امروز : سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 27
۰۱:۱۰
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108296
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 14
به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجمع جهانی اقتصاد در جدید‌ترین گزارش خود به بررسی میزان شفافیت سیاست‌گذاری در 144 ...

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مجمع جهانی اقتصاد در جدید‌ترین گزارش خود به بررسی میزان شفافیت سیاست‌گذاری در 144 کشور جهان پرداخته است.

در این گزارش، ایران از این لحاظ با امتیاز 3.2 در رتبه 127 قرار گرفته است. رتبه ایران در سال گذشته 131 عنوان شده بود. به این ترتیب رتبه ایران امسال 5 پله صعود کرده و میزان شفافیت در سیاست‌گذاری‌ها بیشتر شده است.

این درحالی است که میزان شفافیت در کشورهای اروپایی مذاکره‌کننده با ایران کاهش یافته و رتبه این کشورها تنزل داشته است اما رتبه کشورهای روسیه و چین از نظر این شاخص با صعود قابل‌توجهی مواجه بوده است.

این گزارش به کشورها امتیازی میان یک تا 7 می‌دهد و این شاخص با پاسخ دادن به این پرسش که «در کشور شما برای یک تاجر دریافت اطلاعات مربوط به تغییر سیاست‌ها و قوانین دولت که بر فعالیت‌های تجاری تاثیر دارد، تا چه اندازه مشکل است» مورد بررسی قرار داده می‌شود.

بر این اساس، هر چه این امتیاز به یک نزدیک‌تر باشد، دستیابی به این اطلاعات مشکل‌تر خواهد بود و دولت مد نظر از شفافیت کمتری در سیاست‌گذاری برخوردار است.

بر اساس این گزارش، سنگاپور با امتیاز 6.1 شفاف‌ترین کشور در جهان به شمار می‌رود. پس از آن نیوزیلند با امتیاز 5.8 و فنلاند با امتیاز 5.8 در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارد.

هنگ‌کنگ، قطر، لوکزامبورگ، سوئیس، روآندا، تایوان و امارات از این نظر در رتبه‌های چهارم تا دهم قرار گرفته‌اند.

امتیاز برخی از کشورهای در حال توسعه از این لحاظ عبارت است از، انگلیس با امتیاز 5.2 (رتبه 16، تنزل 5 پله‌ای)، ژاپن با امتیاز 5.3 (رتبه 11)، آلمان 4.5 درصد (رتبه ،22، تنزل یک پله‌ای)، آمریکا با امتیاز 4.4 ( رتبه 44)، فرانسه با امتیاز 4 (رتبه 70، نزول 11 پله‌ای)، روسیه با امتیاز 4 (رتبه 68، صعود 33 پله‌ای)، ایتالیا با امتیاز 2.5 (رتبه 143، تنزل 3 پله‌ای)، چین با امتیاز 4.5 (رتبه 33، صعود 13 پله‌ای).

ونزوئلا با دریافت امتیاز 2.3 غیرشفاف‌ترین کشور دنیا عنوان شده است و کشورهای ایتالیا، موریتانی، هائیتی، چاد، لیبی، لبنان، آنگولا، میانمار و آرژانتین، 10 کشور با پایین‌ترین میزان شفافیت هستند.

هائیتی سال گذشته غیرشفاف‌ترین کشور عنوان شده بود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار