امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۷:۲۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108147
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، هر کدام از ما دلایل ریز و درشت و به زعم خودمان قانع کننده‌ای داشتیم که چرا این میهمانان ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از تبریز، هر کدام از ما دلایل ریز و درشت و به زعم خودمان قانع کننده‌ای داشتیم که چرا این میهمانان ناخوانده نباید به شهر ما بیایند. دلایلی مثل ترجیح پزشکان به مداوای آنها به جای مردم بومی شهر، بالا رفتن نرخ تعرفه‌های پزشکی و اولویتی که همیشه با آنها بود که پول بیشتری برای ویزیت داشتند و خیلی موضوعات دیگر.

نمی‌توان منکر این غر زدن‌ها و نگرانی‌های شهروندان بود چرا که حق زندگی سالم و بهره‌مندی مناسب و به موقع از امکانات درمانی از اولویت‌های اصلی یک شهروند محسوب می‌شود ولی می‌شد به موقع این حرف‌ها را شنید و واکنشی نشان داد.

انگار در این مدت مردم هوشمندانه رفتار کردند و خیلی زودتر از مسئولان استانی زنگ خطر را شنیده بودند و نوشتند و هشدار دادند که اگر این وضعیت ساماندهی نشود، طبیعی است که منتظر عواقب آن باشیم.

حالا این زنگ خطر به صدا درآمده و آن عواقبی که مسئولان حوصله گوش کردن به صدای آن را نداشتند، با تهدیدی جدی رخ نشان داده است. تهدیدی که از برگشتن این مسافران به خانه خود و بی‌رونقی بازار گردشگری سلامت در استان خبر می‌دهد.

فرماندار تبریز دلیل این کاهش میزبانی را محلی و منطقه‌ای دانسته و می‌گوید: این کاهش با چنین سرعت بالایی قطعاً دلایل محلی دارد و نشان می‌دهد در بخش‌هایی نقص داریم که باید این مشکلات را رفع کنیم؛ ظرفیت‌ها و شرایط اقلیمی ما در مقایسه با دیگر نقاط ایران و حتی کشورهای دیگر کم‌نظیر است ولی نتوانسته‌ایم این شرایط را آن‌طور که باید معرفی کنیم.

رحیم شهرتی‌فر ادامه می‌دهد: نمی‌شود اینطور تصور کرد که در همین مدت کوتاه و به این سرعت تمام مشکلات پزشکی در کشور آذربایجان برطرف شده و بیماران در کشور خود مداوا می‌شوند و یا اینکه هزینه‌های درمانی آنها کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه بعضی ناهماهنگی‌ها و اشتباهات باعث بی‌انگیزه شدن این بیماران برای مراجعه مجدد به تبریز شده است، تصریح می‌کند: از همان مرز که گردشگران سلامت وارد استان می‌شوند با مشکلاتی مواجه می‌گردند که این مشکلات تا بدو ورود به شهر، راننده تاکسی و مسئول مطب پزشک هم امتداد پیدا می‌کند.

این مسئول با بیان اینکه بدون آینده‌اندیشی این فرصت را به خطر انداخته و از دست داده‌ایم، یادآوری می‌کند: حالا که مسئولیت توریست درمانی را به ما داده‌اند نباید کاری کنیم که این امکان از شهر ما سلب شود.

حرف‌های فرماندار واقعیتی است که باید باور کنیم. نه ما به عنوان یک شهروند تبریزی به خوبی رسم میهمان نوازی به جا آورده‌ایم و نه مسئولان استانی در تمام این سال‌ها کمر همت بستند تا به این بازار شلوغ با ارائه طرح و برنامه‌ای مشخص سامانی ببخشند.

*برخوردهای سلیقه‌ای موجب رکود گردشگری سلامت شد

در این بین معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی هم مقصر وضع موجود را برخی نگاه‌های امنیتی حاکم بر فضا در مقاطعی خاص دانسته و می‌گوید: در مقاطعی برخی نگاه‌های امنیتی فضا را برای توسعه این موضوع تنگ کرده بود که امروز شاهد نتایج منفی آن نگاه هستیم.

سعید شبستری ادامه می‌دهد: طی زمان‌های گذشته برخی برخوردهای سلیقه‌ای، نبود امکانات و اینکه چطور می‌توانیم به بهترین شکل از بخش غیردولتی و گردشگر سلامت پذیرای این گردشگران باشیم موجب شد تا فرصت‌هایی را از دست بدهیم.

وی یکی از راه‌حل‌های پیشرو بودن تبریز را در ارائه درمان‌های تخصصی عنوان کرده و می‌گوید: در هر فرصتی باید از پزشکان کشور آذربایجان یک پله جلوتر باشیم و دانشگاه‌های علوم پزشکی‌ ما کارهای فوق تخصصی انجام دهند تا در بحث گردشگری سلامت همچنان حرف اول را بزنیم.

ولی آیا تنها تکمیل و تجهیز امکانات پزشکی و بیمارستانی ما برای جذب بیشتر این گردشگران سلامت کفایت می‌کند؟ در این موضوع شکی نیست که بیشترین علت انتخاب شهر ما برای درمان، وجود امکانات پزشکی، پزشکان خوب و تعرفه مناسب خدمات درمانی است ولی انگار فراموش کرده‌ایم در این بین نیاز به زیرساخت‌های دیگری هم مثل ایجاد هتل آپارتمان و سوئیت‌های اقامتی احساس می‌شود.

اگر در گردشگری عادی از هر هفت توریست یک شغل ایجاد می‌شود در گردشگری سلامت هر چهار توریست یک شغل ایجاد می‌کند؛ این یعنی با توجه به مشکل وسیع و پررنگ بیکاری در استان به خوبی می‌شود از این فرصت برای جذب بازار استفاده کرد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم کم شدن تعداد ورود گردشگران سلامت به کشور را زنگ خطر دانسته و می‌گوید: اگر نگاه ما بخشی، موضوعی و یا استانی باشد نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم در زمینه گردشگری سلامت به اتفاقات خوبی دست یابیم.

مرتضی رحمانی‌موحد با تاکید بر اینکه باید با گذشت از برخی منفعت‌طلبی‌های شخصی به منافع ملی فکر کنیم، ادامه می‌دهد: بحث گردشگری سلامت فرایندی چند وجهی است که باید با مشارکت جمعی پیش برود.

وی ورود هر گردشگر سلامت به کشور را عاملی موثر و پیام‌رسان ذکر کرده و تصریح می‌کند: گردشگری حرکتی پیام‌رسان است؛ این امر منجر به اثربخشی در اقتصاد پزشکی و تعالی فعالان حوزه درمان و گردشگری می‌شود.

در این بین مشاور گردشگری سلامت معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم یادآوری می‌کند: صنعت توریسم سالانه 100 میلیارد دلار درآمد دارد و سومین عرصه‌ای بوده که بانک جهانی اعلام کرده است به گونه‌ای که سه تا پنج درصد از بازار بین‌المللی مراقبت‌های بهداشتی را بازار گردشگری سلامت در اختیار دارد.

محمد اکرمی با اشاره به اینکه هر توریست سلامت سه برابر بیشتر از توریست عادی درآمد دارد، اضافه می‌کند: طب سنتی ما با آن قدمت دیرینه، امروز اینقدر مغفول مانده که کره جنوبی با چند سریال تعداد بی‌شماری بیمار فقط در عرصه گردشگری سلامت برای خود فراهم کرده است.

*بازار داغ دلالان برای فریب گردشگران سلامت

وی با بیان عمده مشکلات گردشگری سلامت در ایران ادامه می‌دهد: تا امروز زیرساخت‌های ما کمبود جدی داشته است، تجربه کافی در این جهت نداشتیم، دلالان غیرقانونی سوء‌عملکرد داشتند و همچنین در فضای مجازی نیز اطلاعات کافی وجود ندارد که تمام اینها منجر به کاهش ورود گردشگر سلامت به کشور شده است.

اشاره به وجود دلالان و سوء‌استفاده‌های آنها نکته‌ای است که شاید در سال‌های اخیر بیشترین دغدغه و مشکل را برای گردشگران سلامت بی‌خبر از همه جا داشته است.

بهره‌برداری‌های بی‌انصافانه‌ای که نگاه آنها را نسبت به مردم کشور ما تغییر داد و منجر به خاطره‌ای تلخ برای بیمارانی شد که با اعتماد و خوشبینی پا به اینجا گذاشته بودند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه تصمیم‌هایی برای ساماندهی گردشگران سلامت استان گرفته شده است، می‌گوید: پیگیر بحث ساماندهی این بیماران هستیم و بر سر میزان تعرفه آنها تصمیم‌گیری شده است که طی آن گردشگران سلامت به دلیل اینکه بیشتر از بیماران بومی وقت پزشک را می‌گیرند باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنند.

این نشان می‌دهد صومی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم از این نارضایتی مردم در مورد اولویت پزشکان برای درمان بیماران خارجی خبر دارد که تصریح می‌کند: جو منفی ایجاد شده در مورد گردشگران سلامت در استان درست نیست.

وی با بیان اینکه برای حل این مشکل‌ها تعرفه‌های معین اعلام کرده‌ایم، ادامه می‌دهد: برخلاف تصور عمومی مردم که فکر می‌کنند تمام وقت پزشکان ما در اختیار این بیماران است باید بگویم فقط 10 درصد از بیماران پزشکان ما را آذربایجانی‌ها تشکیل می‌دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه روزانه از هر هفتاد ،هشتاد بیماری که از بیمارستان امام رضا ترخیص می‌شوند تنها چهار پنج نفر آذربایجانی هستند، می‌گوید: در این بین حقوق بیماران ایرانی نباید پایمال شود و با راه‌حل‌هایی جلوی این اقدام را گرفته‌ایم و فقط در پی کسب اعتبار برای آذربایجان‌شرقی هستیم.   

همین موضوع که بالاخره مسئولان هم متوجه این قضایا شده‌اند و درصدد راه چاره برای حل این مشکل برآمده‌اند خود جای شکر دارد و می‌توان امیدوار بود حالا که دیگر خیلی از بیماران عطای درمان در تبریز را به لقایش بخشیده‌اند و از حجم ورود آنها کاسته شده است، حداقل بتوان با برنامه‌ریزی دقیق همین تعداد اندک بیمار و مسافر باقیمانده را حفظ کرد.

******************

نگارنده سحر فکردار

******************

انتهای پیام/60001/ز20/پ3003

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها