امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۵:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108196
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 26
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی به تغییرات و تحولات ترکیه در بحث داخلی و خارجی پس از ریاست جمهوری رجب ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی به تغییرات و تحولات ترکیه در بحث داخلی و خارجی پس از ریاست جمهوری رجب طیب اردوغان و حرکت ترکیه به سمت سیستم ریاستی پرداخت.

الایام می‌نویسد: این روزها مردم ترکیه همراه با چینش جدید کابینه دولت، مدام عبارت «ترکیه جدید» را می شنوند، این عبارت همان شعار انتخاباتی رجب طیب اردوغان است و مردم از خود می‌پرسند، هدف اردوغان از گذر از ترکیه ی قدیم چیست؟

مخالفان در ترکیه از افتادن ترکیه در دام تمامیت خواهی می‌ترسند، تمامیت‌خواهی‌ای که پس از انتخابات پارلمانی در تابستان 2015 و گذار به سوی سیستم ریاستی و ریاست‌جمهوری تام و مطلق رجب طیب اردوغان به وقوع می‌پیوندد.

با اینکه طبق سیستم انتخاباتی، حزب عدالت و توسعه ساز و کار دموکراتیک دارد، اما مخالفان از رؤیاهای اردوغان و ادامه دار شدن سیاست‌های وی در کاهش آزادی‌ها بیم دارند. چنانکه اردوغان هنوز از بازگشت به مجد و عظمت امپراتوری عثمانی سخن می‌گوید و  خود را در حفظ تمامیت ارضی ترکیه «کمال آتاتورک» مؤسس جمهوری ترکیه با ایدئولوژی متفاوت معرفی می‌کند. آیا حزب عدالت و توسعه گام به گام به سمت آرمان‌های خود در بسط تمامی سلطه خود بر ترکیه پیش می‌رود؟

بنا بر این گزارش، اردوغان می‌خواهد کماکان سلطه خود بر حزب عدالت و توسعه را به طور غیر مستقیم حفظ کند و این از خلال انتخاب احمد داود اوغلو به عنوان نخست‌وزیر مشخص می‌شود. داود اوغلو و اردوغان از سال 2002 شریک سیاسی همدیگر هستند و نمی‌توان این دو را از یکدیگر جدا دانست.

در نشست جوانان حزب عدالت و توسعه، شرکت کنندگان مدام شعار «پرچم واحد، کشور یکپارچه و اردوغان» را سر می‌دادند. اردوغان نیز به سمت بسط قدرت ریاست جمهوری پیش رفته است و این را در انتخابات پارلمانی سال آینده و تغییر قانون اساسی به ریاستی و گسترش سلطه رئیس‌جمهور بر دولت، حزب، ارتش و باقی مؤسسات حکومتی، اجرائی خواهد کرد.

این چنین است که ترکیب کابینه جدید با نظر اردوغان به این سمت می‌رود و اعضای کابینه از افراد خبره‌ای چون «بولنت ارینتش»، «یالتشین آق دوغان»، «علی باباجان» و «نعمان قورتولومش» تشکیل شده استو  همچنین رئیس سازمان اطلاعات ترکیه، وزیر دادگستری نیز از افراد خبره انتخاب شده‌اند. «بکر بوزداغ» وزیر دادگستری که در دوره پیشین نیز همین سمت را در دست داشت، در تصفیه طرفداران «فتح‌الله گولن» نقش به سزایی داشت.

از سوی دیگر انتخاب « مولود چاووش اوغلو» به عنوان وزیر خارجه، پیام خاصی به غرب دارد و آن هم اینکه پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا استراتژی اصلی سیاست خارجی ترکیه خواهد بود. استراتژی که سعی دارد از پرونده خاورمیانه دوری گزیند و ترکیه صرفا در حیطه سیاسی به موضوع خاورمیانه بپردازد.

ترکیه وارد عصر تازه‌ای خواهد شد و تغییرات عمده‌ای را شاهد خواهد بود که مهم‌ترین آن‌ها وزارت خارجه است که سعی دارد رابطه ترکیه با یونان، قبرص و سپس اتحادیه اروپا را رونق بخشد و از منطقه عربی فاصله بگیرد و در بعد امنتی نیز به مقابله با کودتاها و کردها خواهد پرداخت.

انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها