امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۶:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108120
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بررسی مفاد کنوانسیون آموزش فنی و

به گزارش حوزه پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دفتر مطالعات اجتماعی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بررسی مفاد کنوانسیون آموزش فنی و حرفه‌ای اعلام کرد: سازمان بین‌المللی یونسکو تاکنون 8 سند مهم بین‌المللی در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را تصویب کرده است که شامل 6 توصیه نامه، یک بیانیه پیشنهادات خبرگان و یک کنوانسیون است. این کنوانسیون در سال 1989 در پاریس مورد توافق اعضای کنفرانس عمومی قرار گرفته است.

در این سند ضمن تأکید بر مستندات مهم پیشین از جمله بندهای «23» و «26» اعلامیه جهانی حقوق بشر، اصول مندرج در کنوانسیون منع تبعیض در تحصیل، پیمان بین‌المللی حقوق شهروندی نیویورک، کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان و اسناد مصوب در حوزه آموزش فنی و حرفه‌ای و با پذیرش اینکه شرایط جوامع کنونی نیاز به آموزش فنی و حرفه‌ای برای جوانان و بزرگسالان را تشدید می‌کند و همچنین آموزش فنی و حرفه‌ای اهداف جهانی برای توسعه فردی و اجتماعی را برآورده می‌کند.

در این کنوانسیون اهم برنامه‌ها و امور مرتبط با آموزش فنی و حرفه‌ای، از جمله منابع آموزشی، برنامه درسی، خدمات آموزشی، پژوهش، تولید، نیروی انسانی، آمار و اطلاعات مورد توجه قرار گرفته‌اند.

با توجه به نقش مهم آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در دستیابی به توسعه و توسعه پایدار، گستره این آموزش‌ها (15 تا 65 سال)، نقش آن در آموزش مادام‌العمر و انعطاف‌پذیری آن با توجه به نیازهای در حال تغییر بازار کار علی‌القاعده باید دولتمردان مستندات بین‌المللی و حتی دستاوردهای سایر کشورها در این زمینه را مورد توجه قرار دهند.

نظر به اینکه مفاد کنوانسیون آموزش فنی و حرفه‌ای با توجه به خرد جمعی و دستاوردهای علمی و عملی کشورهای عضو تهیه شده است و منافاتی با موازین شرعی و عرفی ما ندارد، می‌تواند به خوبی در سیاست‌گذاری‌ها، تدوین قوانین و آیین‌نامه‌ها و در اجرا مورد استفاده قرار گیرد.

با این همه از سال 1989 تاکنون، یعنی بعد از 24 سال از تصویب آن هنوز کشور ما رسما این کنوانسیون را نپذیرفته است و البته کشور ما در حوزه آموزش عمومی ارتباط بیشتری با یونسکو دارد و حتی چند همایش سالانه در ارتباط با آموزش برای همه (EFA)با همکاری دفتر یونسکو در تهران و مجلس شورای اسلامی برگزار کرده است، بنابراین لازم است به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و دستاوردهای بین‌المللی در این زمینه توجه جدی‌تری بشود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها