امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108172
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جراحان چینی موفق شدند به وسیله چاپ سه بعدی مهره مصنوعی بسازند؛ آنها این مهره مصنوعی را ...

به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جراحان چینی موفق شدند به وسیله چاپ سه بعدی مهره مصنوعی بسازند؛ آنها این مهره مصنوعی را در ستون فقرات یک کودک 12 ساله که در مهره دوم گردن خود یک غده بدخیم داشت، به کار بردند.

بر اساس گزارش شبکه خبری یورونیوز، «لیو ژونگ جون» مدیر بخش ارتوپدی بیمارستان دانشگاه پکن در اواخر ماه ژوئیه گذشته این مهره مصنوعی را به جای دومین مهره آسیب دیده گردن که اکسیس (Axis) یا مهره محوری خوانده می‌شود، در ستون فقرات این کودک قرار داد.

وی در مورد ساختن مهره مصنوعی با کمک فناوری چاپ سه بعدی و اینکه چگونه می‌توان با فناوری چاپ سه بعدی مهره دوم گردن یا «اکسیس» ساخت، گفت: می‌توانیم با آزمون‌های تصویرنگاری مثلاً توموگرافی کامپیوتری، داده‌های مربوط به بدن بیمار را به دست بیاوریم و برای چاپ سه بعدی استفاده کنیم و به این ترتیب قطعه‌ای برای درون بدن بیمار بسازیم که دقیقاً همان ساختار استخوان‌ها بیمار را دارد. این قطعه وقتی درون بدن بیمار کار گذاشته شود، کاملاً با ساختار آناتومی بدن بیمار تطابق دارد.

دکتر لیو پس از جمع آوری داده‌های پزشکی بدن بیمار، آنها را برای شرکتی در پکن فرستاد تا بعد از پردازش با آنها مهره جدید برای ستون فقرات بیمار ساخته شود.

معمولاً به جای مهره دوم آسیب دیده در گردن، لوله‌ای توخالی و استاندارد از جنس تیتانیوم گذاشته می‌شود اما با فناوری چاپ سه بعدی می‌توان پروتزی برای جاگذاری در بدن بیمار ساخت که کاملاً با بدن بیمار تطابق داشته باشد و نیازهای خاص وی را برآورده کند.

وی درمورد کارگذاشتن این مهره مصنوعی در ستون فقرات گفت: از نظر آناتومی شکل این مهره مصنوعی که با فناوری چاپ سه بعدی ساخته شده، دقیقاً مانند مهره معمولی در ستون فقرات است، در نتیجه کاملا در ستون فقرات جا می‌شود و قسمت‌های فوقانی و تحتانی ستون فقرات را به هم متصل می‌کند.

همچنین، این مهره مصنوعی سطح توده عرضی را که با مهره اول گردن به نام اطلس در تماس است، افزایش می‌دهد که امکان حفظ تعادل را بسیار بیشتر می‌کند و به بیمار امکان می‌دهد کمی بعد از عمل جراحی سرش را حرکت دهد؛ ایمنی عمل جراحی نیز به این ترتیب بیشتر می‌شود.

کودک 12 ساله اینک می‌تواند با استفاده از ابزارهای محافظ برای تحمل وزن سرش، حرکت کند و برای از بین بردن بقیه سلول‌های سرطانی تحت شیمی درمانی نیز قرار خواهد گرفت.انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها