امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۴:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108155
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، معصومه ابتکار پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان اردبیل نگاه جامع و فراگیر به بخش ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، معصومه ابتکار پیش از ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان اردبیل نگاه جامع و فراگیر به بخش محیط زیست در کنار سایر مولفه‌های توسعه‌ای را یادآور شد و اظهار کرد: بخشی‌نگری بزرگترین آسیب را به این حوزه وارد کرده به طوری که در حکمرانی شایسته نگاه یکپارچه بیش از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد که در دولت یازدهم با تغییر نگرش یک حرکت اعتدالی مثبت و سازنده همراه به نگاه جامع توسعه پایدار را شاهد هستیم.

وی افزود: کشورمان از نظر شاخص‌های محیط زیست وضعیت مناسبی ندارد و در حال سقوط این شاخص‌ها هستیم به طوری که آب‌های ما اعم از سفره‌های زیرزمینی و سطحی به سمت آلودگی حرکت می‌کند و آب دریاهای ما نیز از کیفیت مناسب برخوردار نیستند.

ابتکار محیط زیست را موضوعی فرابخشی و فراملی اعلام کرد و گفت: ما در همه شاخص‌های زیست محیطی به ویژه مصرف آب و انرژی دچار یک نوع اسراف‌کاری شدید شده‌ایم که این خود با اصل توسعه پایدار در تعارض هستند.

این مسئول تصریح کرد: ما در توسعه صنعت گردشگری و صنایع اشتغالزا نباید مسائل زیست محیطی به ویژه پسماندها و زباله‌ها را نادیده بگیریم و یا بخواهیم در این زمینه یک حرکت ناقصی را انجام دهیم.

این مسئول اردبیل را دارای ظرفیت‌های زیستی مناسب بیان کرد و گفت: ما باید این توان و ظرفیت زیستی را ارزیابی کنیم و با نگاه درست توان و استعدادهایمان را در این بخش نه از روی نگاه تزئینی و روز بلکه از سر خیرخواهی و نگاه کارشناسی اصلاح کرده و فرایندها را به سمت پیشرفت همه جانبه توسعه بدهیم.

ابتکار بی‌توجهی به اصول و قوانین طبیعت را عامل بسیاری از گرفتاری‌ها و مشکلات بیان کرد و گفت: در ایران 3.5 برابر ظرفیت منابع و مواهب خدادادی ما شاهد بهره‌کشی هستیم به طوری که در حوزه آب، خاک، فرسایش و افت آب‌های زیرزمینی و آلودگی آنها با نارسایی‌ها روبه‌رو هستیم در حالی که باید بر محوریت آمایش سرزمینی فعالیت‌ها و هدف‌گذاری‌ها صحیح و درست انجام شده و در مکان‌یابی طرح‌های توسعه‌ای و مسائل زیستی به ویژه موضوع آب و خاک مرغوب توجه داشته باشیم.

وی همسو حرکت نکردن توسعه شبکه آبی را با فاضلاب یکی دیگر از مشکلات و نارسایی‌ها اعلام کرد و گفت: برنامه‌ریزان ما باید جهت‌گیری و قطب‌نمای خود را در این حوزه درست تنظیم کنند تا توسعه پایدار همراه با بها دادن به توسعه محیط زیست انجام شود چرا که تغییر الگوی کشت در بسیاری از استان‌ها آسیب‌هایی را به دنبال داشته که نمونه آن تغییر الگوی کشت سیب به جای انگور بوده که به دلیل بالا رفتن تناژ محصول دریاچه ارومیه با بحران واقعی روبه‌رو شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: دولت توجه جدی به برنامه اقتصاد سبز دارد و ما در حوزه کشاورزی باید به سمت تولید محصولاتی حرکت کنیم که ضرر و زیان آن در قیاس با سودآوری آن بیشتر نباشد.

ابتکار ادامه داد: باید بازنگری‌های اساسی در سیاست توسعه کشاورزی نظیر کشت ارگانیک، مدیریت تلفیقی مبارزه با آفات و همچنین استفاده کم از سموم و کود شیمیایی در دستور کار باشد هر چند که تغییر قیمت‌های سموم شیمیایی تا حد زیادی مصرف را پایین آورده است.

وی بها دادن به استفاده از آب مجازی را در تولید محصولات کشاورزی و کشت‌های با تنوع گونه‌های مختلف بیان کرد و گفت: اگر 93 درصد آب در بخش محصولات کشاورزی مصرف می‌شود باید روش آبیاری اصلاح شود و در این فرایند تغییرات اساسی به وجود آید.

معاون رئیس جمهور انتقال منابع آب را از حوزه‌های مختلف راه ‌حل مناسب ندانست و بیان کرد: انتقال آب یک تصور مکانیکی است به طوری که اگر برای تهران از 10 منطقه آب آورده شده همچنان مشکل در جای خود است و ما راه‌چاره‌ای نداریم جز اینکه باید الگوی مصرف را در شرب و کشاورزی اصلاح کنیم.

ابتکار سیاست‌گذاری درست را در این زمینه با جهت‌‌گیری‌های مناسب بیان کرد و افزود: ما باید اقتصادمان را به سمت اقتصاد دانش‌‌محور سوق دهیم چرا که به هیچ‌وجه با فرایند فعلی نمی‌توان کاری از پیش برد.

وی استفاده از سرمایه‌های اجتماعی، برنامه‌های توسعه‌ای مراکز علمی و دانشگاهی و همچنین بها دادن به کارکردهای مناسب را یادآور شد و گفت: شوراها محور توسعه پایدار هستند و باید بهای خاصی به مدیریت پسماند به ویژه تولید انرژی از زباله‌ها بدهند تا با حمایت از طرح‌های اقتصادی در این زمینه بتوان حرکت مثبتی را انجام داد.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اردبیل، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان سخنان خود ظرفیت‌های گردشگری طبیعی را در استان اردبیل با داشتن کوه، جنگل و 50 تالاب قابل بهره‌برداری یادآور شد و بیان کرد: در این استان باید جلوی تخریب مواهب خدادادی به ویژه اراضی کشاورزی گرفته شود و جهت‌گیری‌ها در توسعه گردشگری، کشاورزی و صنعت با ملاحظات زیست محیطی انجام شود تا در یک پیشگیری از مخاطرات و بحران بتوان محیط زیست سالم داشت.

انتهای پیام/62004/ط40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها