امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 21
۱۴:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108169
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، معصومه ابتکار در نهمین همایش ملی سازمان‌های غیردولتی ایران که با حضور جمعی از مسئولان NGOها و خیرین سراسر کشور برگزار ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، معصومه ابتکار در نهمین همایش ملی سازمان‌های غیردولتی ایران که با حضور جمعی از مسئولان NGOها و خیرین سراسر کشور برگزار شد، اظهارداشت: این فضا در دولت مهیا شده که صدای سرمایه‌های اجتماعی ایران را که همان سازمان‌های غیردولتی محسوب می‌شوند بشنویم و امید است این فضا استمرار پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه دولت باید از سازمان‌های مردم‌نهاد به عنوان پل ارتباطی حمایت کنیم، گفت: این سازمان‌ها سرمایه‌های عظیم اجتماعی هستند که در راستای اعتلای فرهنگ و حل معضلات اجتماعی در جامعه به دولت کمک می‌کنند.

ابتکار با اشاره به اینکه در 8 سال گذشته حمایت خوبی از این سازمان‌ها صورت نمی‌گرفت، گفت: دولت در طی یک سال گذشته به تغییر رویکردهای اساسی در این حوزه اقدام کرده است و با توجه به اینکه مردم به اعتدال رأی داده‌اند باید فضای عمومی جامعه برای حضور مردم در همه اقشار فراهم شود و دولت نیز به طور عمومی از مشارکت مردم و حضور سازمان‌های مردم نهاد و طرح دیدگاه‌های آن‌ها استقبال خواهد کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، گفت: در گذشته برای مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد فضای امنیتی حاکم شده بود که فعالیت این سازمان‌ها را تحت‌الشعاع قرار داده بود لذا در دولت فعلی در راستای بهبود این وضعیت و ایجاد فضا در چارچوب قانون اقدام شد.

ابتکار گفت: در گذشته اگر جای آزادی بیان بود، آزادی پس از آن نبود و امکان حضور سازمان‌های مردم نهاد برای ایجاد نقش اصلی خود در جامعه نبود.

ابتکار بیان داشت: در دولت فعلی رویکردها در خصوص استفاده از سازمان‌های مردم‌نهاد دچار تحول اساسی شد و باید زمینه‌های اصلی تعامل با این سازمان‌ها با تعامل متقابل فراهم شود.

وی افزود: تعریف سازمان‌های مردم‌نهاد در کشور بسیار فراگیر است و بخشی از حکمرانی‌ها بر عهده سازمان‌های غیردولتی گذاشته شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این همایش، خاطرنشان کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه سیاست و برنامه‌ریزی در جامعه می‌توانند نقش بسزایی داشته باشند و دولت را در راستای سیاست‌هایی که به نفع مردم است یاری کند.

وی گفت: امروز جوامع بدون رسانه‌های آزاد و سازمان‌های مردم‌نهاد که نقش دیده‌بانی را دارند نمی‌تواند بر مشکلات خود فائق آید.

ابتکار خاطرنشان کرد: ما بدون اصلاح‌گری نمی‌توانیم مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را حل کنیم. فضای نقد در جامعه باید ایجاد شود و مسئولین نیز از آن استفاده کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، خاطرنشان کرد: بنده از نوبخت درخواست کرده‌ام که در فرایند برنامه ششم نقش سازمان‌های مردم‌نهاد دیده شود و از این سازمان‌ها در حوزه محیط زیست نیز برای حل مشکلات زیست محیطی دعوت شده و اقدامات خوبی نیز شکل گرفته است.

وی گفت: در این راستا سازمان‌های مردم نهاد فعال در محیط زیست توانستند جریانی در مقابله با شکار و صید ایجاد کنند و در این راستا نیز شکارچیان سلاح‌های خود را بر زمین گذاشتند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها