امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۰:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108090
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 24
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، سفر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به تاجیکستان برای شرکت در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای شانگهای در ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه، سفر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان به تاجیکستان برای شرکت در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای شانگهای در حالی صورت خواهد پذیرفت که تهران در بیش از یک سال گذشته همچنان از سرپرست در رأس سفارت ایران در دوشنبه بهره‌گیری کرده و سفیری را برای این دیار تعیین نکرده است.

در عرف روابط دیپلماتیک در مواردی که روابط 2 کشور در سطح عالی نباشد به جای سفیر، سرپرست با یکدیگر مبادله می‌کنند که در سلسله مراتب دیپلماتیک یک درجه پایین‌تر از سفیر است، ولی این رسم تقریبا منسوخ شده و عنوان وزیر مختار به شخص دوم هیئت دیپلماتیک اطلاق می‌شود.

اما این تعریف تئوریک، به نظر می‌رسد در دنیای واقع جایی برای عرض اندام نداشته باشد. سفارت تاجیکستان سالهاست بدون وقفه در ایران مشغول بکار است و سفیر این کشور نیز هر بار پس از پایان ماموریت به کشور مطبوع خود بازگشته و فرد دیگری به این سمت انتخاب شده است.

همچنان که روابط تهران-دوشنبه نیز هیچگاه با سردی و تلخی روبرو نبوده و در شرایط حاضر نیز مقامات 2 کشور از یکدیگر به نیکی یاد می‌کنند.

ضمن اینکه در مقایسه با کشورهای دیگر، روابط تاجیکستان با ایران نه رسمی و دیپلماتیک و براساس منافع، بلکه ریشه در مشترکات فرهنگی و مذهبی دو کشور دارد.

ایران اولین کشوری بود که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت و سال 1991 سفارت خود را در دوشنبه افتتاح کرد. طی سال‌های جنگ داخلی در تاجیکستان تنها کشوری بود، که بدون تغییر موضع در کنار تاجیکستان قرار گرفت و میانجیگر اصلی صلح تاجیکان محسوب می‌شد.

حتی چند دور مذاکرات را میزبانی کرده و برای رسیدن به توافق میان مخالفان و حکومت تاجیکستان تلاش های زیاد به خرج داده است.

همچنین ایران یکی از سرمایه گذاران اصلی چند طرح بزرگ اقتصادی در تاجیکستان نیز هست و تونل انزاب و نیروگاه سنگتوده 2 که اکنون نیز مراحل ساخت آن ادامه دارد، بخشی از این روابط است.

روی دیگر سکه نیز وضع به همین منوال است، اگر چه تاجیکستان طی چند سال اخیر تاثیری در کاهش فشارهای سیاسی و اقتصادی جهانی در برابر ایران نداشته اما امامعلی رحمان همواره از تریبون‌های مهم بین‌المللی از برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران حمایت و از لزوم گفت‌وگوی سازنده قدرت‌های دنیا با تهران استقبال کرده و نشان داده دوشنبه، حمایت از ایران را نیز در دستور کار خود دارد.

** توجه به غرب و کاهش اهمیت شرق

اما در چرایی عدم انتخاب سفیر ایران در تاجیکستان از نگاه کارشناسان این کشور می‌توان به دلایلی اشاره کرد.

«نورعلی دولت» از تحلیلگران مسائل سیاسی تاجیکستان می‌گوید: تغییر مواضع سیاست خارجی ایران در اولویت بخشی به بهبود روابط با غرب، طی یکسال گذشته باعث شده توسعه روابط با برخی کشورهای کمتر توسعه یافته اما با اهمیت شرق از جمله تاجیکستان با اختلالی بی سابقه مواجه شود.

به گفته وی، ضرورت روابط با غرب در کاهش تحریم‌ها موجب شده حتی انتخاب سفیر که ابزاری راهبردی برای از بین بردن ابهامات موجود در روابط 2 کشور است، با بی‌اعتنایی مواجه شود.

** سرنوشت نامعلوم ادعای سرمایه گذاری بابک زنجانی در تاجیکستان

از نگاه تاجیکستان نیز «باباجان شفیع»، تحلیلگر امور سیاسی معتقد است: مسئله بابک زنجانی و حواشی که در خصوص فعالیت وی در تاجیکستان مطرح بوده ضربه سختی به روابط 2 کشور ایران و تاجیکستان وارد آورده است.

به اعتقاد شفیع، بازداشت بابک زنجانی که در تاجیکستان سرمایه گذاری‌های زیادی داشت و بحث 2 میلیارد و 700 میلیون دلار او که گویا از طریق بانک ملی تاجیکستان ارسال شده، با اینکه موضوعی اقتصادی بوده اما در روابط سیاسی تاثیرگذار بوده است.

مقامات قضایی و اقتصادی 2 کشور ایران و تاجیکستان مدعی هستند تاکنون ردپایی از این پول بلوکه شده در کشورهایشان نیافته‌اند و دیگر سرمایه گذاری‌های زنجانی در تاجیکستان سرنوشتی نامعلوم دارد.

همچنان که با ادامه تحقیقات دادگاهی در ایران ممکن است اختلافات دیگری در روابط تهران-دوشنبه مطرح شود و بر همین اساس ضروری است هرچه سریعتر اراده‌ای سیاسی به این مناقشه نامعلوم پایان دهد.

در همین حال، «مهمان شاه شریف زاده» بر این عقیده است که ایران یکی از بازیگران کلیدی در سیاست‌های جهانی و به خصوص در منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود و حرف تهران شنیدنی و پذیرفتنی است.

این تحلیلگر با خطاب قرار دادن دولت ایران می‌گوید: علارغم ضرورت حل موضوع هسته‌ای، نباید کشوری مانند تاجیکستان از دایره اهمیت تهران خارج شود و رئیس جمهوری ایران نباید تاجیکستان را در گوشه فراموشی سیاست‌های خود واگذارد و مسائل باید با پیگیری حل و فصل شود.

این تحلیلگر در ادامه می‌افزاید: از نگاه جغرافیایی، تاجیکستان دروازه ورود سرمایه و تکنولوژی مدرن ایرانی به بازارهای آسیای مرکزی محسوب می‌شود. تاجیکستان می‌تواند توسط راه‌های زمینی ایران را با قرقیزستان، قزاقستان و حتی چین و روسیه متصل کند.
انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها