امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۴:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 108324
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۳ - ساعت ۰۱:۴۸
تعداد بازدید: 34
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پایگاه تحلیلی اینفو وارز در گزارشی تحلیلی به نقش آمریکا در شکل‌گیری گروه تروریستی داعش پرداخته است. ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; پایگاه تحلیلی اینفو وارز در گزارشی تحلیلی به نقش آمریکا در شکل‌گیری گروه تروریستی داعش پرداخته است. اینفووارز با اشاره به مصاحبه ژنرال آمریکایی «توماس مک اینرنی» با شبکه خبری فاکس‌نیوز و سناتور«رند پاول» با سی.ان.ان به بررسی شواهد و قرائنی پرداخته است که نقش بارز آمریکا در شکل‌گیری و تقویت داعش را نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش مک اینرنی در مصاحبه خود با فاکس‌نیوز ایده تجهیز معترضان سوری را سیاستی اشتباه خوانده و گفته بود: به عقیده من آمریکا در برخی از مواقع به اشتباه از یک طرف حمایت کرده است. یکی از این موارد، حمایت آمریکا از ارتش آزاد سوریه بود. مک اینرنی حین سخنان خود اشاره می‌کند که برخی از تسلیحات موجود در کنسول آمریکا در بنغازی در سال2012 سرانجام در سوریه و در دست نیروهای داعش دیده شدند. بنابراین آمریکا در تقویت داعش نقش داشته است.

بنا بر گزارش اینفووارز، در ماه می سال گذشته سناتور رند پاول اولین فردی بود که ماجرای بنغازی را به گونه‌ای دیگر روایت کرد. به عقیده پاول حقیقت ماجرای کنسولگری آمریکا در لیبی با پروژه قاچاق تسلیحات پیشرفته به سوریه از طریق ترکیه و تحویل آنها به نیروهای ارتش آزاد ارتباط مستقیم دارد.

پاول در مصاحبه با شبکه خبری سی.ان.ان گفته بود که اگر چه هیچ شواهدی در اختیار ندارد، اما همواره به ارسال تجهیزات آمریکایی از مقصد لیبی به سوریه و رساندن آن به دست معترضان دولت بشار اسد مشکوک بوده است.

بر اساس این گزارش هم‌زمان با اظهارات پاول آشکار گردید که وزارت امور خارجه آمریکا یک گروهک وابسته به القاعده را اجیر کرده بوده است که عملیات بنغازی را توجیه کند.  

حدود سه ماه بعد اخباری مبنی بر اینکه سی.آی.ای عملیات‌های خود را برای جلوگیری از درز اطلاعات مربوط به قاچاق تسلیحات مورد بررسی‌های ماهانه قرار می‌دهد منتشر شد.

بنا بر این گزارش مدتی پس از انتشار این خبر، سی.ان.ان در گزارشی اظهار داشت که ده‌ها نفر از ماموران سی.آی.ای در زمان حمله به کنسول آمریکا در بنغازی حضور داشتند تا از صحبت کردن واسطه‌ها  با کنگره یا رسانه ها در مورد برنامه مخفیانه انتقال موشک‌های زمین به هوا از لیبی به سوریه از طریق خاک ترکیه صحبت نکنند. این تسلیحات باید به دست گروه‌های معترض در سوریه می‌رسید. رهبران معترضین سوری سپس به داعش پیوستند.

این گزارش در نهایت اشاره می‌کند که علاوه بر اینکه داعش توانست از بنغازی تسلیحات خود را بدست بیاورد، بسیاری از اعضای آن نیز توسط آمریکا در برنامه ای مخفیانه در اردن در سال 2012 آموزش دیدند. به گفته مقامات اردنی ده‌ها نفر از اعضای  داعش در زمان کمک‌های پنهان به نیروهای مخالف دولت بشار اسد در خاک این کشور تعلیم داده شده‌اند. بسیاری از متحدین منطقه ای آمریکا از جمله عربستان سعودی، کویت، ترکیه و قطر نیز به تجهیز داعش کمک کرده اند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها