امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۸:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 10812
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۵۹
تعداد بازدید: 87
شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره عملکرد ترانزیت کشور در دو ماه ابتدایی سال، اظهار داشت: عملکرد ترانزیت ...

شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا» درباره عملکرد ترانزیت کشور در دو ماه ابتدایی سال، اظهار داشت: عملکرد ترانزیت کالا در سال 92 و دو ماهه ابتدایی امسال، 2 میلیون و 234 هزار و 160 تن بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10.8 درصد رشد داشت.

وی ادامه داد: طی این دو ماه میزان جابه‌جایی کالای ترانزیتی توسط سیستم حمل و نقل جاده‌ای 94 درصد و سیستم حمل و نقل ریلی 6 درصد بود.

* پایانه مرزی پرویزخان‌ فعال‌ترین مرز‌ کشور در ترانزیت ورود کالا

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت تصریح کرد: برای اولین ‌بار طی چند سال اخیر پایانه مرزی پرویزخان به عنوان فعال‌ترین مرزهای کشور در ترانزیت ورود کالا عمل کرد؛ این پایانه با 36.9 درصد بالاترین میزان ورود کالای ترانزیت را داشت، پس از آن پایانه بندرعباس با 27.9 درصد، پایانه بازرگان با 8.5 و پایانه‌های سرخس، لطف‌آباد و باشماخ، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: عمده‌ترین مواد و کالاهای ترانزیتی که طی دو ماه اخیر از کشور عبور کرد شامل مواد سوختنی، فرآورده‌های نفتی، محصولات پتروشیمی، لوازم خانگی، انواع کالای ساختمانی، خودروهای سواری و باری و انواع پنبه بود.

* بندر امام‌خمینی (ره) فعال‌ترین مرز‌ کشور در ترانزیت خروج کالا

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت اضافه کرد: طی دو ماه اخیر فعال‌ترین مرزهای کشور در ترانزیت خروج کالا، بندر امام خمینی (ره) در استان خوزستان با 37.5 درصد، بندرعباس در استان هرمزگان با 9.4 درصد و پایانه باشماخ در استان کردستان با 8.4 درصد بود ضمن آنکه پایانه‌های لطف‌آباد، سرخس و دوغارون در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

* ترانزیت 1.3 میلیون تن کالا از کشور در اردیبهشت‌ماه

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره حجم کالاهایی که در دو ماهه اخیر از کشور ترانزیت شد، اظهار داشت: در اولین ماه سال یک میلیون و 4 هزار و 384 تن کالا از کشور ترانزیت شد و در اردیبهشت ماه این رقم‌ یک میلیون و 229 هزار و 776 تن بود.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت درباره کشورهایی که در رابطه با عبور ترانزیت از ایران طی 2 ماه اخیر اقدام کردند، گفت: بیشترین کالا از مبدأ عراق به کشور امارات، پس از آن از ترکیه به ترکمنستان و سپس امارات به سمت عراق بوده است.

* 93 کشور کالاهای خود را از مسیر ایران ترانزیت کردند

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در 2 ماهه ابتدایی امسال جمعاً 93 کشور مبدأ کالاهای خود را از مسیر ایران ترانزیت کردند و کالاهای ترانزیتی که از ایران عبور کرده‌ است به مقصد 51 کشور بوده است.

افندی‌زاده افزود: با توجه به قانون برنامه پنجم، طبق میانگین بررسی شده کارگروه ترانزیت 40.4 درصد نسبت به قانون برنامه پنجم در دو ماهه ابتدایی سال جلوتر هستیم.

* برنامه‌ریزی برای جابه‌جایی 13 میلیون تن کالای ترانزیتی از کشور در سال 92

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت اضافه کرد: امسال برآورد کارگروه ترانزیت این است که حدود 13 میلیون تن کالای ترانزیتی از کشور جابه‌جا خواهد شد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها