امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۲۳:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108118
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
کیومرث یزدان‌پناه رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌های استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به اظهارات

کیومرث یزدان‌پناه رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌های استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به اظهارات هاشمی رفسنجانی در دیدار با وزیر امور خارجه فنلاند گفت: ضمن حفظ شان، جایگاه و منزلت هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ضرورت دارد این مسئله تاکید شود که در کشور ما ساختار بسیار روشن و شفافی در قانون اساسی در رابطه با مسئولیت‌پذیری قوا و مسئولان عالی نظام سیاسی کشور ترسیم، طراحی و تعریف شده است، لذا اینگونه اظهار نظرها و موضع‌گیری‌ها باید به مسئولان و صاحبان خودش واگذار شود تا در حوزه داخلی و حوزه بین‌المللی مشکلاتی ایجاد نشود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه ممکن است در حوزه بین‌المللی از اظهار نظرهای هاشمی سوء‌استفاده شود، افزود: احتمال دارد با این مسئله برخی‌رسانه‌های شایع پراکن اقداماتی انجام دهند که به نفع ما نباشد. مسلما گروه‌هایی که متخصص جنگ روانی هستند از این اظهار نظرها سوءاستفاده می‌کنند و این موضوع را به نشانه اختلاف میان سران قوا ارزیابی خواهند کرد.

یزدان‌پناه اظهار داشت: در اصل 77 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب شده که تمامی عهدنامه‌ها، قراردادها، موافقت‌های بین‌المللی در هر زمینه‌ای، الحاق پروتکل‌ها، خروج از پروتکل‌ها یا پیوست الحاقی هر یک از پروتکل‌ها باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد و با نظر شورای نگهبان برای اجرا به دولت ابلاغ شود و این مسئله بسیار شفاف و واضح مطرح شده‌است.

وی تصریح کرد: اگرچه حق اظهار نظر کارشناسی برای صاحب‌نظران در جمهوری اسلامی ایران به واسطه حقوق اساسی و قانون اساسی کشور آزاد است اما نباید از این بحث بهره‌برداری غلط شود و ما به واسطه این موضوع پا را فراتر از قانون اساسی بگذاریم و زمینه را برای سوءاستفاده‌های دشمنان داخلی و خارجی فراهم کنیم.

رئیس دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران به جایگاه هاشمی رفسنجانی در ساختار سیاسی و موقعیت وی در نظام سیاسی کشور اشاره کرد و گفت: در این صورت نمی‌شود اظهارات هاشمی را به منزله سخنان یک کارشناس تلقی کرد، آنچه مسلم است این موضوع شرایط را برای کسانی که بخواهند از این اظهارات سوءاستفاده کنند، فراهم می‌کند.

یزدان پناه تاکید کرد: امیدواریم با توجه به تاکیدی که اصل 77 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در این موضوع دارد و همچنین با توجه به اینکه ابلاغ و ترسیم سیاست‌های کلی نظام هم توسط قانون اساسی بر عهده مقام معظم رهبری گذاشته شده است، در مسائل حساس بین‌المللی بیشتر دقت و توجه شود. باید اظهار نظرها را به اهل فن و مسئولان حقیقی و حقوقی مربوطه سپرد.

وی اظهار داشت: به هر حال اگر بخواهیم از منظر علم حقوق به این موضوع نگاه کنیم، برای همه رهبران قوا و سایر مسئولان حکومتی قلمرویی تعیین شده و به نظر می‌رسد اظهار نظر فراتر از آن مسئولیت‌های حقوقی و مدنی تعریف شده درست نیست و اینگونه اظهار نظرها هم به جایگاه قانون اساسی و هم به جایگاه افراد و مقامات خدشه وارد می‌کند.

رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌های استان تهران اضافه کرد: تصویب یا عدم تصویب پروتکل الحاقی در حوزه مجلس شورای اسلامی است و از سویی تحت نظارت شورای عالی امنیت ملی است و حتی نهادهایی که به نوعی در پیکربندی قوانین تاثیر گزار هستند در این بحث ورود پیدا نمی‌کنند. به هر حال باید این مسائل توسط همه مسئولان رعایت شود تا به جایگاه قانون و انسجام ملی ما خدشه وارد نشود و از همه مهم‌تر زمینه سوء استفاده برای دشمنان فراهم نشود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها