند صورت دهند تا جلوی این چنین توافقی را که برای برقراری صلح و ثبات در منطقه پییچده و تمام جهان ضروری است را بگیرند. جای تأسف است که پهپاد اسرائیل به نطنز نزدیک شد و ما باید از نطنز محافظت کنیم و احتمال حمله نظامی از سوی آنهایی وجود دارد که توافق را دوست ندارند و می‌خواهند در منطقه به نفع خود تنش به وجود آورند و این چیزی است که ما باید جلوی آن را بگیریم.
عراقچی تأکید کرد که پهپاد سرنگون شده رژیم صهیونیستی در نزدیکی نطنز در واقع یک اقدام تحریک آمیز بوده است و این نگرانی‌های ما را افزایش داد.
معاون وزیر خارجه ایران علیرغم آنکه این پهپاد صهیونیستی را یک اقدامی تحریک آمیز خواند، ادامه داد: ما در بروز هرگونه واکنش به این موضوع از خود خویشتنداری نشان دادیم اما حق خود می‌دانیم که در زمان مناسب واکنش نشان دهیم اما در حال حاضر بر روی مذاکرات متمرکز هستیم و می‌خواهیم توافق صورت بگیرد و بر اساس توافق جلو می‌رویم.
عراقچی در بخشی از مصاحبه خود به موضوع حمایت ایران از عراق در مبارزه با داعش پرداخت و گفت: داعش گروه به ظاهر اسلامی است و در واقع یک گروه تروریستی است، یک گروه تکفیری است که تهدیدی برای همه ما است و نه تنها تهدیدی برای ما در منطقه به حساب می‌آید بلکه تهدیدی برای همه جهان است.
وی تصریح کرد که در مواردی این گروه تکفیری تلاش کرد که به ایران حمله کند اما دولت عراق توانست آنها را مهار کرد و دولت سوریه نیز در مناطقی که آنها تصرف کرده بودند، توانست آنها را مهار کند.
این دیپلمات ایرانی توصیح کرد: فکر می‌کنم ما باید نیروهای خود را در داخل و خارج از منطقه به یکدیگر پیوند دهیم تا این گروه تروریستی را شکست دهیم.
عراقچی در خصوص همکاری ایران و آمریکا درباره داعش گفت: داعش یک زمینه بالقوه است که ایران و آمریکا در آن منافع و نگرانی های مشترک دارند اما ما به هیچ عنوان درباره این موضوع با آمریکا ارتباط نداشتیم. ارتباط ما درباره موضوع هسته‌ای است و درباره آن مذاکره می‌کنیم. ما به وضوح اعلام کردیم که ما فقط روی موضوع هسته‌ای مذاکره می‌کنیم. بگذارید این موضوع هسته‌ای تمام شود. زمان کافی برای پرداختن به موضوعات دیگر وجود دارد.
وی در پایان در خصوص نوع همکاری ایران با عراق در مبارزه با داعش گفت: آنچه ما در عراق و سوریه انجام می‌دهیم بر اساس درخواست‌های دولت عراق و سوریه بوده است و بر اساس آن به آنها کمک می‌کنیم که این گروه تروریستی را شکست دهند. آنچه ما در آمرلی انجام دادیم بر اساس درخواست دولت عراق بود. ما مشاوره‌های نظامی به آنها دادیم. ما به آنها مشاوره دادیم که چگونه افراد را تجهیز کنند که بتوانند در مقابل داعش از خود دفاع کنند و آنها را شکست دهند. ما خوشحالیم که دولت عراق توانست در واقع این گروه تروریستی را در آمرلی شکست دهد و آن را بازپس گیرد. همانطور که گفتم تمام نیروهای منطقه و خارج از منطقه باید به هم بپیوندند و با دولت عراق همکاری کنند که بتوانند این گروه تروریستی را شکست دهد. آنچه که ما انجام دادیم فقط همکاری با دولت عراق بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها