امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۷:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108269
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 62
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، چهاردهمین مراسم شب شاعر پاسداشت ناصر فیض با حضور محسن مومنی شریف (رئیس حوزه هنری)، مهدی قزلی(مدیرعامل بنیاد شعر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، چهاردهمین مراسم شب شاعر پاسداشت ناصر فیض با حضور محسن مومنی شریف (رئیس حوزه هنری)، مهدی قزلی(مدیرعامل بنیاد شعر و ادبیات داستانی)، استاد مشفق کاشانی، مجید سرسنگی(مدیرعامل خانه هنرمندان) ، امید مهدی‌نژاد، محمود دست‌پیش، حسین قرایی، ایرج قنبری، محمدمهدی طباطبایی‌نژاد(مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)، رضا احسان‌پور، علی‌محمد مودب (مدیر موسسه شهرستان ادب)، سید‌اکبر میرجعفری، علی انسانی، شهرام شکیبا، محمد‌مهدی سیار، علی داوودی، علیرضا قزوه، حجت‌الاسلام دعایی(مدیرمسئول روزنامه اطلاعات)، ناهید یوسفی، پرویز بیگی و جمعی از شعرا و نویسندگان عصر امروز در نخلستان سازمان هنری رسانه‌ای اوج برگزار شد.

در این مراسم محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه سازمان تبلیغات اسلامی گفت: فیض از دوستان بیست و چندساله هستند که حدود 10 سال است با وی همکاری داریم وی یک شخصیت آرمانگرا و وفادار است. فیض دارای دغدغه‌های بزرگی است و اگر خندان مردم است اما دل‌نگرانی‌های بسیاری دارد اشعار فیض مملو است امید  است و اهل نگران نمودن مخاطب نیست.

وی افزود: فیض مرد بزله‌گو و حاضر جوابی است و سفرهایی که با وی داشتیم سفر را برای ما شیرین می‌کرد در سفری که به سوریه با دوستان در کنار فیض داشتیم یکی از دوستان پرسید که داعش به چه معناست که ناصر فیض جواب داد حلال‌زاده به دایی‌اش می‌برد و حرام‌زاده به داعش.

رئیس حوزه هنری اضافه کرد: من برای شعر طنز سه دوره قائل هستم که دوره اول را مربوط به ابتدای انقلاب می‌دانم که با توجه به شکسته شدن فضای خفقان ابتدای انقلاب شعر طنز رو کرده است دوره دوم برمی‌گردد به فعالیت مرحوم صابری فومنی که منتج به گل‌آقا شد که در آن زمان مردم علاقه بسیاری به گل‌آقا نشان دادند دوره سوم هم مربوط به دوره دوم خرداد است در این دوره ساختارها شکست و بعضاً شاهد بودیم که اخلاق‌ زیر پا گذاشته می‌شد که حتی منجر شد تا مرحوم صابری گل‌آقا را تعطیل کند اما بعد از آن مصادف با دروه کنونی است ما به یک طنز سالم رسیده‌ایم که حاصل تلاش افرادی مثل فیض و همکاران‌شان در دفتر طنز حوزه هنری است و این افراد ذائقه شعر طنز مردم را بالا آورده‌اند طنز سالم و نجیب حاصل توجه رهبر حکیم انقلاب است و استقبال ایشان در جلسات شعرخوانی قابل توجه است.

مؤمنی شریف خبر داد و گفت:‌ به زودی شاهد انتشار نشریه‌ای طنز خواهیم بود که با کمک امید مهدی‌نژاد به نام «سه نقطه» در دسترس علاقه‌مندان به طنز قرار خواهد گرفت.

*فیض در همه زمینه‌ها شاعر است

حسین قرایی در ابتدای این مراسم گفت: امشب برنامه برای کسی است که اغلب بر این باورند که شعر طنز می‌‌گوید ولی اشعار جدی ناصر فیض زبانزد است. وی شاعر عاشقانه، شاعر اجتماعی و در همه زمینه‌ها شاعر است ولی وجه بارز شعر وی طنز است. توجه دستگاه‌های فرهنگی به مقوله فرهنگ باید بیشتر از پیش باشد و فقط در این زمینه نباید نگاه‌ها به سوی وزارت فرهنگ و ارشاد معطوف باشد.

در ادامه محمود دست‌پیش ضمن سخنانی گفت: درست است که بعد از انقلاب با ناصر فیض آشنا شدم ولی از قبل از انقلاب با خانواده وی آشنا بوده‌ام. در یاد دارم مجموعه اشعاری به آذری سروده بودم که به وی دادم و ایشان هم به پدرش داده بود و پدر بزرگوارش نامه‌ای برای من نوشته بود و گفته بود که من را به حال و هوای قدیم و موسم کوچ عشایر برده بودی. ایشان و حسین اسرافیلی در مورد من بسیار مردم آزاری کردند مثلا به من می‌گفتند تو شعر فارسی نگو زیرا نحو تو ترکی است.

*فیض از هیچ چیز شعر می‌سازد

امید مهدی‌نژاد که از شعرای طنز‌پرداز است در ادامه گفت: تعریفی که از طنز وجود دارد بسیار متفاوت است. به نظرم طنز را باید نوع متفاوتی از فکاهه دانست. فیض کسی است که به جوهر طنز دست پیدا کرده است و می‌تواند از هر چیز و همچنین هیچ چیز شعر بسازد و چندان معطل موضوع و سوژه نمی‌ماند.

وی افزود: مطالعه کارهای فیض نوعی نگاه به انسان می‌دهد و آن چیست که اشعار فیض را متمایز می‌کند ویژگی‌های مضمونی نیست بلکه خلق موقعیت‌های طنز آمیز از موضوعات عادی است.

*میرجعفری: ناصر فیض ذاتا آدمی مجلس گرم‌کن است

سید‌اکبر میرجعفری نیز در رابطه با اشعار فیض سخنانی گفت: ناصر فیض سال‌هاست قالب‌های شعری را امتحان کرده و برخلاف سایر شعرا که در جوانی گل می‌کنند در میانسالی نامی پیدا کرده است و برای من فیض مانند درختان کویری است که در کویر ارزشمند هستند. ناصر فیض ذاتا آدمی مجلس گرم‌کن است و خودش نوشته است که یکی از رفقایش در جبهه به وی گفته است که ناصر تو هیچ وقت مفقود‌الاثر نمی‌شوی زیرا اگر یک خمپاره هم به تو بخورد بعد از آرام شدن فضا یک فک باقی می‌ماند که در حال تکان خوردن است.

این منتقد ادبی اضافه کرد: می‌توان با ناصر فیض نشست و ساعت‌ها با وی صحبت کرد. تا چند سال پیش کسی برای طنز و شعر طنز تره هم خرد نمی‌کرد و اگر امروز می‌بینید که همه به دنبال خنداندن هستند نتیجه تلاش طنز‌پردازانی چون ناصر فیض است.

*فیض: حاضر‌جوابی در خانواده فیض یک ارث و ژن است

در ادامه این مراسم جواد فیض برادر ناصر فیض ضمن اشاره به اختلاف سنی 7 ساله با ناصر گفت: در ابتدای انقلاب ناصر به خاطر بعضی فعالیت‌های مبارزاتی در زندان بود که پس از آزادی وی را به کلاس کنکور فرستادند ولی بعدها فهمیدم که به جای کلاس کنکور به سینما رفته است و بعد از آن هم مشاغل گوناگونی را تجربه کرد تا اینکه در شعر به یک ثبات رسید. حاضر‌جوابی در خانواده فیض یک ارث و ژن است ولی نه حاضر‌جوابی‌ای که کسی را بیازارد.

وی در ادامه گفت: برنامه طنز قند‌پهلو بارها موجب آبروریزی ما نیز شده است و هرجا می‌رویم از ما در مورد ناصر فیض می‌پرسد. من امروز اینجا حاضر شده‌ام تا به گونه‌ای پاسخ عدم حضور وی در مراسمی که چند سال پیش در جشنواره خوارزمی برای تقدیر از من گرفته شده بود را بدهم و بگویم اینطوری جبران می‌کنند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها