امروز : دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 20
۰۵:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108193
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 14
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری رویترز، دو هفته مانده تا برگزاری همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از انگلستان، نظرسنجی موسسه

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; به نقل از خبرگزاری رویترز، دو هفته مانده تا برگزاری همه‌پرسی استقلال اسکاتلند از انگلستان، نظرسنجی موسسه «یوگاو»، حمایت از اتحاد اسکاتلند با انگلیس از 22 درصد در ماه گذشته به 6 درصد کاهش داشته است و این در حالی است که حمایت از استقلال اسکاتلند در ماه آگوست به 47 درصد افزایش یافته است و این نمایانگر تغییر عقیده بزرگ در آستانه همه‌پرسی استقلال اسکاتلند است.

بعد از چندین ماه که نظرسنجی‌ها نشان می‌داد ملی‌گرایان به سوی شکست در همه‌پرسی می‌روند، نظرسنجی یوگاو برای اولین بار چشم‌انداز واقعی درباره این مسئله که تجزیه‌طلبان ممکن است به هدف شکستن اتحاد 307 ساله با انگلستان نائل آیند.

رئیس موسسه یوگاو اینگونه گفت: پیروزی «آری»، هم‌اکنون به یک احتمال واقعی تبدیل شده است. احتمال می‌رود که پایان یک اتحاد نزدیک باشد.

نظرسنجی‌ها، سطوح مختلفی از حمایت از کمپین اتحاد انگلیس و اسکاتلند را نشان می داد و البته در هیچ یک از آنها نشان داده نشد که کمپین استقلال پیشرو است.

بر اساس این گزارش، رأی به جدایی اسکاتلند از انگلیس احتمالاً برای انگلیس مذاکراتی را درباره چگونگی رویارویی با بدهی ملی «استرلینگ»، نفت دریای شمال و آینده پایگاه زیردریایی هسته‌ای انگلیس در اسکاتلند در آستانه استقلال احتمالی اسکاتلند از انگلیس که از 24 مارس 2016 اجرایی خواهد شد، به همراه خواهد داشت.

اگر اسکاتلندی‌ها به جدایی از انگلستان رأی‌ دهند، «دیوید کامرون»، نخست‌وزیر انگلیس احتمالاً در آستانه انتخابات ملی در ماه مه 2015 با افزایش درخواست‌ها برای استعفایش مواجه خواهد شد و این در حالی است که در صورتیکه قانونگذاران اسکاتلندی از پارلمان انگلیس جدا شوند، حزب کارگر اکثریت خود را از دست می‌دهد.

نظرسنجی یوگاو در بین روزهای 28 آگوست تا اول سپتامبر برگزار شد و یکهزار و 63 نفر در آن شرکت کردند. و 42 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی اعلام کردند که از استقلال حمایت می‌کنند و 48 درصد نیز اعلام کردند که مخالف هستند و 8 درصد هنوز نمی‌دانستند نظرشان در همه‌پرسی چه خواهد بود و دو درصد نیز گفتند که قصد ندارند در نظرسنجی شرکت کنند.

این اولین بار است که یوگاو نشان داد که حمایت از «آری» بالای 40 درصد است و حمایت از «خیر» زیر 50 درصد است. حدود 4 میلیون نفر از ساکنان اسکاتلند در همه‌پرسی رأی دارند و بنابراین نظرسنجی نشان می‌دهد که 320 هزار نفر از رأی‌دهندگان هنوز تصمیمی در اینباره نگرفتند.

بر اساس این گزارش، با کنار گذاشتن آنهایی که قصد شرکت در همه‌پرسی را ندارند و آنهایی که هنوز تصمیم نگرفته‌اند، نظرسنجی نشان داد که حمایت از حفظ اتحاد اسکاتلند و انگلیس 53 درصد است و 47 درصد از استقلال حمایت می‌کنند.

پیشتر نیز نتایج نظرسنجی ICM اسکاتلند نشان داد با توجه به اینکه مرددها در فاصله یک ماه مانده به همه‌پرسی آرام آرام در حال تصمیم‌گیری نهایی هستند، میزان هواداران استقلال اسکاتلند نسبت به آخرین آمار ماه گذشته، با چهار درصد رشد به 38 درصد رسیده است.

جدای از آنها که هنوز درباره رایشان به استقلال اسکاتلند تصمیم نگرفته‌اند، این نظرسنجی نشان می‌دهد میزان حامیان رأی «نه» با دو درصد کاهش به 55% و آمار حامیان جنبش «آری» با دو درصد افزایش به 45% رسیده است.

انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها