امروز : پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 23
۰۴:۱۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108300
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۰۳
تعداد بازدید: 127
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; بر اساس اعلام مسئولان صنعت نفت تا پایان امسال ظرفیت تولید گاز از میدان مشترک پارس ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; بر اساس اعلام مسئولان صنعت نفت تا پایان امسال ظرفیت تولید گاز از میدان مشترک پارس جنوبی١٠٠ میلیون متر مکعب در روز افزایش خواهد یافت.

براساس برنامه وزارت نفت فازهایی که از پیشرفت بالای 80 درصد برخوردار بودند در اولویت توسعه قرار گرفتند که از جمله این فازها می‌توان به فاز12، 15 و 16، 17و18 اشاره کرد که در ادامه شرایط توسعه این 5 فاز به تفکیک می آید.

فاز 12

در بین فازهای پارس جنوبی، فاز ١٢ به عنوان بزرگترین فاز گازی شناخته می شود، اواخر سال گذشته شاهد راه اندازی ردیف‌های اول و دوم پالایشگاه این فاز به همراه سکوی A بودیم، همچنین در سه ماه نخست سال جاری نیز دو سکوی باقی مانده این فاز در دریا نصب شدند.

براساس اعلام شرکت توسعه دهنده فاز 12 پیشرفت فیزیکی طرح توسعه فاز ١٢ پارس جنوبی تا تیرماه سال گذشته 90.5 درصد بوده است که این رقم در تیرماه سال جاری به بیش از 95.5 درصد رسیده است.

باید تصریح کرد که میدان گازی فاز 12 واقع در بلوک جنوب شرقی حوزه گازی پارس جنوبی و حاشیه خط مرزی با کشور قطر با مساحتی حدود 206 کیلومتر مربع است که گاز طبیعی خشک آن 21 تریلیون فوت مکعب برآورد می شود. تاسیسات فراساحل در حدود 150 کیلومتری نوار ساحل قرار داشته و تاسیسات خشکی این فاز در منطقه تمبک ( 65 کیلومتری شرق عسلویه ) قرار دارد.

هدف از اجرای این پروژه استخراج و انتقال 3 میلیارد فوت مکعب گاز در روز از 45 حلقه چاه که بر روی چهار سکوی سرچاهی حفر خواهند شد،است. متعاقبا در تاسیسات خشکی شیرین سازی شده و به خط لوله سراسری IGAT VI تزریق می گردد. میعانات گازی جدا شده در پالایشگاه پس از شیرین سازی توسط خط لوله زیر دریایی و SBM صادر می شوند. همچنین امکان انتقال 2 میلیارد فوت مکعب در روز گاز ترش به تاسیسات Iran LNG مجاور هم فراهم خواهد شد.

نکته حائز اهمیت در این فاز این است که خط لوله گلایکول که وظیفه نگهداری خط لوله اصلی گاز ترش این فاز را برعهده دارد نشتی داشت و  منجر شده بود تا گلایکول که ماده ای است که مانع از پوسیدگی خط لوله گاز ترش می شود از طریق قایق به خط اصلی تزریق شود.

براساس اعلام شرکت پتروپارس که به عنوان توسعه دهنده فاز 12 مشغول کار است پس از راه اندازی فاز 12 روزانه 81 میلیون متر مکعب گاز شیرین، 120 هزار بشکه میعانات گازی، 750 تن گوگرد و 55 میلیون تن گاز ال ان جی تولید می شود.

فاز 15 و 16

در زمستان سال 91 مشعل فاز 15 و 16 پارس جنوبی توسط رئیس جمهور وقت روشن شد که برخی از رسانه های معاند این افتتاحیه را یک افتتاح نمایشی عنوان کردند و به این نکته توجه نمی کنند که در شرایطی که کشور نیاز به تامین گاز داشت راه اندازی موقت این فاز توانست کمک شایانی به تامین گاز کشور کند و گاز در هیچ نقطه از کشور قطع و یا با افت فشار مواجه نشود.

زمستان سال گذشته که دولت تغییر کرد شاهد مشکلات عدیده ای درخصوص تامین گاز در مناطق شمالی و غربی کشور بودیم به طوری که هنوز خبرهای قطع گاز در این مناطق در آرشیو رسانه ها موجود است.

به همین دلیل در زمستان سال گذشته دولت جدید نیز مجبور شد تا برای کاهش کمی از این مشکلات از فاز 15 و 16 گاز تولید و به خطوط لوله تزریق کند.

هم اکنون دو سکوی فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی در موقعیت خود در دریا نصب شده و مراحل پیش راه اندازی و راه اندازی آن توسط متخصصان صنعت نفت در حال اجراست.

براساس اعلام شرکت نفت و گاز پارس به عنوان کارفرمای فعال در منطقه گازی پارس جنوبی هدف‌ از توسعه‌ فاز ١٥و ١٦ تولید روزانه‌ 56.6 میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، 75 هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌،400 تن‌ گوگرد و تولید سالیانه‌ یک میلیون‌ تن‌ گاز مایع‌ "LPG" (پروپان و بوتان) و یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ برای تامین‌ خوراک‌ واحدهای‌ پتروشیمی‌ است.

تاسیسات‌ دریایی‌ و ساحلی‌ این‌ فازها شامل، دو سکوی‌ حفاری‌ (هرکدام شامل‌ 11 حلقه‌ چاه‌)، دو رشته‌ خط‌ لوله‌ 32 اینچ‌ دریایی‌ انتقال‌ گاز به‌ طول‌ تقریبی 115 ‌کیلومتر، دو خط‌ لوله‌ 4.5 اینچی‌ انتقال‌ محلول‌ گلایکول‌ به‌ طول‌ تقریبی‌ 115 کیلومتر، واحدهای‌ شیرین‌سازی‌ گاز و سرویسهای‌ وابسته‌ است.

فاز17 و 18

براساس برنامه ریزی صورت گرفته ساخت و نصب دو سکوی اقماری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی تا نیمه نخست سال ٩٤ به پایان خواهد رسید.

هم اکنون اسکلت سکوهای اقماری فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی در شرکت صدرا ساخته و عمده سفارش‌های کالای این پروژه نیز انجام شده است.

توسعه‌ فازهای‌ ١٧ و ١٨ میدان‌ گازی‌ پارس‌ جنوبی‌ به‌ منظور تولید روزانه‌ ٥٠ میلیون‌ متر مکعب‌ گاز طبیعی‌، ٨٠ هزار بشکه‌ میعانات‌ گازی‌ و ٤٠٠ تن‌ گوگرد و تولید سالیانه‌ یک میلیون‌ تن‌ اتان‌ و ١,٠٥ میلیون‌ تن‌ گاز مایع‌ انجام می شود.

مراحل توسعه دو بخش خشکی و دریایی این پروژه از جانب کنسرسیومی از شرکتهای ایرانی در حال اجراست. پیمانکاران طرح توسعه فازهای ١٧ و ١٨ پارس جنوبی، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی و شرکت مهندسی و ساخت صنایع نفت و صدرا هستند.

حسن بویری درباره آخرین وضعیت طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبی، گفت: با اتمام عملیات حفاری 22 حلقه چاه تولیدی بخش اول طرح توسعه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی تحویل شرکت ملی نفت شده است.

هم اکنون سکوی 18A از پیشرفت 98 درصدی در عملیات اتصالات (هوک آپ)، 90 درصد در فرایندهای پیش راه اندازی و 35 درصد در حوزه عملیات راه اندازی برخوردار است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار