امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۰۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108286
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 28
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بوشهر، محمود جعفری در حاشیه بازدید لاریجانی رئیس مجلس از نیروگاه اتمی بوشهر با تشریح تاریخچه ساخت این

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بوشهر، محمود جعفری در حاشیه بازدید لاریجانی رئیس مجلس از نیروگاه اتمی بوشهر با تشریح تاریخچه ساخت این نیروگاه اظهار داشت: تاریخچه این پروژه به سال‌های 53 و 54 برمی‌گردد زمانی که ایران با آلمان‌ها قرار داشت اما شاه پیگیر قرارداد ساخت نیروگاه با آمریکا بود که آمریکا حاضر به این کار نشد و نهایتا آلمان‌ها با ایران قرارداد 20 هزار مگاواتی تولید برق امضا کردند.

جعفری افزود: قرار بود در سال 1982 میلادی نخستین واحد نیروگاه بوشهر راه‌اندازی شود اما با شرایط انقلاب اسلامی، ورود تجهیزات به ایران به حداقل و نهایتا قطع شد.

وی تصریح کرد: با این شرایط از سال 57 تا 77 هیچ عملیاتی در نیروگاه اتمی بوشهر انجام نشد و اقدامات جهت نگهداری از نیروگاه بود.

مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر خاطر نشان کرد: قرارداد ایران با آلمان‌ها 7.2 میلیارد مارک بود که 5.8 میلیارد مارک پرداخت شد و آلمان‌ها از 80 درصد پولی که دریافت کردند کمتر از 40 درصد کار انجام دادند.

جعفری اضافه کرد: در سال 1992 در سفر هاشمی رفسنجانی رئیس‌جمهور به روسیه توافقنامه هسته‌ای ایران و روسیه امضا شد و مقرر شد سازمان انرژی اتمی ایران با وزارت انرژی روسیه برای تکمیل نیروگاه بوشهر قرارداد امضا کنند و کار از سال 78 عملیاتی شد.

مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر گفت: با تولید برق از نیروگاه اتمی بوشهر سالانه در مصرف 8.5 میلیون بشکه نفت صرفه جویی می‌شود.

وی در ارتباط با دلایل طولانی شدن پروژه نیروگاه اتمی بوشهر گفت: نخست اینکه قرار بود یک نیروگاه غربی توسط آلمان به یک نیروگاه شرقی توسط روسیه انجام شود که تغییر کارفرمای پروژه از غرب به شرق یکی از دلایل تاخیر بود.

این مقام مسئول گفت: با وجود اینکه نیروگاه اتمی بوشهر از تحریم‌ها معاف بود اما در عمل این کار انجام نشد و غربی‌ها از دادن تجهیزات به ایران جلوگیری کردند.

مجری طرح نیروگاه اتمی بوشهر اضافه کرد: مهندسی معکوس تجهیزات آلمانی در نیروگاه اتمی بوشهر توسط روسیه عامل دیگری در تاخیر ساخت نیروگاه بود و پس از اینکه روسیه با کمبود اعتبار مواجه شد اعلام کرد پروژه باید به صورت مشترک اجرا شود که همین عامل نیز در تاخیر پروژه نیروگاه بی‌تاثیر نبود.

جعفری اضافه کرد: تعلل روسیه در تاخیر ساخت نیروگاه بی‌دلیل نبود ضمن اینکه دریافت سوخت اولین شرایط پرداخت پول به روسیه بود.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون با 100 درصد ظرفیت کار می‌کنیم و 7.5 میلیارد کیلووات ساعت برق نیز تاکنون تولید کردیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه نیروگاه اتمی بوشهر 500 میلیارد تومان از وزارت نیرو طلبکار است گفت: هزینه ریالی در نیروگاه 35 میلیارد تومان در سال است اما برای تعمیرات در نیروگاه سالانه 40 میلیون دلار اعتبار نیاز داریم هرچند هر چهار سال یکبار به تعمیرات اساسی در نیروگاه اتمی نیاز داریم.
انتهای پیام/66006/ق40/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها