امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۲:۲۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108264
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 28
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، منابع خبری در کشورهای عربی امروز به نقل از سایت سودانی «سودان تریبون» از درخواست مقامات سودانی برای ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، منابع خبری در کشورهای عربی امروز به نقل از سایت سودانی «سودان تریبون» از درخواست مقامات سودانی برای تعطیلی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در این کشور خبر دادند.

بنابر این گزارش، این پایگاه عنوان کرده است که مقامات سودانی از رایزنی فرهنگی ایران خواسته‌اند که تا 3 روز آینده این کشور را ترک کنند.

«سودان تریبون» از علت این اقدام که آن را «ناگهانی» توصیف کرده خبر ندارد اما نوشته است: وزارت خارجه سودان دوشنبه با احضار کاردار سفارت ایران در خارطوم این تصمیم را به وی ابلاغ کرده است.

این پایگاه سودانی این اقدام را در اوج همکاری‌های تهران ـ خارطوم غیرقابل پیش‌بینی قلمداد کرده و بر اساس برخی شایعات نوشته است: به نظر می‌رسد تصمیم دولت سودان پس از نگرانی‌ها و هشدارهایی بوده است که مراکز دینی و رسانه‌ای درباره انتشار اندیشه تشیع در میان جوانان سودان و پس از فعالیت گسترده رایزنی فرهنگی ایران در این کشور اعلام کرده بودند.

بنابر این گزارش این تفکرات که از مصر و برخی مراکز در سودان هدایت می‌شود به نظر می‌رسد در تلاش است که در روابط ایران و سودان خلل ایجاد کنند.

پیش از این یک گروه جهادی به نام «ابوحمزه» ماه گذشته از حمله به اعضای شرکت شکر کنانه که آن را به تامین بودجه برای «رافضی‌ها»(شیعیان) در سودان می‌داند خبر داد.

همچنین مهمترین ادعا در این باره سخنان جنجالی «احمد المسلمانی» سخنگوی سابق دولت کودتایی مصر بود که در آن عنوان کرده بود که شیعیان با حمایت ایران در سودان گسترش یافته‌اند و تعداد شیعیان سودان به 12 هزار نفر رسیده است که اکثر آنها دانشجویانی هستند که جلسات هفتگی در رایزنی فرهنگی ایران دارند!

سخنان وی در حالی 11 آگوست با برنامه «صوت القاهره» در شبکه «الحیات» صورت گرفت که پس از آن سخنان المسلمانی با انتقادات گسترده‌ای در مصر و سودان واقع شده است.

سایت «سودان تریبون» نیز در این باره نوشته است: رایزنی فرهنگی ایران تنها هر هفته جلسات پخش فیلم درباره تقریب مذاهب اسلامی داشت که این هرگز نمی‌تواند آنچنان که المسلمانی ادعا کرده موجب فتنه در سودان شود.

انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها